Curriculum vitae – co takiego warto jeszcze dodać w życiorysie?

2019-10-02

Kontynuując wątek artykułu o tym, co warto zawrzeć w CV, warto omówić kilka punktów, które de facto pozwalają nam się w pewien sposób wyróżnić na tle innych kandydatów.

 

Co warto zawrzeć w CV – dodatkowe umiejętności w CV, kursy i szkolenia


W kategorii dodatkowe umiejętności, kursy i szkolenia wymieniamy szkolenia zawodowe, lub te, które są związane z naszą pasją czy ogólnorozwojowe. Zawsze jednak zastanówmy się, czy wpisane informacje mogą mieć dla czytającego wartość i co o nas mówią. Dużo cenniejsza niż ilość jest jakość. Standardowo wpisujemy rok szkolenia, jego nazwę oraz organizatora. Warto wspomnieć również o uzyskanych certyfikatach czy dyplomach.

 

Dodatkowe informacje o sobie w CV


To, jakie umiejętności dodatkowe w CV warto wpisać, zależy od oczekiwań pracodawcy wobec kandydatów. Możemy się wyróżnić na tle konkurentów, ale pamiętajmy, że nietrafione i niezwiązane z przyszłymi obowiązkami kompetencje raczej zniechęcą rekrutera do dalszego czytania.

Uzupełniając informacje dodatkowe w CV, pamiętajmy o językach obcych – wraz z poziomem ich znajomości i prawie jazdy (ale tylko wtedy, kiedy rzeczywiście jeździmy autem, a to uprawnienie przyda się na objętym stanowisku). Podając umiejętność obsługi komputera, zaznaczmy koniecznie, jakich programów dotyczy.

Ten punkt możemy też nazwać nieco inaczej. Dostosujmy tytuł do tego, jakie dodatkowe umiejętności w CV chcemy podkreślić. Jeśli posiadamy jakieś kompetencje czy uprawnienia, które są ważne (na przykład kilka języków obcych, spawanie w wielu technikach, różnorodne uprawnienia SEP). Można specjalnie dla nich stworzyć nowy punkt, nazywając go odpowiednio „języki obce” czy „umiejętności zawodowe”.

Punkt ten dobrze też zastosować, kiedy w naszym CV powtarza się wielokrotnie podobne stanowisko z takim samym zakresem obowiązków. Wtedy oczywiście dublowanie treści jest marnowaniem miejsca. Wymieniamy tylko firmy ze stanowiskiem, a obowiązki, pod postacią np. „umiejętności zawodowych” możemy napisać osobno.

Warto zwrócić uwagę, że jeśli piszemy o znajomości języków obcych – nie warto rozmijać się z prawdą. Pracodawca wymaga od nas biegłego angielskiego czy niemieckiego w stopniu dobrym? Zapewne czeka nas sprawdzenie tej umiejętności. Stanie się to podczas rozmowy kwalifikacyjnej albo nawet wcześniej ktoś zrobi to telefonicznie.

Spróbujmy określić w miarę obiektywnie poziom zaawansowania w posługiwaniu się językiem obcym. Oczywiście, optymalne jest podanie posiadanego certyfikatu. Jeśli jednak takowego nie mamy, napiszmy, czy swobodnie konwersujemy, czy znamy specjalistyczne słownictwo, czy potrafimy tworzyć dokumenty. To istotne, wszak pracodawca oczekuje, że będziemy mogli porozumieć się ze zwierzchnikami, współpracownikami, klientami, poprowadzimy korespondencję czy skorzystamy z instrukcji technicznej.

