Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Program dobrowolnych odejść – co to jest? Jaki podatek?

Program dobrowolnych odejść – co to jest? Jaki podatek?

 
Program dobrowolnych odejść – co to jest? Jaki podatek?

Redukcja etatów, zwłaszcza w dużej skali, zazwyczaj wynika z problemów finansowych przedsiębiorstwa czy potrzeby restrukturyzacji. Dobrowolne odejścia są alternatywą dla zwolnień grupowych, korzystną zarówno z punktu widzenia pracodawców, jak i pracowników. Na czym polega program dobrowolnych odejść?

 

Program dobrowolnych odejść – na czym polega?

 

Program dobrowolnych odejść z pracy nie został dotychczas uregulowany ani w Kodeksie pracy, ani w żadnej innej ustawie. Trzeba także podkreślić, że w Polsce wciąż nie jest tak popularną praktyką, jak w innych europejskich krajach. Na czym polega?

 

Pracodawca opracowuje regulamin i zasady takiego programu, dostosowując je do potrzeb i możliwości finansowych firmy. Odejście z pracy z własnej woli ma być dla zatrudnionych korzystniejsze niż zwolnienie grupowe ze względu na:

  • możliwość uzyskania wyższejniż przewidziana w Ustawie o zwolnieniach grupowych odprawy z pracy,
  • rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron z przyczyn leżących po stronie pracodawcy – dzięki takiej formie zwalniający się pracownik nie będzie musiał odczekać 90 dni, zanim zacznie mu przysługiwać prawo do zasiłku dla bezrobotnych (co ma miejsce w przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron, ale bez winy zakładu pracy),
  • dodatkowe zachęty finansowe.

 

Istotną z punktu widzenia pracodawcy różnicą w kwestii program dobrowolnych odejść a zwolnienia grupowe, jest fakt, że z pierwszej opcji mogą skorzystać też z własnej inicjatywy pracownicy chronieni ustawowo przed zwolnieniem grupowym, a więc np. ci tuż przed emeryturą, którym przysługuje świadczenie przedemerytalne.

 

Program dobrowolnych odejść a odprawa i podatek

 

Ponieważ program dobrowolnych odejść nie jest jednoznaczny ze zwolnieniem grupowym, pracodawcę, który go wprowadza, nie obowiązuje Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Aby zachęcić do dobrowolnego zwalniania się, proponowana oprawa w pracy jest wyższa niż w przypadku zwolnień grupowych.

 

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 8. przy zwolnieniu grupowym pracownik zatrudniony krócej niż 2 lata otrzymuje równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracował od 2 do 8 lat – dwumiesięcznego, a jeśli dłużej, to przysługuje mu trzymiesięczna pensja. Maksymalna wysokość odprawy nie może także przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce.

 

W dobrowolnym odejściu to pracodawca ustala kwoty. Jeśli zaś chodzi o kwestię program dobrowolnych odejść a podatek dochodowy, pracownik, rozważając tę opcję rozwiązania umowy, powinien pamiętać, że od otrzymanej odprawy będzie musiał odprowadzić podatek PIT.

 

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Analityk Finansowy

    ALTOR Sp. z o. o.   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Przygotowanie analiz i raportów finansowych, sprzedażowych, zakupowych oraz produkcyjnych; Przygotowanie biznes planów lub dokumentacji / opracowań niezbędnych w celu uzyskania finansowania; Wsparcie procesu zarządzania projektami inwestycyjnymi, monitorowanie kosztów oraz ocena...
  • Asystent / Asystentka Biura Budowy (praca dla studentów)

    ALTOR Sp. z o. o.   Łódź    praca stacjonarna
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Organizacja pracy sekretariatu budowy, obsługa bieżących spraw biurowych, Dbanie o prawidłowy przebieg korespondencji wychodzącej i przychodzącej, Obsługa poczty elektronicznej biura, Kompleksowe zarządzanie obiegiem dokumentów, Przygotowywanie dokumentów, prezentacji, raportów i...
  • Ekonomista Kontraktu

    ALTOR Sp. z o. o.   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Współpraca przy bieżącej koordynacji i administracji projektem w zakresie rzeczowo-finansowym, kontrola dokumentów pod kątem formalnym, merytorycznym i rachunkowym oraz poprawności i zgodności z umowami, Weryfikacja realizacji umów i zleceń pod względem finansowym, Zarządzanie...
  • Inżynier Budowy / Majster (wszystkie branże)

    ALTOR Sp. z o. o.   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Nadzór nad podwykonawcami, Nadzór nad powierzonym odcinkiem prac, Przygotowywanie przedmiarów, obmiarów robót, Uczestnictwo w prowadzeniu uzgodnień projektowych, Przekazywanie uzgodnień technicznych podwykonawcom i wykonawcom, Przygotowanie dokumentacji technicznej kontraktu, Sprawdzanie...
  • Kierownik Robót / Budowy (wszystkie branże)

    ALTOR Sp. z o. o.   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Nadzór nad podwykonawcami, Nadzór nad powierzonym odcinkiem robót budowlanych, Wspomaganie kierownika budowy w prowadzeniu inwestycji, Przygotowanie dokumentacji technicznej kontraktu, Sporządzanie przedmiarów i wycen robót, Przygotowanie zapytań ofertowych dla podwykonawców oraz danych do...
  • Kosztorysant

    ALTOR Sp. z o. o.   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Sporządzanie przedmiarów/obmiarów robót w inwestycjach infrastrukturalnych, Wykonanie kosztorysów szczegółowych w programie NormaPRO, Analiza dokumentacji, zgodności z zapisami SIWZ i specyfikacjami technicznymi, Współpraca przy sprawdzaniu poprawności rozwiązań projektowych oraz...

Najnowsze artykuły

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.