Praca.pl Poradniki Studenci
mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

 
mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień. Są to zniżki na przejazd komunikacją miejską, ale też dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy tego dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią.

 

Spis treści

Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – czy to to samo?

 

Elektroniczna legitymacja studencka (ELS) to elektroniczna wersja dokumentu, który potwierdza status studenta. mLegitymacja także dostępna jest jedynie elektronicznie, jednak nie są to te same dokumenty. Na czym polega różnica?

 

Wszystkie kierunki studiów uprawniają do skorzystania ze zniżek przysługujących studentom. Aby było to możliwe, konieczne jest posiadanie statusu studenta, który można potwierdzić okazując legitymację. 

 

Legitymacja studencka może mieć dwie formy:

 

  • elektroniczna legitymacja studencka (ELS) – elektroniczna forma karty procesorowej;

  • mLegitymacja – dokument elektroniczny przechowywany za pomocą rządowej aplikacji mObywatel.

 

Elektroniczna legitymacja studencka – definicja

 

Legitymacja dla studenta ELS to wprowadzony przepisami rozporządzenia z dnia 2 listopada 2006 roku w sprawie dokumentacji przebiegu studiów elektroniczny dokument, który zastąpił tradycyjne legitymacje. Jest to karta z tworzywa sztucznego z wbudowanym procesorem stanowiąca dokument poświadczający status studenta.

 

Elektroniczna legitymacja studencka – jak wyrobić?

 

Wyrobienie ELS wymaga zalogowania na indywidualne konto IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów). Po wczytania fotografii kandydata na studia możliwy jest wydruk podania o wydanie ELS. Wszelkie opłaty należy uiszczać dopiero po zakwalifikowaniu na uczelnię. Podanie i dowód uiszczenia opłaty trzeba złożyć w wyznaczonym terminie do dziekanatu.

 

Elektroniczna legitymacja studencka – czy jest obowiązkowa?

 

Elektroniczna legitymacja to wykorzystywany od kilkunastu lat następca papierowego dokumentu. Jest to obowiązkowy identyfikator każdego studenta – potwierdza jego status i w zależności od uczelni pełni wiele dodatkowych funkcji.

 

 

mLegitymacja – co to?

 

mLegitymacja to legitymacja studencka w wersji na telefon., która stanowi część aplikacji mObywatel. Zgodnie z prawem może zastąpić tradycyjny dokument – jej okazanie potwierdza status studenta i uprawnia do skorzystania z ulg i zwolnień.

 

mLegitymacja – jak aktywować?

 

Aktywacja mLegitymacji jest banalnie proste. Na początku należy się upewnić, że uczelnia, na której studiujemy, uczestniczy w programie prowadzonym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Jeśli tak, konieczne jest uzupełnienie wniosku – dostępnego w dziekanacie lub na stronie internetowej danej uczelni – i dołączenie do niego zdjęcia w formacie jpg. albo jpeg. (maks. rozmiar pliku to 5 MB).

 

Legitymacja studencka w takiej formie zostaje aktywowana poprzez użycie kodu QR i kodu aktywacyjnego, które otrzymamy w dziekanacie.

 

mLegitymacja – ile trwa jej aktywacja?

 

mLegitymacja wydawana jest na wniosek studenta. Po złożeniu zamówienia w aplikacji mObywatel widoczna jest informacja, że zamówienie jest w toku. Gdy zostanie przetworzone, student otrzyma powiadomienie o tym, że mLegitymacja jest gotowa do zainstalowania.

 

Ile trwa wyrobienie legitymacji studenckiej? Jeśli zostanie poprawnie złożony, przetwarzanie wniosku zazwyczaj trwa nie dłużej niż 24 godziny.

 

mLegitymacja – jakie uczelnie?

 

Z legitymacji studenckich w smartfonach korzysta już około jedna czwarta polskich uczelni. Zgodnie z informacją podaną przez Ministerstwo Cyfryzacji w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, wydają ją między innymi:

 

  • Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny,
  • Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Gdańska, Politechnika Bydgoska, Politechnika Rzeszowska, 
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny, Gdański Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, 
  • Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu, Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu, Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni.

 

Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – koszty

 

Legitymacja studencka to zarówno mLegitymacje, jak i elektroniczne legitymacje studenckie. Ta pierwsza jest odpowiednikiem tradycyjnego dokumentu na urządzenia mobilne, a jej aktywacja jest bezpłatna. Aby skorzystać z możliwości, jakie daje mLegitymacja, wystarczy dostęp do Internetu na urządzeniu mobilnym.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 roku w sprawie studiów koszt wyrobienia legitymacji ELS to 22 złote. Jeśli konieczne jest wydanie duplikatu ELS, opłata wynosi 33 złote.

 

Czytaj takżeStudia online – na czym polegają? Dla kogo? Rekrutacja

 

Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Na jakim telefonie działa mLegitymacja studencka?

 

mLegitymacja działa w ramach aplikacji mObywatel. Żeby z niej korzystać, potrzebujesz smartfonu z systemem Android lub iOS.

 

  • Co daje wyrobienie mLegitymacji studenckiej?

