mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

 
mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza, że posiadamy status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień. Są to zniżki na przejazd komunikacją miejską, ale też dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typu dokumentu: legitymację studencką ELS albo mLegitymację. Sprawdź, czym się one różnią.

 

Spis treści

Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – czy to to samo?

 

Elektroniczna legitymacja studencka (ELS) to elektroniczna wersja dokumentu, który potwierdza status studenta. mLegitymacja także dostępna jest jedynie elektronicznie, jednak nie są to te same dokumenty. Na czym polega różnica?

 

Wszystkie kierunki studiów uprawniają do skorzystania ze zniżek przysługujących studentom. Aby było to możliwe, konieczne jest posiadanie statusu studenta, który można potwierdzić okazując legitymację. Legitymacjastudencka może mieć dwie formy:

 

 • elektroniczna legitymacja studencka (ELS) – elektroniczna forma karty procesorowej;

 • mLegitymacja – dokument elektroniczny przechowywany za pomocą rządowej aplikacji mObywatel.

 

Elektroniczna legitymacja studencka – definicja

 

Legitymacja dla studenta ELS to wprowadzony przepisami rozporządzenia z dnia 2 listopada 2006 roku w sprawie dokumentacji przebiegu studiów elektroniczny dokument, który zastąpił tradycyjne legitymacje. Jest to karta z tworzywa sztucznego z wbudowanym procesorem stanowiąca dokument poświadczający status studenta.

 

mLegitymacja – co to?

 

mLegitymacja to legitymacja studencka w wersji na telefon., która stanowi część aplikacji mObywatel. Zgodnie z prawem może zastąpić tradycyjny dokument – jej okazanie potwierdza status studenta i uprawnia do skorzystania z ulg i zwolnień.

 

mLegitymacja – jak aktywować?

 

Aktywacja mLegitymacji jest banalnie proste. Na początku należy się upewnić, że uczelnia, na której studiujemy, uczestniczy w programie prowadzonym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Jeśli tak, konieczne jest uzupełnienie wniosku – dostępnego w dziekanacie lub na stronie internetowej danej uczelni – i dołączenie do niego zdjęcia w formacie jpg. albo jpeg. (maks. rozmiar pliku to 5 MB).

 

Legitymacja studencka w takiej formie zostaje aktywowana poprzez użycie kodu QR i kodu aktywacyjnego, które otrzymamy w dziekanacie.

 

mLegitymacja – ile trwa jej aktywacja?

 

mLegitymacja wydawana jest na wniosek studenta. Po złożeniu zamówienia w aplikacji mObywatel widoczna jest informacja, że zamówienie jest w toku. Gdy zostanie przetworzone, student otrzyma powiadomienie o tym, że mLegitymacja jest gotowa do zainstalowania.

 

Ile trwa wyrobienie legitymacji studenckiej? Jeśli zostanie poprawnie złożony, przetwarzanie wniosku zazwyczaj trwa nie dłużej niż 24 godziny.

 

Elektroniczna legitymacja studencka – jak wyrobić?

 

Wyrobienie ELS wymaga zalogowania na indywidualne konto IRK (Internetowa Rekrutacja Kandydatów). Po wczytania fotografii kandydata na studia możliwy jest wydruk podania o wydanie ELS. Wszelkie opłaty należy uiszczać dopiero po zakwalifikowaniu na uczelnię. Podanie i dowód uiszczenia opłaty trzeba złożyć w wyznaczonym terminie do dziekanatu.

 

Elektroniczna legitymacja studencka – czy jest obowiązkowa?

 

Elektroniczna legitymacja to wykorzystywany od kilkunastu lat następca papierowego dokumentu. Jest to obowiązkowy identyfikator każdego studenta – potwierdza jego status i w zależności od uczelni pełni wiele dodatkowych funkcji.

 

Elektroniczna legitymacja studencka i mLegitymacja – koszty

 

Legitymacja studencka to zarówno mLegitymacje, jak i elektroniczne legitymacje studenckie. Ta pierwsza jest odpowiednikiem tradycyjnego dokumentu na urządzenia mobilne, a jej aktywacja jest bezpłatna. Aby skorzystać z możliwości, jakie daje mLegitymacja, wystarczy dostęp do Internetu na urządzeniu mobilnym.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 września 2018 roku w sprawie studiów koszt wyrobienia legitymacji ELS to 22 złote. Jeśli konieczne jest wydanie duplikatu ELS, opłata wynosi 33 złote.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

