Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Odpowiedzialność dyscyplinarna - co to jest, na czym polega, kary

Odpowiedzialność dyscyplinarna - co to jest, na czym polega, kary

 
Odpowiedzialność dyscyplinarna - co to jest, na czym polega, kary

Odpowiedzialność dyscyplinarna - co to jest

 

Każdy pracownik musi pamiętać o tym, że jednym z jego obowiązków jest przestrzeganie zasad, jakie zostały zawarte w umowie oraz regulaminach wewnątrzzakładowych. Oznacza to, że na osobach zatrudnionych ciążą pewne rodzaje odpowiedzialności: materialna, porządkowa oraz dyscyplinarna.

 

Odpowiedzialność dyscyplinarna dotyczy osób, które wykonują swoje zadania na zasadzie mianowania. Są to między innymi: urzędnicy państwowi oraz samorządowi, pracownicy służby cywilnej, policjanci czy mianowani nauczyciele.

 

Odpowiedzialność dyscyplinarna pracownika - na czym polega

 

Ten rodzaj odpowiedzialności służbowej polega na zasadzie winy np. za niewypełnienie obowiązków pracowniczych lub złamanie zasad etyki zawodowej. Przykładem takiego zachowania może być przyjęcie łapówki przez urzędnika państwowego lub policjanta. Rozpoczyna się wtedy wobec danej osoby postępowanie dyscyplinarne, które składa się z 3 etapów:

• postępowania przygotowawczego,
• rozpoznawczego,
• odwoławczego.

 

Pierwsze dwa etapy mają na celu wyjaśnienie zdarzenia. Osoba, wobec której prowadzone jest postępowanie, ma prawo do odwołania od decyzji komisji dyscyplinarnej. Zainteresowany powinien w ciągu 14 dni złożyć apelację (liczonych od dnia wręczenia decyzji).

 

Kara dyscyplinarna

 

Jeżeli postępowanie wykazało naruszenie przepisów lub obowiązków, należy spodziewać się nałożenia kar dyscyplinarnych. Należą do nich: upomnienie, nagana, pozbawienie szansy na awans. W niektórych przypadkach dochodzi do degradacji zawodowej osoby lub zwolnienia z pracy z zakazem wypełniania obowiązków na podobnych stanowiskach w ustalonym okresie. Za najsurowszy wymiar kary uważa się zakaz wykonywania zawodu.

 

Odpowiedzialność dyscyplinarna w policji

 

Według ustawy o policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku: „Naruszenie dyscypliny służbowej stanowi czyn policjanta polegający na zawinionym przekroczeniu uprawnień lub niewykonaniu obowiązków wynikających z przepisów prawa lub rozkazów i poleceń wydanych przez przełożonych uprawnionych na podstawie tych przepisów”.

 

Za naruszenie dyscypliny policyjnej uważa się między innymi:

• odmowę wykonania rozkazu lub polecenia przełożonego,
• niedopełnienie obowiązków,
• przekroczenie uprawnień,
• wprowadzenie w błąd przełożonego lub innego policjanta,
• stawienie się w pracy pod wpływem alkoholu,
• utratę broni, amunicji lub legitymacji służbowej,
• utratę materiału dowodowego, który zawiera tajne informacje.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Gwarancji i Wsparcia Technicznego - importer pojazdów ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Zakres obowiązków na stanowisku: rozliczanie wniosków gwarancyjnych; kontrola standardów serwisowych; wsparcie w procesach serwisowych Importera;
  • Specjalista / Specjalistka ds. Procesów

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków dokonywanie okresowych przeglądów procesów w ramach funkcjonującej w Banku Architektury Procesów; monitorowanie prawidłowej realizacji zadań w obszarze zarządzania procesami; bieżąca współpraca z Właścicielami i Menadżerami procesów; aktualizacja schematów...
  • Inżynier elektryk

    Atum Energy Sp. z o.o.   Łódź, ul. Rzgowska 349    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 000 - 15 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Czym będziesz się u nas zajmować? opiniowanie rozwiązań technicznych w zakresie urządzeń i sieci elektroenergetycznych związanych z energetyką fotowoltaiczną; przygotowanie koncepcji oraz elektrycznych rozwiązań dla rozdzielnic niskiego napięcia w oparciu o specyfikację klienta oraz...
  • Pracownik elewacyjny

    PHUB MARIUSZ WIŚNIEWSKI   Warszawa   
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Poszukujemy pracowników z całej Polski do wykonywania prac elewacyjnych (ocieplenia) w budynkach jednorodzinnych na terenie Warszawy.
  • Elektromechanik Samochodów Ciężarowych

    Grupa Inter Cars   Cząstków Polski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny
    3 godz.
    Opis stanowiska: diagnostyka układów elektrycznych i elektronicznych w pojazdach ciężarowych i autobusach; wykonywanie napraw elektrycznych i mechanicznych oraz przeglądów w samochodach ciężarowych i autobusach; obsługa urządzeń diagnostycznych;
  • Elektryk

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    19 godz.
    Zakres obowiązków: montaż elementów instalacji elektrycznych; uruchamianie nowych maszyn, urządzeń linii zrobotyzowanych; analizowanie usterek, rozwiązywanie problemów technicznych; podłączanie czujników, falowników; rozciąganie kabli zgodnie z dokumentacją; budowa i montaż szaf sterowniczych;

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!