Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Płynność finansowa – definicja, wskaźniki, istota

Płynność finansowa – definicja, wskaźniki, istota

 
Płynność finansowa – definicja, wskaźniki, istota

Płynność finansowa – definicja

 

Nie ma jednej definicji płynności finansowej. Najpopularniejsze stwierdzenie, które pojawia się w kontekście pojęcia, to zdolność przedsiębiorstwa do terminowej realizacji bieżących płatności, krótkoterminowych zobowiązań. Definicję należy jednak poszerzyć. Płynność finansowa to także możliwość szybkiego i prostego zamienienia aktywów, elementów majątku na środki pieniężne. Płynność finansowa wskazuje też na zdolność do wypłacania zobowiązań wobec dostawców, wynagrodzeń pracowniczych – oraz dokonywania zakupu dóbr i usług wtedy, kiedy jest to potrzebne.

 

Płynność finansowa przedsiębiorstwa – dlaczego jest ważna

 

Właściwe zarządzanie płynnością finansową w firmie ma kluczowe znaczenie dla jej funkcjonowania na rynku. Wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa, umacnia wizerunek stabilnej i godnej zaufania organizacji. Dzięki utrzymywaniu płynności na optymalnym poziomie można elastycznie korzystać z pojawiających się okazji, promocji itp.

 

Utrata płynności finansowej spowoduje równolegle utratę powyższych możliwości. Sytuacja, w której płynność finansowa jest zagrożona, przyczynia się często do wypowiadania umów kredytowych czy pojawienia się zadłużenia w wypłacie wynagrodzeń pracowniczych.

 

Wskaźniki płynności

 

Aby ustalić, w jakiej kondycji znajduje się przedsiębiorstwo, oblicza się wskaźniki płynności finansowej. I tak rozróżnia się m.in.:
- wskaźnik płynności gotówkowej: oznacza część zobowiązań krótkoterminowych, które mogą być natychmiastowo uregulowane, gdyby zaszła taka konieczność,
- wskaźnik płynności szybkiej: określa, w jakim stopniu zobowiązania bieżące można pokryć płynnymi aktywami,
- wskaźnik płynności bieżącej: to informacja, ile razy aktywa bieżące są w stanie pokryć bieżące zobowiązania.

 

Istota płynności finansowej

 

Określając status płynności finansowej, firma ocenia, w jakim stanie znajduje się przedsiębiorstwo. Niska płynność albo jej utrata może zakończyć się nawet bankructwem. Z kolei nadpłynność finansowa to sytuacja, w której środki obrotowe znacząco przewyższają posiadane przez firmę zobowiązania. Najczęściej odkładane są na kontach i tam „zamrażane”. Firma nie operuje tymi środkami, zmniejsza się wtedy jej efektywność.

 

Istotą płynności finansowej jest więc utrzymanie jej na optymalnym poziomie. Dzięki temu przedsiębiorstwo zawsze będzie w stanie spłacić powstające zobowiązania, gotowe również do inwestycji i płatności długoterminowych.

 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • STOKSON Spółka Jawna Henryk Stokłosa i Wspólnicy
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Opis stanowiska: Utrzymanie w sprawności technicznej maszyn i urządzeń produkcyjnych, Diagnozowanie usterek i wdrażanie działań zapobiegawczych, Przeglądy oraz prace konserwacyjne i remontowe urządzeń, Praca stacjonarna w zakładzie produkcyjnym .
  • Kierowca CE + HDS

    Silva Sp. z o.o.   Rytel    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Główne obowiązki Przewóz surowca drzewnego; Krótkie trasy krajowe do 200 km w jedną stronę z codziennym powrotem do domu (system 2-zmianowy)
  • Aparatowy

    SEBNAR SEBASTIAN CIESIELSKI   Wrocław    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków sprawowanie kontroli nad przebiegiem procesu technologicznego; rozwiązywanie problemów operacyjnych; prowadzenie analiz laboratoryjnych niezbędnych do kontroli procesu technologicznego; wykonywanie drobnych napraw i usprawnień urządzeń; przestrzeganie standardów BHP;...
  • Psycholog / Interwent kryzysowy

    EAP24   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  część etatu
    1 godz.
    Główne zadania Dyspozycyjność minimum 16 godzin miesięcznie – jedna sobota oraz niedziela w miesiącu – w godzinach 10:00 - 20:00 Praca 100% zdalna – tele i wideo konsultacje Konsultacje w języku polskim i angielskim Krótkoterminowe poradnictwo psychologiczne dla pracowników firm i...
  • Mechanik

    Emtor Spółka z o.o.   Kielce    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   5 800 - 10 000 zł brutto/mies.
    1 godz.
    Główne zadania na stanowisku: Prowadzenie okresowych przeglądów urządzeń; Analiza usterek i rozwiązywanie problemów technicznych; Kontrola i odbiór urządzeń UDT; Specyfikacja i zamawianie części; Dbanie o wysoką jakość świadczonych usług i utrzymywanie dobrych relacji z Klientem;...
  • Specjalista ds. sprzedaży i marketingu

    Enadis sp. z o.o.   Gdynia    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    obsługa sprzedażowa klientów firmy, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z klientami i partnerami biznesowymi, współtworzenie wizerunku firmy, badanie potrzeb klientów, współpraca z prasą i mediami, współpraca przy tworzeniu materiałów reklamowych.

Najnowsze artykuły

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.