Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Jak założyć działalność gospodarczą?

Jak założyć działalność gospodarczą?

 
Jak założyć działalność gospodarczą?

Spis treści

Działalność gospodarcza

 

Jak założyć własną firmę w prosty sposób? Za chwilę otrzymasz kilka wskazówek, jak założyć działalność gospodarczą. Zakładanie własnej działalności gospodarczej nie jest szczególnie skomplikowane, jednak warto wiedzieć, jakie są etapy zakładania firmy. Jeśli już wiesz, jaką działalność otworzyć, zobacz, jak wygląda założenie firmy krok po kroku.

 

Jak założyć firmę?

 

Niektórych przeraża własna działalność, formalności związane z zakładaniem firmy, koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz wszelkie inne formalności wynikające z firmy jednoosobowej. 

 

W gruncie rzeczy, sama procedura zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej nie należy do zbyt skomplikowanych. Zawsze można skorzystać z usług profesjonalnej firmy lub księgowej, które wyręczą cię we  wszystkich formalnościach. Jednak jeśli wolisz zrobić to indywidualnie, przeczytaj, jak otworzyć działalność gospodarczą?

 

Własna działalność gospodarcza. Założenie działalności gospodarczej krok po kroku.

 

Przy zakładaniu działalności gospodarczej wybierz:

  1. formę prawną  
  2. formę opodatkowania
  3. kody PKD
  4. biuro rachunkowe
  5. wniosek CEIDG i go uzupełnij, a następnie zarejestruj firmę
  6. bank, w którym otworzysz rachunek firmowy
  7. wzór pieczątki firmowej

 

Jak zarejestrować działalność gospodarczą?

 

Najpierw określ formę prawną i opodatkowania oraz rodzaj usług. 

 

Ad.1. 

Zakładając swoją firmę, określ jej formę prawą. W tym wypadku - jednoosobowa działalność gospodarcza. 

 

Ad.2.

Forma opodatkowania zależy od rodzaju biznesu, wielkości zakładanych przychodów, ulg podatkowych itp. Do wyboru masz:

  • PIT,
  • CIT,
  • ryczałt,
  • karta podatkowa.

 

Ad.3.

Musisz zadeklarować rodzaj działalności społeczno-gospodarczej. Kody PKD służą głównie do określenia rodzaju działalności, czyli rodzaju usług, które chcesz wykonywać np. fotografia, grafika, projektowanie dróg itd.  Jeśli nie oznaczysz wszystkich wykonywanych przez ciebie działalności np. reklama, nie będziesz mógł za usługę reklamową wystawić faktury. 

 

Ad.4.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z wyborem biura księgowego. Kwestie księgowe możesz prowadzić samodzielnie, jeśli się na tym znasz. Jednak lepiej powierzyć je profesjonalistom. Dobre biuro księgowe warte jest rozważenia, zanim zarejestrujesz firmę. W momencie rejestracji musisz wskazać miejsca przechowywania dokumentów, które najlepiej mieć właśnie biurze rachunkowym.  

 

Założenie działalności gospodarczej przez Internet

 

Zakładanie firmy online, czyli rejestracja firmy przez Internet też jest możliwa.

 

Ad.5.

Wniosek CEIDG-1 znajduje się na stronie internetowej Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Możesz wypełnić go online i jeśli masz zaufany profil złożyć e-podpis. Tylko w ten sposób możliwe jest zakładanie działalności gospodarczej przez internet. Jeśli go nie masz, w ciągu 14 dni musisz zgłosić się do urzędu i podpisać go osobiście. 

 

Otwieranie działalności gospodarczej

 

Już wiesz, jak otworzyć własną firmę. Na zakończenie potrzebny ci będzie rachunek bankowy oraz pieczątka firmowa. 

 

Ad.6.

Konto firmowe potrzebne jest do wykonywania i księgowania transakcji związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Oprócz kupna, czy sprzedaży, opłacasz z niego składki ZUS oraz podatki.

 

Ad.7. 

Pieczątka firmowa może okazać się niezbędna nie tylko na etapie podpisywania umowy z klientem, ale także przy załatwianiu wszelkich formalności w Urzędzie Skarbowym. 

 

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

 

Jeżeli masz już określony profil gospodarczy, tzn. wiesz, że chcesz prowadzić działalność handlową i masz wszystko przemyślane i przygotowane, otworzenie firmy zajmie ci dosłownie kilka chwil. W ciągu jednego dnia staniesz się przedsiębiorcą. Otworzenie firmy, jeśli robisz to online zajmie ci tyle, ile wypełnienie wniosku. Jeśli musisz się podpisać w urzędzie, można powiedzieć, że zakładanie własnej firmy to kilka godzin (wliczając dojazd i ewentualne kolejki).

 

Ile kosztuje założenie działalności gospodarczej?

 

Założenie własnej działalności gospodarczej co do zasady nie kosztuje nic. Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatna. Jednak już samo prowadzenie firmy jednoosobowej koszty generuje: ZUS, podatki itp.

 

Czy pracując na etacie, można założyć własną działalność gospodarczą?

 

Nie ma przeciwwskazań, aby otworzyć działalność gospodarczą, pracując na etacie. Po godzinach możesz wykonywać innego rodzaju prace, czy zlecenia na własny rachunek. Jedyne przeciwwskazanie to ewentualna klauzula w umowie o zakazie konkurencji. Więc jeżeli profil twojej firmy jest taki sam, jak firmy, w której pracujesz, może nastąpić konflikt interesów.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!