Praca.pl Poradniki Zmiana pracy
Systemy ATS – jak mogą pomóc w rekrutacji pracowników?

Systemy ATS – jak mogą pomóc w rekrutacji pracowników?

 
Systemy ATS – jak mogą pomóc w rekrutacji pracowników?

Współcześnie wiele rekrutacji prowadzonych jest w sposób wysoce zautomatyzowany. Dotyczy to w szczególności dużych firm, w których nierzadko prowadzi się kilka naborów jednocześnie, a liczba kandydatów do pracy liczona jest w setkach czy nawet tysiącach. Jednym z narzędzi usprawniających proces rekrutacji jest system rekrutacyjny ATS. Oprogramowanie ATS zwiększa efektywność rekrutacji i podnosi tzw. candidate experience, czyli doświadczenie kandydata w czasie udziału w procesie rekrutacyjnym. 

 

Spis treści

SYSTEM ATS – CO TO?

 

ATS to skrót od angielskiego wyrażenia: applicant tracking system. Mówiąc ogólnie, to program komputerowy służący do zarządzania procesem zatrudniania pracowników. ATS może obejmować wszystkie etapy naboru – od tworzenia ogłoszenia o pracę, przez analizę CV i selekcję zgłoszeń, po zarządzanie dokumentami aplikujących.

 

SYSTEM DO REKRUTACJI PRACÓWNIKÓ ATS – ZASTOSOWANIE

 

Na rynku znaleźć można wiele różnych ATS-ów, do najpopularniejszych należą np. Recruitee, Workable, eRecruiter, HRlink, Elevato, Traffit, Element, Lever. Warto zauważyć, że wiele korporacji posługuje się własnymi, autorskimi ATS-ami, zaprojektowanymi zgodnie z potrzebami danej organizacji.

 

JAK DZIAŁA SYSTEM ATS?

 

Jak system śledzenia aplikacji ATS pomaga rekruterowi w automatyzacji rekrutacji online? Przede wszystkim są to programy o wysokiej funkcjonalności, pomagające rekrutować, ale i tworzące raporty dotyczące danego systemu kwalifikacyjnego, generujące formularze aplikacyjne czy ułatwiające komunikację z kandydatami. Przy pomocy nowoczesnego systemu ATS manager ds. pozyskiwania kandydatów może np.:

 

 • stworzyć i opublikować ofertę pracy,

 • przeprowadzać wstępną selekcję zgłoszeń,

 • aktualizować i prowadzić bazę danych kandydatów, wraz z CV i innymi dokumentami aplikacyjnymi,

 • porównywać zgłoszenia, dodawać do nich komentarze,

 • prowadzić ranking wyników zadań rekrutacyjnych, np. testów kompetencji czy testów psychometrycznych,

 • zarządzać kalendarzem rozmów rekrutacyjnych,

 • zarządzać korespondencją z kandydatami, wysyłać do nich automatyczne powiadomienia o wyniku rekrutacji.

 

Dodatkowo, system automatycznie przeszukuje bazy danych kandydatów, co pozwala na szybkie znajdowanie odpowiednich profili do konkretnych stanowisk. Dzięki temu pracodawcy czy pracownicy HR mogą zaoszczędzić czas i zwiększyć efektywność procesu rekrutacji. W systemie ATS można również generować raporty i statystyki, które pozwalają na monitorowanie skuteczności kampanii rekrutacyjnej oraz analizowanie kluczowych wskaźników. Wszystkie te funkcjonalności przyczyniają się do zwiększenia efektywności działań rekrutacyjnych oraz poprawy doświadczenia kandydatów. 

 

PROCES REKRUTACJI PRACOWNIKÓW Z SYSTEMEM ATS – ZALETY

 

Dobry system ATS jest nieoceniony w pracy rekrutera / specjalisty HR. Pomaga organizować i przeprowadzać zgodnie z ustalonym porządkiem rekrutacje do pracy. Co więcej, trudno sobie wyobrazić, by jeden rekruter przejrzał w krótkim czasie np. tysiąc lub więcej aplikacji, jakie nierzadko napływają do dużych, międzynarodowych korporacji w czasie każdej rekrutacji. ATS pomaga na automatyczne wyselekcjonowanie aplikacji spełniających podstawowe wymagania.