 • Specjalista / Specjalistka ds. Wsparcia Sprzedaży CFS

  BNP PARIBAS LEASE GROUP SP. Z O.O.   Niepruszewo   praca zdalna
  specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  5 dni
  Jako Specjalista-/ka ds. Wsparcia Sprzedaży będziesz odpowiedzialny/a za: wsparcie w działaniach o charakterze handlowym i administracyjnym pracujących w terenie Regionalnych Kierowników Sprzedaży CFS, nawiązywanie i utrzymywanie profesjonalnej, długotrwałej relacji z handlowcami Dealerów...
 • Asystent / Asystentka w Zespole Księgowości

  BNP PARIBAS LEASE GROUP SP. Z O.O.   Warszawa   praca zdalna
  asystent  aplikuj szybko
  5 dni
  Jako Asystent/ka w Zespole Księgowości będziesz odpowiedzialny/a za: księgowanie wyciągów, wystawianie faktur i faktur korygujących, weryfikacje rozrachunków klienta, procesowanie zwrotów nadpłat, monitoring płatności wychodzących, obsługa systemu homebankingu, wprowadzanie przelewów...
 • Staż w Dziale Planowania

  Reckitt   Nowy Dwór Mazowiecki  
  praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  rekrutacja online  aplikuj szybko
  12 godz.
  Opis Stanowiska: Planista produkcji: kreowanie kodów w systemach planistycznych; tworzenie planu produkcji, monitorowanie jego realizacji; analizowanie stanów magazynowych, poprawności parametrów planistycznych; udział we wprowadzeniu nowych projektów, zaplanowanie, uzgadnianie startu...
 • Płatny Staż w Dziale Wsparcia Aplikacji Logistycznych

  Logwin Poland Sp. z o.o.   Piaseczno  
  praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
  17 godz.
  W Zespole Wsparcia Aplikacji Logistycznych odpowiadamy za prawidłową pracę naszych systemów logistycznych – głownie WMS (warehouse management system). Współpracujemy z ich użytkownikami oraz naszymi klientami. Rozwiązujemy bieżące zgłoszenia, wyjaśniamy niezgodności danych,...
 • Staż w zespole jakości oprogramowania i koordynacji wdrożeń

  PKO Bank Polski   Warszawa  
  praktykant/stażysta  umowa zlecenie
  20 godz.
  U nas w banku masz na dzień dobry: umowę zlecenie na co najmniej 3 miesiące - bo od czegoś trzeba zacząć, elastyczny czas pracy - bo rozumiemy, że nauka jest dla Ciebie ważna, mentora - bo ktoś musi Ci pomóc stawiać pierwsze kroki w pracy. W naszym zespole na co dzień: wspierasz...
 • Staż w zespole wsparcia analityki big data ryzyka kredytowego

  PKO Bank Polski   Warszawa  
  praktykant/stażysta  umowa zlecenie
  20 godz.
  Biuro Informacji Ryzyka Kredytowego

Najnowsze artykuły

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Konkurs dla studentów i uczniów Praca.pl: Sztuczna inteligencja na rynku pracy

Wygraj atrakcyjne nagrody w konkursie na temat sztucznej inteligencji. Masz pomysł na to, jak pod wpływem technologii zmieni się Twoje życie i praca? Opowiedz nam o swoich przewidywaniach!

Marketing medyczny – jak reklamować produkty i usługi medyczne?

Marketing medyczny – jak reklamować produkty i usługi medyczne?

Czy reklamowanie produktów i usług medycznych jest w Polsce dozwolone? Co może powiedzieć lekarz o ofercie placówki, w której pracuje? Sprawdź, jakie są legalne działania w marketingu medycznym.

DevOps Engineer – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

DevOps Engineer – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

DevOps Engineer to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów w IT. Firmy konkurują o specjalistów, a najlepsi mogą liczyć na zarobki rzędu kilkudziesięciu tys. złotych miesięcznie. Sprawdź, co musisz umieć, by zaczać karierę w DevOps.

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wywysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie. Sprawdź, jakie są objawy CFS.

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Praca Wyspy Owcze – jak znaleźć pracę? Ile można zarobić?

Górzysty archipelag na Oceanie Atlantyckim jest otwarty na pracowników z Polski. Żeby wyjechać do pracy, nie musisz załatwiać wielu formalności, jednak przeszkodę może stanowić wymagany język obcy. Zobacz, czy masz szansę na pracę.

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

Producent muzyczny – praca, wykształcenie, predyspozycje, zarobki

W teorii producentem muzycznym może zostać każdy – nie musisz mieć ani kierunkowego wykształcenia, ani nawet umieć grać na jakimkolwiek instrumencie. W praktyce zacząć karierę w tym zawodzie nie jest tak łatwo. Sprawdź, od czego zacząć.