 

Legitymacją studencką można potwierdzić swój status studenta. Dlaczego warto posiadać mLegitymację? Ponieważ masz ją zawsze pod ręką – znajduje się po prostu w aplikacji w Twoim smartfonie. Cyfrowej legitymacji studenckiej nie zgubisz ani nie zniszczysz. Co więcej, to ekologiczna opcja: taka legitymacja nie wykorzystuje ani grama plastiku czy innego surowca. 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta - Specjalista ds. BHP

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    TWOJE ZADANIA: Praktyczne kontrolowanie warunków pracy Egzekwowanie przestrzegania przepisów BHP oraz wewnętrznych uregulowań Współpraca z organami zewnętrznymi Opiniowanie dokumentów z zakresu BHP, prowadzenie doradztwa w tym zakresie Prowadzenie szkoleń BHP Realizacja obowiązków...
  • Concentrix
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  tymczasowa/dodatkowa / część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zapoznanie z funkcjonowaniem firmy i działu HR. Pomoc w administrowaniu dokumentacją pracowniczą i archiwizacją. Wsparcie w onboarding nowych pracowników, w tym w zakresie BHP i RODO. Przygotowywanie dokumentacji kadrowej oraz uczestnictwo w procesach HR. Współpraca z różnymi działami w...
  • Praktykant w HR

    Concentrix   Warszawa, Wola    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  tymczasowa/dodatkowa / część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Wdrażanie się w procesy i funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Zaznajomienie z działem HR i jego rolą w strukturze firmy. Obsługa dokumentacji kadrowej, włączając akta osobowe i archiwizację. Udział w onboarding'u nowych pracowników i przygotowywanie niezbędnych dokumentów. Wsparcie w...
  • Stażysta docelowo Inspektor w Oddziale Administracyjnym

    SĄD REJONOWY W WIELICZCE   Wieliczka    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  część etatu
    21 godz.
    I. Opis stanowiska pracy: Administrowanie budynkami i działkami będącymi w trwałym zarządzie Sądu Rejonowego w Wieliczce. Zapewnienie prawidłowej eksploatacji nieruchomości, m.in.: kontrola i zlecanie bieżących napraw i przeglądów, kontrola terminów i zlecanie przeglądów technicznych...
  • Stażysta - Elektrotechnik

    Eryk Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny / praktykant/stażysta  umowa o pracę   8 400 - 9 800 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Do głównych obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należało: Wsparcie w wykonywaniu instalacji elektrycznych wg. specyfikacji technicznej projektu i zaleceń klienta, na wysokim poziomie jakościowym, pod okiem doświadczonych Team Leaderów; Wykonywanie prac montażowych oraz dbałość o...
  • Stażysta / Stażystka w zespole finansów

    Jutro Medical Sp z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie  część etatu
    23 godz.
    Opis stanowiska: zapewnienie prawidłowego obiegu dokumentów finansowych; weryfikowanie i rejestrowanie faktur kosztowych, obsługiwanie procesu płatności i zwrotów; wystawianie faktur sprzedażowych; przygotowywanie comiesięcznych raportów z przeprowadzanych transakcji na kontach bankowych;...

Najnowsze artykuły

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Akta osobowe pracowników online – co powinny zawierać? Jak prowadzić?

Akta osobowe pracowników online – co powinny zawierać? Jak prowadzić?

Elektroniczna dokumentacja pracownicza zapewnia łatwy dostęp do dużej ilości danych, jednocześnie pozwalając na zredukowanie kosztów prowadzenia archiwum. Warto jednak pamiętać, że cyfryzacja w biznesie oznacza konieczność właściwego prowadzenia i zabezpieczenia archiwizowanych dokumentów. Czy należy stosować kwalifikowany podpis elektroniczny? 

Quiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?

Quiet hiring – czym jest? Czy ciche zatrudnianie to nowy trend HR?

Quiet hiring ma być odpowiedzią na rosnące braki specjalistów na rynku pracy. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest wsparcie rozwoju własnych pracowników. – To też ważne z punktu widzenia zastępowania pracy ludzkiej przez sztuczną inteligencję. Jeżeli wyposażymy pracowników w umiejętność pracy z nią, unikniemy zwolnień – komentuje ekspert rynku pracy Krzysztof Inglot.

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Komplementy w biznesie i pracy – jak je dawać i na nie reagować?

Publiczne pochwały często krępują nas bardziej niż krytyka. Nie potrafimy przyjmować komplementów ani w życiu prywatnym, ani w zawodowym. Zaprzeczamy im, bagatelizujemy je lub bronimy się, zakładając, że stoi za nimi jakiś interes. Jak dawać komplementy i na nie reagować tłumaczą eksperci ds. wizerunku i etykiety – Ewa Brok, Dorota Szcześniak-Kosiorek i Leszek Leopold Kazimierski.

Praca na część etatu – podstawowe informacje

Praca na część etatu – podstawowe informacje

W okresach niepewności ekonomicznej i zmieniających się modeli pracy część etatu, najczęściej jako zatrudnienie dodatkowe do podstawowego, pełnego etatu, zyskuje na popularności. Coraz więcej osób ma dwa, a nawet trzy niepełne etaty jednocześnie, starając się zdywersyfikować źródła dochodu. Jak taka sytuacja wygląda z punktu widzenia prawa pracy? Oto co musi wiedzieć wieloetatowiec.

Ochotnicza straż pożarna – jak się dostać, zarobki, praca

Ochotnicza straż pożarna – jak się dostać, zarobki, praca

Strażacy OSP są w gotowości przez całą dobę. W nagłych przypadkach odpowiadają na wezwanie i razem ze strażakami zawodowymi i innymi funkcjonariuszami niosą pomoc, ratują mienie, a niekiedy i życie. Służba w Ochotniczej Straży Poważnej to prawdziwy zaszczyt. Czy trudno dostać się do takiej formacji? Wyjaśniamy, jakie są ustawowe wymagania wobec strażaków–ochotników.