 

Dodatkowo, ATS umożliwia łatwe i szybkie wyszukiwanie kandydatów o określonych kwalifikacjach oraz przeglądanie ich danych w jednym miejscu. Dzięki temu proces rekrutacji jest bardziej efektywny i oszczędza czas rekrutera. System ATS także umożliwia bieżące śledzenie statusu kandydatów w procesie rekrutacyjnym oraz przypisywanie notatek i komentarzy do aplikacji, co ułatwia koordynację działań z innymi członkami zespołu rekrutacyjnego. Innym atutem systemu ATS jest możliwość automatycznego wysyłania maili z odpowiedzią na aplikację kandydata oraz utworzenie bazy danych kandydatów, którą można wykorzystać w przyszłych rekrutacjach. Ogólnie rzecz biorąc, system ATS jest, bez wątpienia, niezwykle ważnym narzędziem, które pozwala na lepszą organizację procesu rekrutacji, oszczędność czasu i łatwiejsze znalezienie najlepszego kandydata do pracy. 

 

CV A SYSTEMY ATS

 

Możliwości systemu ATS są naprawdę szerokie. Warto zaznaczyć, że profesjonalny program rekrutacyjny to nie tylko baza danych porządkująca zgłoszenia. ATS działa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, która przeprowadza wstępną selekcję zgłoszeń. A to oznacza między innymi, że kształt CV kandydata, zawarte w dokumencie informacje są ewaluowane przez algorytmy programu. Życiorysy zawodowe niespełniające podstawowych wymagań są odrzucane przez ATS. To ważna wiadomość dla kandydatów, którym zaleca się dostosowywanie dokumentów do schematów akceptowalnych przez system. Największe szanse na zakwalifikowanie do kolejnego etapu rekrutacji mają CV, które:

 

 • są uporządkowane, mają przejrzystą, logiczną strukturę (np. najnowsze i najważniejsze informacje umieszczone na początku),

 • zawierają wszystkie najpopularniejsze sekcje, np. Doświadczenie zawodowe, Umiejętności, Wykształcenie,

 • zawierają słowa kluczowe dotyczące stanowiska pracy. Warto zadbać także o to, by wyżej wspomniane sekcje były podpisane – program łatwiej je rozpozna.

 • zawierają klauzulę CV dotyczącą zgody na przetwarzanie danych osobowych w procesie rekrutacji,

 • mają popularny format (zalecany format CV to pdf, pliki CV w formatach umożliwiających łatwą edycję nie są zalecane) oraz czytelną czcionkę (np. Times New Roman, Arial, Verdana),

 • nie zawierają błędów pisowni, interpunkcyjnych itp.

 

Jak widać, w przypadku rekrutacji poprzez internet należy zwrócić uwagę na bardzo wiele szczegółów. Pamiętaj, że nie należy bać się systemów ATS, pozwalają one usprawnić selekcję kandydatów, ale mogą być także pewnym ułatwieniem dla samych aplikujących. Wystarczy, że świadomie zastosujesz zasady tworzenia CV przyjazne dla systemy do zarządzania rekrutacjami, a zyskać przewagę nad sporą liczbą kandydatów, którzy nie pofatygowali się, by to zrobić. Nowe technologie nieustannie zmieniają nasze życie, w tym życie zawodowe. Warto jak najszybciej nauczyć się radzić sobie w nowych okolicznościach i być otwartym na zmiany. Jest to cecha wysoce ceniona przez każdego pracodawcę. Powodzenia!

Więcej artykułów "Zmiana pracy"

Polecane oferty

 • Opiekun w domu Seniora

  Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
  pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  4 godz.
  Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
 • Dyrektor finansowy

  Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
  dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  4 godz.
  Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
 • Przedstawiciel Regionalny (branża weterynaryjna)

  Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa    praca mobilna
  specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
  6 godz.
  Obszar pracy obejmuje województwa: mazowieckie i lubelskie. Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie dobrych relacji z obecnymi, realizacja założeń sprzedażowych i marketingowych, reprezentowanie firmy podczas targów i konferencji, raportowanie z prowadzonych działań...
 • Mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

  Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
  specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
  8 godz.
  Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
 • Inżynier Wsparcia Technicznego

  IGE+XAO Polska sp. z o.o.   Kraków    praca stacjonarna
  specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
  8 godz.
  Poszukujemy zorientowanego na karierę inżyniera elektrotechnika/energetyka, który wzmocni nasz zespół After Sales w Krakowie, skąd obsługujemy klientów w Polsce i w Europie Środkowowschodniej. Gwarantujemy szeroki zakres intensywnych szkoleń wdrożeniowych, które są prowadzone przez...
 • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

  Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
  specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
  10 godz.
  Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.