Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Emerytura - naliczanie, składki, kwota

Emerytura - naliczanie, składki, kwota

 
Emerytura - naliczanie, składki, kwota

Emerytura - co to jest?


Emerytura jest świadczeniem pieniężnym, które otrzymuje starsza osoba, aby zabezpieczać swój byt. Na świecie stosuje się dwa główne systemy emerytalne:
• redystrybutywny, kiedy składki pracownika są przekazywane do wspólnej puli, z której jest wypłacane świadczenie na bieżąco dla emeryta,
• kapitałowy - pracownik odkłada procent od swojej emerytury na oprocentowanym rachunku bankowym, a po przejściu na emeryturę może dysponować zgromadzonym kapitałem.


W praktyce, najczęściej stosuje się systemy łączone, oparte na solidarności (redystrybucji) oraz kapitale własnym.


Naliczanie emerytury


Od 2017 roku wiek emerytalny wynosi ponownie 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To do potencjalnego emeryta należy jednak decyzja, czy na emeryturę chce przejść. Nowe zasady naliczania emerytury uwzględniają przewidywaną długość życia emeryta, im szybciej zatem przejdzie na emeryturę, tym dłużej ma szansę ją pobierać, dlatego też comiesięczna wypłata będzie niższa, niż jeśli na emeryturę przejdzie później (co statystycznie oznacza, że będzie pobierał ją krócej).


Składki od emerytury


Warto wiedzieć, że świadczenie emerytalne, podobnie jak pobierana przez cały okres zatrudnienia  pensja, podlega opodatkowaniu. Jeśli chodzi o oskładkowanie -osoba przebywająca na emeryturze jest zobowiązana do odprowadzania jedynie składki zdrowotnej, która stanowi 9% podstawy wymiaru. Poza tą składką odprowadza się podatek dochodowy (według zasad skali podatkowej).


Kwota emerytury


Jaka będzie wysokość emerytury ZUS? Aby odpowiedzieć na to pytanie zapoznajmy się pokrótce ze starymi zasadami emerytur. Otrzymywana przez emeryta wysokość emerytury zależała przede wszystkim od wysokości wynagrodzenia otrzymywanego w czasie pracy, od którego były opłacane składki emerytalne oraz od długości stażu pracy.


Osoby, które zostały urodzone przed 1949 rokiem oraz niektóre z urodzonych między 1949 a 1968 rokiem, otrzymają tzw. starą emeryturę. Wyliczenie emerytury w tym systemie opiera się o tzw. podstawę wymiaru emerytury, okresów składkowych i nieskładkowych oraz kwoty bazowej, która obowiązuje w chwili powstania prawa do świadczenia.


Podstawa wymiaru emerytury ZUS uwzględnia wynagrodzenie, zasiłki chorobowe, zasiłki macierzyńskie i opiekuńcze, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia wyrównawcze oraz pobierane świadczenia z Funduszu Pracy (np. stypendia).

Obecnie funkcjonują nowe zasady. Od października 2017 roku wysokość emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest obliczana poprzez podzielenie podstawy obliczenia emerytury przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę.


Podstawa emerytury to:
• kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na koncie ZUS,
• kwota kapitału początkowego (zwaloryzowana),
• kwota środków na subkoncie ZUS.


Emerytura dla mężczyzn urodzonych w 1949 r.


Mężczyzna urodzony po 31 grudnia 1948 roku otrzyma emeryturę, kiedy osiągnie powszechny wiek emerytalny (obecnie 65 lat), ma opłacone składki z tytułu ubezpieczenia emerytalnego (przynajmniej za 1 dzień) oraz nie ma emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.


Na stronach ZUS można znaleźć kalkulator emerytury, który pozwala sprawdzić, jaka będzie prognozowana kwota. Waloryzacja emerytur to proces, w wyniku którego kwota emerytury zostaje podwyższona ze względu na zmiany siły nabywczej pieniądza. Waloryzację wykonuje się po to, by w sytuacji utraty realnej wartości świadczeń (np. ze względu na inflację), zwiększyć siłę nabywczą świadczenia (a mówiąc prościej, by emeryt mógł nadal kupić sobie za swoją emeryturę tyle samo, ile mógł przed inflacją).


Waloryzacja rent i emerytur jest przeprowadzana każdego roku, a jej poziom zależy od wzrostu cen towarów i usług. Podwyżki emerytur mogą być:
• procentowe (waloryzacja emerytur procentowa) – każdy emeryt otrzymuje procent swojej obecnej emerytury. Im wyższa emerytura była przed waloryzacją, tym większa będzie podwyżka,
• kwotowe (waloryzacja emerytur kwotowa) – każdy emeryt otrzymuje tę samą kwotę podwyżki, niezależnie od wysokości emerytury.


Rewaloryzacja emerytur (zazwyczaj przy zmianie przepisów) obejmuje poparte ustawą ponowne przeliczenie świadczeń, by zachować ich wartość.


Najnowsze wiadomości o emeryturach


Wszelkie zmiany w naliczaniu emerytur można znaleźć na stronach ZUS-u oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i jest to jedyne, wiarygodne i co najważniejsze aktualne źródło informacji. Poza tym zmiany emerytalne są opisywane przez dzienniki i serwisy internetowe oraz gazety codzienne, ale warto pamiętać, aby do informacji tych odnosić się z rezerwą, gdyż niekiedy odnoszą się one do dopiero planowanych zmian (które mogą nigdy nie wejść w życie), a często również nieaktualnych przepisów (jeśli nie zwróci się uwagi na datę publikacji artykułu).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Procesów

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków dokonywanie okresowych przeglądów procesów w ramach funkcjonującej w Banku Architektury Procesów; monitorowanie prawidłowej realizacji zadań w obszarze zarządzania procesami; bieżąca współpraca z Właścicielami i Menadżerami procesów; aktualizacja schematów...
  • Elektromechanik Samochodów Ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny
    1 godz.
    Opis stanowiska: diagnostyka układów elektrycznych i elektronicznych w pojazdach ciężarowych i autobusach; wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych oraz przeglądów w samochodach ciężarowych i autobusach; obsługa urządzeń diagnostycznych;
  • Inżynier elektryk

    Atum Energy Sp. z o.o.   Łódź, ul. Rzgowska 349    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Czym będziesz się u nas zajmować? opiniowanie rozwiązań technicznych w zakresie urządzeń i sieci elektroenergetycznych związanych z energetyką fotowoltaiczną; przygotowanie koncepcji oraz elektrycznych rozwiązań dla rozdzielnic niskiego napięcia w oparciu o specyfikację klienta oraz...
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!