Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Ważne wskazówki przy zmianie pracy

2020-05-28

Niezależnie od przyczyn – jeśli właśnie przyszła pora na zmianę twojej pracy, bądź dobrej myśli i zapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą ci przejść przez ważny, ale nie zawsze łatwy proces rekrutacyjny.

 

Opanuj strach przed nową pracą

 

Wiele osób tkwi na swoich stanowiskach, bojąc się podejmowania wyzwań, widma bezrobocia, tego, że nowa praca będzie jeszcze gorsza niż obecna. Kiedy zdecydowałeś się na spotkanie z nieznaną sytuacją – poszukiwaniem pracy – z całą pewnością możesz odczuwać strach przed tym, co ma się wydarzyć. Jest on jednak naturalną reakcją. Jak zatem opanować lęk przed nową pracą i nie dopuścić, by blokował twoje działania?

 

Dobrym reduktorem strachu jest wiedza – im większa, tym mniejszy lęk. W przypadku zmiany pracy warto więc jak najwięcej dowiedzieć się o branży, stanowisku. Znajomość mechanizmów i relacji w świecie, w którym zamierzasz się poruszać, przesunie płaszczyznę postrzegania rzeczywistości z poziomu emocjonalnego na poziom racjonalny i pozwoli przynajmniej częściowo zredukować strach.

 

Pomyśl też o swoich atutach. Zastanów się, za co byłeś ceniony w ostatniej pracy czy na studiach, w czym byłeś mistrzem. Większa wiara w siebie także pomaga zmienić myślenie z „na pewno nie dam sobie tam rady” na „przecież sobie poradzę”.

 

Poznaj branżę

 

Niezależnie od tego, czy zmieniasz zawód, czy szukasz kolejnej pracy na podobnym stanowisku, poznaj realia i specyfikę branży. Te mogą zmieniać się z roku na rok, dlatego dobrze jest trzymać rękę na pulsie. Odmienne mogą być technologie, metody pracy, wymagania pracodawców. Sprawdź je! Bycie na bieżąco pomoże ci także podczas rozmowy rekrutacyjnej.

 

Orientuj się w sytuacji na rynku pracy

 

W tym może pomóc dogłębny research dostępnych danych o obecnej sytuacji na rynku pracy w Polsce, twoim regionie i branży. Warto określić, następnie zapisać swoje wymagania – finansowe, odnośnie czasu pracy, miejsca (codzienny 2-godzinny dojazd do firmy może szybko stać się dużą przeszkodą), wielkości zespołu, benefitów itd., a następnie sprawdzić, w jakim stopniu realne jest ich spełnienie przez pracodawców. Zweryfikuj też, czy interesujące cię oferty są dostępne w okolicy, czy może podjęcie pracy w zawodzie musiałoby wiązać się np. z przeprowadzką.

 

Oczywiście trzeba mieć marzenia, ale w przypadku zmiany pracy, warunkiem koniecznym jest to, by były one realistyczne. Warto stawiać sobie cele, które są osiągalne. Dlatego realnie oceń swoje szanse. Dodatkową pomocą w tym mogą być także zestawienie deficytowych i nadwyżkowych profesji w Polsce w Barometrze zawodów oraz statystyki dotyczące poziomu wynagrodzenia na różnych stanowiskach.

 

Napisz profesjonalne CV

 

Efektywne CV to podstawowy dokument w procesie rekrutacji, dlatego przyłóż do niego szczególną wagę. W sieci znajdziesz różnorakie typy CV, kolorowe i pełne wykresów, grafik, ozdób. Pamiętaj jednak, że estetyka, choć bardzo ważna, zawsze będzie pełnić drugorzędną rolę wobec treści.

 

Przygotuj się na rozmowę kwalifikacyjną

 

Niezależnie, czy rekruter zaprasza cię na rozmowę o pracę do siedziby firmy, czy umawia się z tobą na wideokonferencję – dobrze się przygotuj, bo pierwsze wrażenie można wywołać tylko raz. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się firma, zdobądź o niej jak najwięcej informacji. Nie sugeruj się jednak wszystkimi opiniami w internecie, bardzo często ich negatywny wydźwięk nie ma uzasadnienia w rzeczywistości.

 

Dowiedz się, co powinna zawierać umowa o pracę, zapytaj pracodawcę i doprecyzuj, jaki zakres obowiązków czeka cię na danym stanowisku. Jeśli przed spotkaniem rekrutacyjnym sprawdziszśrednie zarobki w branży, łatwiej ci będzie wynegocjować satysfakcjonującą pensję.

 

Przeczytaj także: