Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Prawo cytatu a blog firmowy

Prawo cytatu a blog firmowy

 
Prawo cytatu a blog firmowy

Prawo autorskie, dozwolony użytek publiczny, a w końcu prawo cytatu – to jedno z najpowszechniejszych praw, z jakiego chętnie korzystamy w internecie. W praktyce oznacza to, że prowadząc chociażby blog firmowy, w przygotowywanych artykułach możemy przytoczyć fragment lub całość dzieła innego autora. Warto jednak pamiętać, że cytowanie poddane jest pewnym ograniczeniom. Jakim? Czy za każdym razem należy podawać źródło cytowanego dzieła? Na jakich warunkach można posługiwać się prawem cytatu, a co grozi za jego nieprzestrzeganie? 

 

Spis treści

Co to jest prawo cytatu?

 

Blogerzy, dziennikarze, autorzy artykułów czy chociażby osoby odpowiedzialne za prowadzenie bloga firmowegoprawo cytatu to dla nich jedno z najczęściej i najchętniej wykorzystywanych praw. Pozostaje tylko pytanie, czym tak naprawdę jest prawo cytatu i czy wszyscy zdajemy sobie sprawę z ograniczeń, z jakimi się ono wiąże? 

 

Zdefiniowanie prawa cytatu może przysporzyć nam pewnych problemów, bowiem jest to określenie potoczne, dotyczące wyjątku w prawie autorskim. Cytat jest bez wątpienia jednym z najpowszechniejszych zastosowań prawa autorskiego w praktyce. Dozwolony użytek fragmentów cudzego tekstu (lub krótkich tekstów w całości) we własnej publikacji zapewnia art. 29. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W tym miejscu warto przytoczyć go w całości:

 

Art. 29. Wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów oraz rozpowszechnione utwory plastyczne, utwory fotograficzne lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym celami cytatu, takimi jak wyjaśnianie, polemika, analiza krytyczna lub naukowa, nauczanie lub prawami gatunku twórczości.

 

Art. 29.1. Wolno korzystać z utworów na potrzeby parodii, pastiszu lub karykatury, w zakresie uzasadnionym prawami tych gatunków twórczości.

 

Art. 29. 2. Wolno w sposób niezamierzony włączyć utwór do innego utworu, o ile włączony utwór nie ma znaczenia dla utworu, do którego został włączony.

 

Przekładając teorię na praktykę, możliwe jest więc wykorzystanie pewnych fragmentów cudzej twórczości w utworach własnych, a wszystko to bez konieczności uzyskania zgody danego twórcy. 

 

W świetle przepisów możliwe jest więc korzystanie z prawa cytatu tylko w utworze, który sam stanowi samodzielną całość.

 

Pamiętaj! 

 

Wykorzystując prawo cytatu we wpisie na blogu firmowym czy w artykule prasowym, należy pamiętać, że cytowany fragment cudzego dzieła nie może stanowić większości publikowanego materiału, a powinien być jedynie jego uzupełnieniem. 

 

Prawo cytatu – na jakich warunkach można się nim posługiwać? 

 

Prawo do cytatu i przytoczenie cudzej twórczości we własnych dziełach bywa ogromnym udogodnieniem, dlatego z tego rodzaju przywileju bardzo często korzystają dziennikarze, blogerzy, copywriterzy, wszelkiego rodzaju publicyści i osoby prowadzące strony firmowe. W tym wszystkim nie wolno jednak zapominać, że prawo cytatu występuje jednocześnie w pewnymi zastrzeżeniami i ograniczeniami. Co warto wiedzieć w kwestii zagadnienia: prawo cytatu – zasady

 

Pamiętaj! 

 

Prawo cytatu pozwala na korzystanie z fragmentów cudzych utworów pod warunkiem zachowania wymaganych prawem zasad.

 

Po pierwsze – co zostało już wyżej zaznaczone – przytaczany cytat musi być częścią utworu, który samoistnie, czyli pozbawiając go przytoczonego fragmentu, nadal pozostaje utworem chronionym prawami autorskimi. 

 

Po drugie – art. 29. mówi, że przytoczenie obcego dzieła musi mieć uzasadnienie, a wśród celów takiego zabiegu możemy wymienić:

 

  • szczegółowe wyjaśnienie, 

  • polemikę,

  • analizę krytyczną lub naukową,

  • edukację. 

 

Po trzecie – wykorzystanie fragmentu cudzej twórczości powinno być zaznaczone w taki sposób, by odbiorca nie miał żadnych wątpliwości, że w danym przypadku ma do czynienia właśnie z cytatem. Konieczne jest więc podanie autora dzieła z imienia i nazwiska oraz źródła, z którego zaczerpnięty został dany fragment. 

 

Pamiętaj! 

 

Cytowane dzieło powinno być wcześniej rozpowszechnione. Przytaczanie utworów nierozpowszechnionych bez uzyskania wcześniejszej zgody autora jest ingerencją w prawo do decydowania o pierwszym rozpowszechnianiu utworu publiczności. 

 

Prawo cytatu – co grozi za jego nieprzestrzeganie? 

 

Prawo cytatu to jedna z form dozwolonego użytku, którą przewiduje Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ten sam dokument określa również sankcje za nieprzestrzegania wymogów dotyczących stosowania prawa cytatu. O karach mówi między innymi art 115. Ustawy:

 

1. Kto przywłaszcza sobie autorstwo albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

 

2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia bez podania nazwiska lub pseudonimu twórcy cudzy utwór w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, artystyczne wykonanie albo publicznie zniekształca taki utwór, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie. 

 

Pamiętaj! 

