Praca.pl Poradniki Studenci
mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

 
mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza, że posiadamy status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień. Są to zniżki na przejazd komunikacją miejską, ale też dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typu dokumentu: legitymację studencką ELS albo mLegitymację. Sprawdź, czym się one różnią.

 

Spis treści

Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – czy to to samo?

 

Elektroniczna legitymacja studencka (ELS) to elektroniczna wersja dokumentu, który potwierdza status studenta. mLegitymacja także dostępna jest jedynie elektronicznie, jednak nie są to te same dokumenty. Na czym polega różnica?

 

Wszystkie kierunki studiów uprawniają do skorzystania ze zniżek przysługujących studentom. Aby było to możliwe, konieczne jest posiadanie statusu studenta, który można potwierdzić okazując legitymację. Legitymacjastudencka może mieć dwie formy:

 

  • elektroniczna legitymacja studencka (ELS) – elektroniczna forma karty procesorowej;

  • mLegitymacja – dokument elektroniczny przechowywany za pomocą rządowej aplikacji mObywatel.

 

Elektroniczna legitymacja studencka – definicja

 

Legitymacja dla studenta ELS to wprowadzony przepisami rozporządzenia z dnia 2 listopada 2006 roku w sprawie dokumentacji przebiegu studiów elektroniczny dokument, który zastąpił tradycyjne legitymacje. Jest to karta z tworzywa sztucznego z wbudowanym procesorem stanowiąca dokument poświadczający status studenta.

 

mLegitymacja – co to?

 

mLegitymacja to legitymacja studencka w wersji na telefon., która stanowi część aplikacji mObywatel. Zgodnie z prawem może zastąpić tradycyjny dokument – jej okazanie potwierdza status studenta i uprawnia do skorzystania z ulg i zwolnień.

 

mLegitymacja – jak aktywować?

 

Aktywacja mLegitymacji jest banalnie proste. Na początku należy się upewnić, że uczelnia, na której studiujemy, uczestniczy w programie prowadzonym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Jeśli tak, konieczne jest uzupełnienie wniosku – dostępnego w dziekanacie lub na stronie internetowej danej uczelni – i dołączenie do niego zdjęcia w formacie jpg. albo jpeg. (maks. rozmiar pliku to 5 MB).

 

Legitymacja studencka w takiej formie zostaje aktywowana poprzez użycie kodu QR i kodu aktywacyjnego, które otrzymamy w dziekanacie.

 

mLegitymacja – ile trwa jej aktywacja?

 

mLegitymacja wydawana jest na wniosek studenta. Po złożeniu zamówienia w aplikacji mObywatel widoczna jest informacja, że zamówienie jest w toku. Gdy zostanie przetworzone, student otrzyma powiadomienie o tym, że mLegitymacja jest gotowa do zainstalowania.

 

Ile trwa wyrobienie legitymacji studenckiej? Jeśli zostanie poprawnie złożony, przetwarzanie wniosku zazwyczaj trwa nie dłużej niż 24 godziny.

 

Elektroniczna legitymacja studencka – jak wyrobić?

 

Wyrobienie ELS wymaga zalogowania na indywidualne konto IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów). Po wczytania fotografii kandydata na studia możliwy jest wydruk podania o wydanie ELS. Wszelkie opłaty należy uiszczać dopiero po zakwalifikowaniu na uczelnię. Podanie i dowód uiszczenia opłaty trzeba złożyć w wyznaczonym terminie do dziekanatu.

 

Elektroniczna legitymacja studencka – czy jest obowiązkowa?

 

Elektroniczna legitymacja to wykorzystywany od kilkunastu lat następca papierowego dokumentu. Jest to obowiązkowy identyfikator każdego studenta – potwierdza jego status i w zależności od uczelni pełni wiele dodatkowych funkcji.

 

Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – koszty

 

Legitymacja studencka to zarówno mLegitymacje, jak i elektroniczne legitymacje studenckie. Ta pierwsza jest odpowiednikiem tradycyjnego dokumentu na urządzenia mobilne, a jej aktywacja jest bezpłatna. Aby skorzystać z możliwości, jakie daje mLegitymacja, wystarczy dostęp do Internetu na urządzeniu mobilnym.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 roku w sprawie studiów koszt wyrobienia legitymacji ELS to 22 złote. Jeśli konieczne jest wydanie duplikatu ELS, opłata wynosi 33 złote.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Concentrix
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  tymczasowa/dodatkowa / część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zapoznanie się z funkcjonowaniem i procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie; Zapoznanie z organizacją działu zasobów ludzkich i z jego miejscem w strukturze organizacyjnej; Poznanie zadań realizowanych przez dział People Solutions Center; Prowadzenie akt osobowych pracowników...
  • Urząd Dozoru Technicznego
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    11 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z dokumentami związanymi z działalnością UDT. Zapoznanie się z czynnościami związanymi z pracą Inspektora UDT. Weryfikacja kompletności złożonych dokumentów. Wsparcie administracyjne działów technicznych. Archiwizacja dokumentów.
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Badań Laboratoryjnych

    Urząd Dozoru Technicznego   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    11 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z metodami badań urządzeń technicznych, w tym badań nieniszczących metali i ich połączeń spawanych. Prowadzenie i udział w badaniach nieniszczących. Udział przy wykonywaniu ekspertyz technicznych. Zapoznanie się z normami oraz procedurami...
  • Stażysta w dziale spedycji drogowej

    Wrosped   Starachowice    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Miejsce stażu: Starachowice Wymagane jest, aby kandydat był zarejestrowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w Starachowicach lub był gotowy się w nim zarejestrować. Osoba na stażu będzie mogła nauczyć się i posiąść takie umiejętności jak: współpraca z klientami, polegająca na obsłudze...
  • Ziko Apteka Sp. z o.o.
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Do naszego zespołu poszukujemy farmaceutów z pasją i zamiłowaniem, dla których misją jest niesienie pomocy i wsparcie Pacjentów.
  • Stażysta w Dziale Zarządzania Projektami

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Wspieranie działu Zarządzania Projektami w zakresie wprowadzania nowych produktów; Wspieranie w przygotowywaniu i koordynacji timingu projektów; Zapewnianie informacji dla osób zaangażowanych w proces; Zarządzanie ryzykiem w projekcie, wypracowywanie rozwiązań w celu...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.