Praca.pl Poradniki Studenci
Kredyt studencki – na czym polega? Jak uzyskać?

Kredyt studencki – na czym polega? Jak uzyskać?

 
Kredyt studencki – na czym polega? Jak uzyskać?

Kredyt studencki bardzo często jest jedynym sposobem na sfinansowanie studiów osoby, która nie ma funduszy na kontynuację edukacji. Należy do najtańszych i najbardziej korzystnych produktów bankowych, które przeznaczone są dla studentów i doktorantów. Na czym tak naprawdę polega kredyt studencki i ile wynosi? Kiedy należy go spłacić, a w jakich sytuacjach możliwe jest umorzenie części zobowiązania? 

 

Spis treści

Kredyt studencki – co to?

 

Kredyt studencki jest specjalną formą pożyczki udzielanej wyłącznie studentom i doktorantom uczelni. Jest to bankowy kredyt gotówkowy, który wypłacany jest w transzach, a jego głównym założeniem jest sfinansowanie utrzymania studenta podczas nauki. Kredytobiorca może wziąć go chociażby w celu pokrycia kosztów mieszkania, podręczników czy opłat za czesne. Warto wiedzieć, że żadna instytucja kredytująca nie wymaga od kredytobiorcy rozliczenia się z tego, na co przeznaczy on pożyczone środki. Rozwiązaniem, z którego często korzystają studenci, jest chociażby kredyt studencki na studia za granicą, kredyt studencki na studia zaoczne czy zaciągnięcie zobowiązania w celu inwestycji. 

 

Pamiętaj! 

 

Kredyt studencki to kredyt oferowany na bardziej preferencyjnych warunkach niż klasyczny kredyt konsumencki. Spłata odsetek dotowana przez państwo, niższe oprocentowanie, brak opłat za udzielenie takiego kredytu czy zwolnienie z obowiązku spłaty zobowiązania w trakcie studiów, to jego główne zalety. 

 

Kredyt studencki udzielany jest przez wybrane banki komercyjne, a jego preferencyjne warunki wynikają z dopłat Funduszu Kredytów Studenckich finansowanych z budżetu państwa.  

 

Pamiętaj! 

 

Kredyt studencki nie jest tożsamy z kredytem dla studenta. Niekiedy pod drugim sformułowaniem kryje się zwykły kredyt gotówkowy, który udzielany jest jednak na nieco korzystniejszych warunkach niż klasyczny kredyt konsumencki. Przeznaczony jest on chociażby dla osób posiadających niską zdolność kredytową. 

 

Kredyt studencki tak jak każdy inny rodzaj kredytu musi posiadać pewne zabezpieczenia. Konkretne banki określają więc wymagania wobec poręczycieli, którzy zaświadczą o posiadaniu przez kredytobiorcę odpowiedniej zdolności kredytowej. Co jednak w sytuacji, gdy sam student czy jego rodzina nie są w stanie spełnić wymagań stawianych przez instytucje finansowe? Czy w grę wchodzi kredyt studencki bez poręczycieli

 

W sytuacji, gdy student nie może liczyć na wsparcie osób najbliższych posiadających zdolność do poręczenia, rozwiązaniem może być uzyskanie poręczenia z Banku Gospodarstwa Krajowego. To najczęściej możliwe jest w przypadku uczniów, którzy pozostali bez rodziców czy chociażby osób, u których dochód w rodzinie jest na bardzo niskim poziomie. 

 

Kredyt studencki – dla kogo? 

 

Nie każdy młody człowiek marzący o studiach i rozpoczęciu studenckiego życia z dala od rodziny, może pozwolić sobie na realizację swoich marzeń i planów. Bardzo często główną przeszkodą uniemożliwiającą rozpoczęcie edukacji na uczelni wyższej są względy finansowe. Nawet w przypadku studentów, którzy podejmują pracę podczas nauki, zarobki młodocianych mogą okazać się niewystarczające. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się właśnie kredyt studencki, który pozwoli młodym ludziom na skończenie wymarzonych studiów. 

 

Pamiętaj! 

 

Kredyt studencki jest formą wsparcia dla studentów i doktorantów uczeni publicznych i niepublicznych. Dotyczy słuchaczy zarówno studiów dziennych, jak i wieczorowych czy zaocznych. 

 

Warto jednak wiedzieć, że o wsparcie w postaci kredytu studenckiego mogą ubiegać się tylko określone osoby. Zatem, co warto wiedzieć w kwestii warunków kredytu studenckiego? Jednym z głównych wymagań jest chociażby wiek. 

 

Pamiętaj!

 

Aktualnie o kredyt studencki mogą ubiegać się studenci, którzy nie ukończyli 30. roku życia oraz doktoranci, którzy nie ukończyli 35. roku życia. 