 

Powielanie i wykorzystywanie cudzych dzieł niespełniających warunków prawa cytatu jest naruszeniem majątkowych praw autorskich. 

 

W tym miejscu warto również wspomnieć, że w przypadku nieprzestrzegania prawa cytatu może również dojść do naruszenia autorskich praw osobistych. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia chociażby w przypadku nierzetelnego wykorzystania dzieła – przytoczenia cytatu w sposób zniekształcający główną myśl autora.

 

Prawo do cytatu – gdzie umieścić informację o autorze i źródle cytatu?

 

Jednym z obowiązków osoby korzystającej z prawa cytatu jest stosowne oznaczenie cytowanego fragmentu. Ten powinien być opatrzony informacją o imieniu i nazwisku autora oraz źródle cytowanego dzieła. Jest to zasada, od której nie istnieją żadne wyjątki. Wykorzystanie fragmentu utworu i pominięcie informacji o jego faktycznym autorze – w ujęciu prawa jest niczym innym jak plagiatem. 

 

Pamiętaj! 

 

Posługując się cytatem i przytaczając fragment cudzego utworu, zawsze należy poinformować o autorze oraz źródle cytowanego dzieła. W sytuacji, gdy autor utworu jest nieznany, również należy zamieścić taką informację. 

 

Cytowane na firmowym blogu dzieło powinno być oznaczone w taki sposób, by czytelnik nie miał żadnych wątpliwości co do pochodzenia cytatu i mógł jednoznacznie zidentyfikować utwór, z którego pochodzi cytowany fragment. W przypadku artykułów, w których przytaczamy słowa z cudzych utworów, najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wymienienie autora w treści artykułu bądź zapisanie go w przypisie bądź w nawiasie.

 

Prawo do cytatu – czy można modyfikować cytat?

 

Cytat to dosłowne przywołanie fragmentu cudzego tekstu / wypowiedzi – jakiekolwiek zmiany w przytaczanym fragmencie utworu mogą zmienić pierwotną myśl autora, a w świetle prawa mogą być rozumiane jako opracowanie. Zgodnie z zapisami Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, cytaty nie mogą być zmieniane, a wszelkie uwagi dotyczące oryginalnego tekstu powinny zostać wyraźnie zaznaczone. Konieczność taka może wystąpić chociażby w przypadku pisowni niezgodnej z polską ortografią – w takiej sytuacji należy zastosować dopisek: pisownia oryginalna

 

Jednocześnie prawo cytatu dopuszcza ingerencję w całość utworu, która jest niezbędna z punktu widzenia wyodrębnienia danego fragmentu. Wówczas stosuje się zapis pominięcia wyrażony poprzez: „(…)”.

 

Prawo cytatu – jaki jest koszt umieszczenia cytatu?

 

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie przewiduje wynagrodzenia dla autora cytowanego dzieła. Korzystanie z prawa do cytatu – z przestrzeganiem wymogów narzuconych przez prawo – nie wiąże się więc z naliczeniem żadnych kosztów. 

 

Zgodnie z art 34. prawa autorskiego w przypadku korzystania z prawa cytatu twórcy dzieła nie przysługuje prawo do wynagrodzenia. Korzystanie z utworów w granicach dozwolonego użytku i pod warunkiem wymienienia autora dzieła oraz jego źródła jest więc bezpłatne. 

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Agent Nieruchomości

    Freedom Nieruchomości   Pruszków, ul. Lipowa 42a    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B   5 000 - 15 000 zł netto (+VAT)/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twoje zadania? Systematyczne pozyskiwanie nieruchomości w oparciu o umowy na wyłączność. Utrzymywanie profesjonalnych relacji z klientami. Organizacja cyklu sprzedaży i marketingu własnej bazy ofert nieruchomości. Realizacja celów sprzedażowych. Współpraca z zespołem i dbałość o...
  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Obowiązki na rekrutowanym stanowisku ustawiacza maszyn: Nadzorowanie prawidłowej pracy form i maszyn i urządzeń pomocniczych. Montaż form wraz z osprzętem oraz regulacja formy produkcyjnej i maszyny po montażu. Sygnalizowanie konserwacji i napraw. Wykonywanie czynności administracyjnych...
  • Handlowiec

    Praca.pl Sp. z o.o.   Gdańsk    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Wymagania: gotowość do pracy zmianowej; znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie B-2 sprawna obsługa komputera, w szczególności programów biurowych; umiejętność profesjonalnej komunikacji i nawiązywania relacji; świetne umiejętności organizacyjne;
  • Specjalista / Specjalistka ds. Sourcingu

    PwC   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior
    8 godz.
    Twoja przyszła rola: pełna odpowiedzialność za proces sourcingu kandydatów poprzez różne źródła sourcingowe (Direct Search, X-ray search itp.), przygotowywanie analiz i mappingów rynku, budowanie i zarządzanie bazą danych kandydatów, dbając o jej aktualność i kompletność,...
  • Pracownik / pracownica działu stolarni

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Warszawa, Marsa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? profesjonalną i kompleksową obsługę naszych klientów w zakresie zamówień materiałów docinanych na wymiar (m.in. wycinanie formatek z materiałów drewnianych przy użyciu piły wielkoformatowej i wyrzynarki); indywidualne podejście do potrzeb każdego...
  • Księgowy / Księgowa - Specjalista ds. Podatków

    Praca.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Weryfikacja rejestrów VAT i sporządzanie JPK_V7M; Udział w sporządzaniu rozliczeń podatkowych CIT oraz podatku odroczonego; Księgowanie odsetek od pożyczek; Analiza zakupionych usług na potrzeby naliczenia wartości podatku u źródła (WHT) Monitorowanie i wsparcie...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!