 

Zainteresowania, czyli ważne dodatkowe informacje w CV

 

Są tu dwie szkoły. Jedni specjaliści mówią, że zainteresowań nie wpisujemy w CV, bo to mało istotne informacje. Druga – wręcz przeciwnie, wymaga od nas tego, ponieważ rodzaj zainteresowań mówi wiele o osobowości. Może się również okazać, że dzielimy pasję z rekruterem. Zainteresowania pokazują, że potrafimy zająć się czymś poza pracą, mamy rozległe horyzonty. Ale nie każdy rekruter w ten sposób postrzega hobby. Są tacy, którzy uważają, że jedynym, co powinno interesować dobrego fachowca, jest jego własny zawód. Jeśli ma czas na cokolwiek innego, to albo pomylił się, wybierając profesję, albo nie za bardzo się przykłada.

Bądźmy ostrożni, zwłaszcza jeśli nasze zainteresowania są kontrowersyjne i mogą być źle bądź opacznie zrozumiane. Przyjęło się, że dobrze widziane zainteresowania to szeroko pojęta kultura i aktywne spędzanie wolnego czasu. Bardzo często kandydaci piszą, że pasjonują się dobrą książką i dobrym filmem oraz jakimś rodzajem sportu. To nie najlepsza  praktyka i podobne typowe zainteresowania w ogólne nie zwrócą uwagi rekrutera. Zawsze starajmy się uściślić, co dokładnie nas pasjonuje. Lepiej niż „dobry film” będzie brzmiał wpis z nazwiskiem ulubionego reżysera czy gatunku filmowego. Zamiast „podróże” wpiszmy również coś, co może być wyjątkowe.

Nie może też nas dziwić pytanie: „Co pan ostatnio czytał?” lub „Jaki film pan ostatnio widział?” Dlatego należy przemyśleć wybór zainteresowań do życiorysu i przygotować się do ewentualnego rozwinięcia tematu podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętajmy, że dla niektórych rekruterów hobby jest źródłem dodatkowych informacji o nas. Wyciągają oni wnioski na temat cech osobowości kandydata na podstawie tego, co go cieszy i pasjonuje.

Reasumując, naprawdę warto napisać o swoich rzeczywistych zainteresowaniach, nawet gdy wydają się nam one mało ambitne. Nie każdego musi pasjonować literatura iberoamerykańska na przełomie wieków. Kolekcjonowanie herbaty, oglądanie z dzieckiem kreskówek, uprawianie ogródka – jeśli tylko potrafimy mówić o tym z pasją, przekazując innym nasze radosne wrażenia – będą na pewno przekonujące.

CV - co wpisać w informacje dodatkowe - podsumowanie


Ktoś kiedyś powiedział, że pisząc CV, należy założyć, że adresujemy je do Marsjanina. Wiele w tym słuszności – nie wolno założyć, że „przecież pracodawca to wie” – czegokolwiek miałoby to dotyczyć. Pełne nazwy, pełne kwalifikacje, pełne zakresy obowiązków – to wszystko należy zawrzeć w dokumencie.

Istnieje opinia, że życiorys nie powinien przekraczać jednej strony – trudno się z tym zgodzić w stu procentach. Jeśli ktoś ma bogate doświadczenie i wiele umiejętności, musiałby użyć maleńkiej czcionki, a wysyłając aplikację, załączyć lupę, aby umożliwić jej odczytanie. Nie przesadzajmy więc i nie rezygnujmy z przejrzystości.

Coraz popularniejszą praktyką jest umieszczanie na początku CV profilu zawodowego. To bardzo krótka synteza, jakby streszczenie całego dokumentu i wskazanie rekruterowi, jakie są nasze zawodowe cele. Profil zawodowy pokazuje kim jesteśmy, co już osiągnęliśmy i do czego zmierzamy. Dobrze napisany jest idealnym wstępem do dalszej lektury. Na zakończenie należy koniecznie wpisać klauzulę o ochronie danych osobowych – zgadzamy się w niej do wykorzystania naszych danych tylko i wyłącznie do celów związanych z rekrutacją.

Pisząc życiorys, zawsze pamiętajmy, że to, co chcemy powiedzieć, powinno być pełne. Wykształcenie i doświadczenie zawodowe, zainteresowania oraz umiejętności dodatkowe w CV muszą tworzyć spójną całość.

Przeczytaj także:

Skomentuj