 

Kolejnym kryterium decydującym o przyznaniu uczniowi kredytu studenckiego jest wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta. Ten nie może przekroczyć 3000 złotych na osobę. 

 

Co również istotne, o kredyt studencki mogą ubiegać się uczniowie niezależnie od innych otrzymywanych świadczeń finansowych. W praktyce oznacza to, że pobieranie chociażby świadczeń stypendialnych nie ma wpływu na decyzję dotyczącą udzielenia kredytu studenckiego. 

W tym miejscu warto również wspomnieć, że każdy student składa wniosek o kredyt tylko jeden raz. Po przyznaniu mu świadczenia będzie on otrzymywał pieniądze przez cały okres trwania studiów. 

 

Pamiętaj! 

 

Wnioski o przyznanie kredytu studenckiego mogą składać także osoby dopiero ubiegające się o przyjęcie na studia.  W ich przypadku wypłata środków możliwa będzie jednak po uzyskaniu statusu studenta. 

 

Kredyt studencki – ile wynosi? 

 

Kredyt studencki wypłacany jest w comiesięcznych transzach, których wysokość student określa samodzielnie. Bank nie musi zgodzić się na finansowanie ucznia we wnioskowanej wysokości, a przyznany kredyt będzie uzależniony między innymi od oceny zdolności kredytowej. 

 

Niemniej student ma do wyboru jedną z czterech opcji: 

 

  • kredyt studencki w wysokości 400 złotych,

  • kredyt studencki w wysokości 600 złotych,

  • kredyt studencki w wysokości 800 złotych,

  • kredyt studencki w wysokości 1000 złotych. 

 

Co ważne, student ma możliwość zmiany wysokości otrzymywanych środków tak, by dostosować je do swoich aktualnych potrzeb. 

 

Pamiętaj! 

 

Student ubiegający się o kredyt studencki określa we wniosku wysokość środków, jakie chciałby otrzymywać każdego miesiąca. W ramach kredytu studenckiego osoba ucząca się może pożyczyć łącznie kwotę w wysokości 50 000 złotych. Kredyt wypłacany jest w transzach w wysokości od 400 do 1000 złotych miesięcznie. 

 

Środki będą wpływać na konto studenta przez cały rok akademicki, poza wakacjami czy innymi przerwami w czasie trwania studiów. 

 

Warto wiedzieć, że choć student składa wniosek o przyznanie kredytu jednorazowo, a wsparcie finansowe otrzymuje przez cały czas trwania okresu nauki, bank może zaprzestać finansowania studenta. Do wstrzymania wypłaty świadczeń może dojść w sytuacji, gdy:

 

  • uczeń zostanie skreślony z listy studentów,

  • student zostanie zawieszony w swoich prawach,

  • słuchacz ukończył studia,

  • na jaw wyjdą zatajone informacje wpływające na udzielenie kredytu lub jego wysokość. 

 

Oprocentowanie kredytu studenckiego

 

Głośno mówi się o korzystnych warunkach, na jakich przyznawany jest kredyt studencki. A jak wygląda to w rzeczywistości? Co warto wiedzieć w kwestii oprocentowania kredytu studenckiego?

 

Poruszając temat oprocentowania, warto wrócić na chwilę do dnia 17 listopada 2021 roku, kiedy to Sejm uchwalił ustawę o zmianie Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. To właśnie w tym dokumencie regulowane są także przepisy dotyczące kredytu studenckiego. W związku z wejściem jej w życie, od dnia 18 grudnia 2021 roku oprocentowanie kredytu studenckiego jest równe sumie marży instytucji kredytującej oraz 1,2 stopy redyskontowej weksli Narodowego Banku Polskiego. 

 

Co więcej – student spłaca jedynie odsetki w wysokości połowy oprocentowania, natomiast pozostała część odsetek jest spłacana przez Bank Gospodarstwa Krajowego. 

 

Wniosek o kredyt studencki – jakie dokumenty są potrzebne?

 

Choć z reguły proces wnioskowania o kredyt może wydawać się niezwykle czasochłonny i skomplikowany, w przypadku kredytu studenckiego wszelkie formalności zostały sprowadzone do absolutnego minimum. Student ubiegający się o świadczenie zobowiązany jest do złożenia kilku kluczowych dokumentów. Wśród nich wyróżnić należy: 

 

  • zaświadczenie uczelni potwierdzające, że wnioskodawca jest studentem lub doktorantem w danej placówce lub dokument potwierdzający udział w rekrutacji na studia,

  • oświadczenie o wysokości dochodów i liczbie członków rodziny studenta,

  • dokumenty wymagane przez daną placówkę kredytującą niezbędne do oceny zdolności kredytowej i zabezpieczenia spłaty kredytu. 

