CV w formacie .doc czy .pdf?

2019-09-05

Każdego dnia rekruterzy zmagają się z różnymi formatami dokumentów aplikacyjnych. .Pdf, .doc, .docx, .odt a nawet .exc... Co sprawdzi się najlepiej? PDF otwiera się na każdym komputerze i daje nam pewność, że plik zostanie odczytany w takiej postaci, w jakiej go wysłaliśmy.

Jak napisać CV na komputerze

 

Po zestawieniu plusów i minusów poszczególnych formatów eksperci HR stawiają na PDF. Tym bardziej, że coraz częściej wysyła się CV kreatywne, które jest naszpikowane elementami graficznymi. PDF daje stuprocentową pewność, że po przesłaniu plik zostanie w swojej pierwotnej postaci. W bazie CV portalu Praca.pl duża liczba dokumentów ma format doc. Z czego to wynika? Spora część osób nie wie, jak wyeksportować plik i zamienić pierwotny format na pdf. W związku z tym, pojawia się pytanie: „Jak napisać CV w PDF-ie?”. Kandydaci, zwłaszcza niewprawieni w poszukiwaniach pracy, często także nie zdają sobie sprawy z tego, że format ma jakiekolwiek znaczenie. To duży błąd.  Pamiętajmy, że to kandydat musi zadbać o to, by jego CV dotarło w odpowiedniej formie.

 

W czym zrobić CV


PDF-y są oczywiście edytowalne, jednak w ich przypadku nie ma ryzyka, że plik będzie wyglądał różnie w zależności od tego, na czym zostanie otwarty. Dlatego, niezależnie od programu, w jakim przygotowaliśmy dokument (wciąż najpopularniejsze jest pisanie CV w Wordzie), zachowajmy go w dwóch wersjach. Tej, która umożliwi poprawki i ostatecznym PDF-ie do wysłania CV. PDF nie jest edytorem tekstu. Dokument musimy przygotować w wybranym programie, a następnie finalną wersję zapisać w PDF-ie. W najpopularniejszych edytorach tekstu i programach do przygotowania prezentacji, wystarczy kliknąć „plik”, a następnie „zapisz jako” i wybrać opcję PDF. Po zapisaniu koniecznie sprawdźmy, czy wszystko wygląda tak, jak powinno. Jeśli coś nam się nie spodoba, poprawmy niedociągnięcia w CV w formacie .doc (.docx, .odt czy innym, w zależności od programu) a następnie ponownie wyeksportujmy .pdf.

 

CV PDF

 

Zawartość, którą zapiszemy w rozszerzeniu .pdf, będzie wyglądała identycznie na smartfonie, laptopie, dużym monitorze czy tablecie i nie ważne w jakiej przeglądarce plików rekruter otworzy nasz dokument. Ujrzy dokładnie to, co dla niego przygotowaliśmy. Mamy też 100% pewność, że żadne ważne dane nie zostaną ucięte podczas wydruku. Eksport dokumentu do .pdf zajmuje dosłownie chwilę. Poświęcając na to czas, pokazujemy się z profesjonalnej strony.


Przeczytaj także:

Skomentuj