Wybrana kategoria

Inżynier przyszłości?

2019-10-01

Inżynier w budownictwie

 

Budownictwo przeżywa obecnie spore problemy związane z pozyskiwaniem pracowników przede wszystkim na bazowe stanowiska.

„Obecnie największe trudności mamy w pozyskiwaniu wykwalifikowanych pracowników budowlanych, cieśli, zbrojarzy, monterów nawierzchni kolejowej, operatorów sprzętu budowlanego. Poszukujemy również ślusarzy, elektryków, elektromechaników i mechaników maszyn w naszych spółkach serwisowych” – Bożena Czekajska, kierownik działu HR, STRABAG Sp. z o.o.

Absolwent studiów inżynieryjnych często nie chce pracować na operacyjnym stanowisku. Tymczasem dla projektantów, którzy dopiero mieliby zacząć pracę, ofert nie ma. I owszem, w branży budowlanej poszukuje się wielu specjalistów z różnych obszarów budownictwa, ale prawie zawsze wymagane jest doświadczenie 2-3 lat. Jak zatem budować karierę, skoro praca jest, ale jakby jej nie było?

 

Staże i praktyki szansą na start


Aby zrobić karierę inżyniera na obecnym rynku pracy, trzeba rozwinąć dwie cechy: proaktywność i determinację. Nie wystarczy samo śledzenie ogłoszeń o pracy, bo tych – kierowanych do osób bez doświadczenia – jest mało. Zamiast tego warto rozwijać networking, wysyłać CV do firm i biur projektowych, nawet jeśli nie prowadzą rekrutacji, oraz starać się o staże i praktyki. Konieczne jest bardzo dobre przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej (zarówno w kontekście merytorycznym, jak i firmy, do której aplikujemy), bo na początku drogi inżyniera firma stawia głównie na osobowość, zdolność szybkiego uczenia się i motywację do tego, by się rozwijać. Kandydat, który nie zapoznał się z profilem firmy, jest postrzegany jako pozbawiony chęci do pracy i rozwoju.

 

Przyszłość w budownictwie – BIM


Tak jak w prawie wszystkich innych dziedzinach gospodarki, tak i budownictwo coraz mocniej wiąże się z nowymi technologiami. Chodzi tu zarówno o rozwój maszyn wspierających proces budowy, jak i sztuczną inteligencję wykorzystywaną do zarządzania budynkiem.

Bożena Czekajska ze STRABAG Sp. z o.o. podkreśla: „Na pewno warto interesować się nowymi technologiami w budownictwie. Teraz nasza branża wchodzi w erę cyfryzacji procesów budowlanych. Ciekawą i nowoczesną specjalizacją jest Building Information Modeling (BIM), czyli modelowanie informacji o obiekcie. Przy czym chodzi tu nie tyle o samo oprogramowanie, co raczej o metodologię optymalizacji procesów i transparentnego ich kształtowania. Building Information Modeling to nowy sposób myślenia, wykorzystywany we wszystkich rodzajach budownictwa”.

 

BIM menedżer


Ścieżka kariery w BIM prowadzi od asystenta, technika do menedżera BIM. Zatrudnienie można znaleźć zarówno w firmach projektowych (wtedy zadania specjalisty BIM dotyczą głównie tworzenia bibliotek urządzeń, opracowywania sposobu działania systemów pod konkretny projekt, wspierania projektantów), jak i w firmach wykonawczych (wtedy główne zadania to koordynacja procesu realizacji projektu, dbałość o aktualizację wersji projektowych, poprawności modelu).

Jak na razie specjalistów w Polsce nie ma wielu, bo zarządzanie procesami BIM wymaga łączenia wiedzy związanej z technologią oprogramowania z wiedzą z zakresu architektury, instalacji (sanitarne, wentylacyjne, elektryczne) oraz konstrukcji. Bardzo często niezbędna jest znajomość konkretnego oprogramowania (głównie Revit Autodesk). Dodatkowo im więcej różnych systemów BIM uda się poznać w praktyce, tym większe szanse kandydata na lepszą pracę i płacę.

 

Inżynier w produkcji


2017 rok był dobrym czasem dla inżynierów R&D, procesu, jakości. Inwestycje w Polsce rosły i wszystko wskazuje na to, że trend ten utrzyma się w kolejnych miesiącach. Ilość ofert pracy jest bardzo duża, a pracodawcy stosują różnorodne techniki pozyskiwania pracowników, opłaca się zatem zarówno być obecnym w social mediach, jak i korzystać z networkingu i programów referencyjnych.

Dla rozwoju kariery w tej branży konieczne są języki obce. Angielski to oczywiście podstawa, ale coraz częściej od inżyniera oczekuje się również niemieckiego bądź francuskiego. Bez inwestowania w rozwój kompetencji językowych inżynier nie ma szans na naprawdę dobre propozycje pracy.