 

Kredyt studencki – kiedy należy go spłacić?

 

Rozpoczęcie spłaty zadłużenia następuje dopiero dwa lata po ukończeniu przez studenta lub doktoranta procesu edukacji. Jest to z góry ustalony czas, podczas którego absolwent ma szansę na rozpoczęcie pracy i ustabilizowanie swojej sytuacji finansowej. 

 

Pamiętaj! 

 

Spłacanie kredytu studenckiego rozpoczyna się dopiero dwa lata po ukończeniu studiów, a okres spłaty wynosi dwukrotność liczby wypłacanych transz. 

 

W praktyce oznacza to, że jeśli student pobierał kredyt przez cały okres studiów licencjackich, czyli dokładnie przez 30 miesięcy, na spłatę zadłużenia w banku ma aż 60 miesięcy. 

 

Kredyt studencki – czy można go umorzyć? 

 

Korzystne warunki, na jakich przyznawany jest kredyt studencki, to nie koniec dobrych wieści dla potencjalnych kredytobiorców. Kolejną kwestią jest umorzenie kredytu studenckiego. To możliwe jest w dwóch konkretnych przypadkach. 

 

Student może liczyć na umorzenie części kredytu, jeśli będzie mógł wykazać się wybitnymi wynikami w nauce. Bank umorzy spłatę nawet 50 proc. zobowiązania osobom, które znalazły się w 1 proc. najlepszych absolwentów w danym roku akademickim. W przypadku, gdy były student znajduje się w grupie 10 proc. najlepszych absolwentów, bank umorzy mu 20 proc. wysokości kredytu. 

 

Pamiętaj! 

 

Wysokość umorzenia kredytu studenckiego uzależniona jest od tego, z jakim wynikiem absolwent ukończył studia wyższe lub naukę w szkole doktorskiej. Dla najlepszych żaków umorzenie może sięgnąć nawet 50 proc. wartości zadłużenia.

 

Drugą sytuacją, w której możliwe jest umorzenie części, a nawet całości zobowiązania, jest szczególnie trudna sytuacja życiowa absolwenta. Wówczas, na wniosek kredytobiorcy, umorzenia dokonuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Staż w dziale Spedycji Całopojazdowej

    GEFCO Polska   Plewiska    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    8 godz.
    Zadania: Monitoringu statusu przesyłek; Wprowadzaniu danych do systemu, Prowadzeniu ewidencji zleceń; Kompletowaniu dokumentów transportowych, Kontakcie ze zleceniodawcami; Przygotowywaniu raportów i zestawień;
  • Staż w biurze produktów skarbowych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    14 godz.
    W naszym zespole na co dzień: uczestniczysz w projektach dotyczących rozwoju produktów skarbowych (tj. Fx Forward, FX opcja, IRS, FRA, commodity, obligacje), wspierasz tworzenie i rozwijanie narzędzi wykorzystywanych do kontroli lub raportowania transakcji na produktach skarbowych, bierzesz...
  • Stażysta - Elektrotechnik

    Eryk Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / praktykant/stażysta  umowa o pracę   8 400 - 9 800 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Do głównych obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należało: Wsparcie w wykonywaniu instalacji elektrycznych wg. specyfikacji technicznej projektu i zaleceń klienta, na wysokim poziomie jakościowym, pod okiem doświadczonych Team Leaderów; Wykonywanie prac montażowych oraz dbałość o...
  • Staż w zespole regionalnej obsługi prawnej

    PKO Bank Polski   Katowice    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    1 dni
    W naszym zespole na co dzień: realizujesz zadania wsparcia administracyjnego dla mecenasów zespołu procesowego w Katowicach, polegające na ewidencjonowaniu pism procesowych w bazach RSS, aktualizacji wpisów w bazie RSS i CBSS oraz przygotowywaniu w oparciu o nie informacji na potrzeby...
  • Stażysta w dziale spedycji lotniczej​ (staż płatny)

    Logwin Poland Sp. z o.o.   Piaseczno    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    1 dni
    W trakcie stażu poznasz cały proces organizacji transportu drogą lotniczą, a po odpowiednim wdrożeniu będziesz miał(a) okazję samodzielnie go koordynować. Jakie zadania na Ciebie czekają: Współpraca przy realizacji procesu operacyjnego dla przesyłek lotniczych; Sporządzanie...
  • Trainee - Business Change Manager

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa / stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    1 dni
    How you will make an impact: This is an excellent opportunity to gain experience with a global FMCG company with an ambitious business strategy. You will be part of the Platforms Agile Release Train, which is responsible for leading the company's journey towards becoming more data-driven through the...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.