Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dotacje unijne - dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Dotacje unijne - dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

 
Dotacje unijne - dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

 

Dotacje unijne - czym są?

 

Dotacje unijne pochodzą z budżetów europejskich państw członkowskich. Unia Europejska rozporządza budżetem tj. w pewnym sensie „wydaje” pieniądze za pośrednictwem różnych funduszy, programów i instrumentów finansowych.

 

Wszystkie Państwa członkowskie obowiązuje jeden, wspólny zestaw przepisów rozporządzania budżetem. 

 

Unia Europejska rozporządza pieniędzmi za pośrednictwem różnorodnych funduszy, programów oraz instrumentów finansowych.

 

Fundusze Europejskie wzmacniają konkurencyjność gospodarek państw członkowskich. Dzięki nim podejmowana jest walka z bezrobociem oraz realizowane są różnorodne działania, które mają na celu pomoc w rozwoju uboższych regionów wspólnoty. 

 

Dotacje na działalność gospodarczą z Unii Europejskiej są formą pomocy, która szczególnie przewidziana jest dla ludzi młodych, którzy nie mogą znaleźć zatrudnienia na lokalnym rynku pracy, mają pomysł na własny biznes, chcą go otworzyć, ale nie mają środków. 

 

Dotacja na rozpoczęcie działalności - warunki

 

Dofinansowania unijne mogą zostać wykorzystane, gdy chcesz rozpocząć własną działalność gospodarczą. Może to być także dofinansowanie dla firm już istniejących w formie dotacji na rozwój firmy. 

 

O dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej możesz postarać się dzięki programowi unijnemu. Jeżeli jesteś osobą bezrobotną, dotację na rozpoczęcie działalności możesz pozyskać za pośrednictwem Urzędu Pracy.

 

Aby postarać się o dotacje unijne na rozpoczęcie działalności, musisz być przede wszystkim osobą bezrobotną zarejestrowaną w urzędzie. Następnie przejść przez profilowanie, które wskaże II profil bezrobotnego. Następnie po rozmowie ze swoim doradcą zawodowym możesz starać się o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Na początek musisz stworzyć biznesplan, a następnie wypełnić dokumentację w postaci wniosków, w których oszacujesz koszty prowadzenia działalności oraz wykażesz potrzebne narzędzia do prowadzenia własnego biznesu.

 

Dotacje unijne na założenie firmy udzielane są z Funduszy Europejskich. Jeśli jest to forma dotacji, oznacza to, że są to środki bezzwrotne. Należy uważać, na jaką formę wsparcia działalności gospodarczej się decydujemy, gdyż występują także zwrotne pożyczki na założenie działalności.

 

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności nowej firmy jest bezzwrotne pod warunkiem, że beneficjent wywiąże się z umowy. W przeciwnym razie czeka go zwrot nie tylko podjętych środków, ale także zapłata odsetek. Fundusze europejskie na założenie firmy zakładają możliwość pozyskania dotacji na otwarcie działalności w kwocie nawet 40 000 złotych.

 

Dofinansowanie działalności gospodarczej na start mogą otrzymać:

  • osoby, które nie ukończyły 30 lat, nie uczą się i nie pracują, 
  • osoby, które ukończyły 20 lat i nie pracują,
  • bezrobotnych kobiet,
  • osób po 45 roku życia,
  • osób trwale bezrobotnych,
  • osób niepełnosprawnych,
  • osoba z bardzo niskim wykształceniem.

 

Jak pozyskać dotacje unijne?

 

Na początek dowiedz się więcej w Powiatowym lub Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Pamiętaj, że musisz mieć status osoby bezrobotnej. Poza tym więcej informacji możesz uzyskać, kontaktując się także z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich (funduszeeuropejskie.gov.pl), który jest takim portalem funduszy europejskich.

 

Dotacje unijne na otwarcie działalności przyznawane są w ramach programów unijnych. Najbardziej aktualne programy możesz sprawdzić w Wyszukiwarce Dotacji. 

 

Następnie przygotuj wniosek oraz biznesplan i złóż go w urzędzie. Jeśli twoje wnioski zostaną rozpatrzone pozytywnie, na twoje konto wpłyną środki unijne, które będziesz musiał rozdysponować w 100% zgodnie z zakładanym planem opisanym we wniosku. W innym przypadku będziesz zmuszony zwrócić co do grosza pozyskaną dotację.

 

Jak księgować dotacje unijne 

 

Projekty europejskie zakładają pozyskanie funduszy na rozwój firmy, dotacje unijne dla firm jednoosobowych, dofinansowania na rozwój firmy. Jak w świetle księgowości wygląda księgowanie dotacji?

 

Dotacje zapisywane w księgach rachunkowych mogą zostać ujęte metodą kapitałową lub wynikową. W metodzie kapitałowej otrzymane środki ujmowane są jako zwiększenia kapitału własnego. W metodzie wynikowej środki są przychodem. 

 

Jak napisać wniosek o dotacje unijne

 

Jak uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej? Wniosek nie jest bardzo skomplikowanym dokumentem. Wystarczy bardzo uważnie go przeczytać, aby wiedzieć, co w nim zawrzeć. Zawsze, gdy masz problem, możesz zwrócić się do osoby odpowiedzialnej za fundusze unijne w urzędzie pracy i uzyskać bezpośrednią pomoc. Można też skorzystać z pomocy firm doradczych, jednak trzeba się liczyć z poniesieniem kosztów z tym związanych. 

 

Twój biznesplan będzie oceniany przez Komisję Oceny Wniosków, od której zależy, czy otrzymasz dotację, czy nie. 

 

We wniosku o dotację musisz uzupełnić część dotyczącą informacji na temat wnioskodawcy, część związaną z planowanym rozpoczęciem działalności gospodarczej, tj. opis pomysłu, lokalizację, opis branży, opis konkurencji na rynku zbytu w ujęciu lokalnym oraz wszystkie załączniki. Jako integralna część wniosku powinien zostać dołączony szczegółowy biznesplan z opisem pomysłu, przewidywanym działaniem, planowanymi kosztami oraz analizą konkurencji.

  

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!