Ważnym etapem rozwoju inżyniera jest również doskonałe poznanie metodologii wykorzystywanych w projektowaniu bądź zarządzaniu w danym obszarze oraz oprogramowania. FMEA, SPC, G8D, Six Sigma to akronimy, które dla inżyniera procesu nie mogą mieć tajemnic.

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą się stale rozwijać, jest śledzenie najnowszych trendów i oczekiwań pracodawców – można to robić nawet poprzez śledzenie ofert pracy i przeglądanie aktualnych wymagań. Szkolenia warto wtedy dobierać właśnie pod tym kątem.

Warto mieć rękę na pulsie, bo paradoksalnie, to że przemysł się rozwija, może za kilka lat doprowadzić do spadku ofert pracy. Obecnie bowiem wiele firm (np. z branży automotive czy produkcji) przeżywa spore problemy ze znalezieniem pracowników operacyjnych oraz specjalistów. Inżynierowie zaczynają wywierać presję płacową, a dodatkowo przez kilka kolejnych lat czeka nas wchodzenie na rynek pracy osób z niżu demograficznego. Te czynniki mogą sprawić, że wiele firm wycofa się z polskiego rynku lub zredukuje wolumen inwestycji.

 

Inżynier w IT


Branża IT nie potrzebuje rekomendacji – praca jest i to za coraz bardziej europejskie pieniądze. Wyzwaniem dla pracowników stają się nowe technologie, konieczność ciągłego rozwoju oraz dbania o własną markę pracownika.
Do rozpoczęcia pracy w obszarze inżynierii IT nie jest wymagane doświadczenie (wystarczą studia), ale realizowane w czasie studiów praktyki i staże mogą znacznie przyspieszyć karierę i rozwój finansowy.

Software test engineer
Najmocniej poszukiwani są obecnie inżynierowie testów automatycznych. W serwisie Praca.pl praktycznie codziennie pojawiają się nowe ogłoszenia z tej kategorii. Aby zdobyć pracę w tym obszarze, niezbędne jest uzyskanie certyfikatu ISTQB® (inwestycja około 2000 zł). Wymaga się też znajomości narzędzi do testowania (JMeter, SoapUI, Selenium, TestComplete, QTP).

Inżynier systemowy
Kolejne stanowisko, na którym pracownicy są niemalże na wagę złota. Tu konieczna jest umiejętność programowania (najczęściej Java, C++, C#, .NET, Python), znajomość baz danych (Oracle oraz SQL). Od osób na bardziej zaawansowanych pozycjach wymaga się znajomości innych narzędzi (np. continous integration – Maven czy ETL – Talend).

Inżynieria wymagań
Stosunkowo nowy obszar, skupiony na komunikacji pomiędzy biznesem a programistami. Stanowi połączenie programisty, project menedżera, inżyniera systemów, testera. Inżynier wymagań skupia się na opisie projektu i niezbędnych do jego realizacji wymagań. Im precyzyjniej zostanie opracowany scenariusz wymagań na początku prac, tym sprawniej przebiegnie całość produkcji. Inżynier wymagań nie ma jednego spójnego profilu kompetencji ani konkretnego kierunku studiów do realizacji. Aby nim zostać, potrzebne jest pewne obycie w świecie programistów i biznesu oraz jasność tego, jak przebiega projektowanie oraz realizacja zadań. To zdecydowanie świetny pomysł na rozwój kariery dla osób, które się już znudziły samym programowaniem albo przepracowały już sporo w biznesie i chcą mieć pracę nieco bardziej techniczną.

 

Zarobki inżynierów


Czy warto kończyć studia inżynieryjne? Patrząc z perspektywy szans na wysokie płace, zdecydowanie tak. Według raportu serwisu Wynagrodzenia.pl osoby z tytułem magistra inżyniera zarabiają średnio o 1050 zł więcej niż osoby posiadające jedynie tytuł magistra.

Inżynier budownictwa: 4344 zł, 25% zarabia powyżej 6078 zł
Inżynier budowy: 3960 zł, 25% zarabia powyżej 4970 zł
Inżynier budowy mostów: 5000 zł, 25% zarabia powyżej 7711 zł
Inżynier ds. jakości: 5210 zł, 25% zarabia powyżej 6900 zł
Inżynier produkcji: 5400 zł, 25% zarabia powyżej 6950 zł
Inżynier R&D: 5700 zł, 25% zarabia powyżej 7500 zł
Inżynier ds. sieci IT: 6565 zł, 25% zarabia powyżej 8857 zł
Inżynier ds. testów automatycznych: 6600 zł, 25% zarabia powyżej 8800 zł
Inżynier systemowy: 7620 zł, 25% zarabia powyżej 10 860 zł

Sabina Stodolak, HR i EB Manager, trener Assesment Center

Przeczytaj także: