Lista stanowisk - Malarz Budowlany

Polecane oferty - Budownictwo / Geodezja

Malarz Budowlany

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Malarz, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się wykonywaniem pracy malarskich w różnego rodzaju lokalach. Mogą to być mieszkania, pomieszczenia biurowe, magazyny czy sklepy. Niekiedy wykonuje też prace na zewnątrz np. przy malowaniu elewacji czy innych elementów zewnętrznych budynków lub wokół nich (płoty, ogrodzenia itp.). Oprócz samego malowania wykonuje także „okołomalarskie” prace np. przygotowanie podłoża do malowania, przygotowanie farb czy porządkowanie miejsca pracy.

 

WYMAGANIA

 

Osoba wykonująca ten zawód musi wykazywać się znajomością techniki malarskiej, na co składa się odpowiednie przygotowanie podłoża czy dobór właściwej farby, która właściwie pokryje daną powierzchnię. Malarz powinien cechować się sumiennością, dokładnością i cierpliwością, bowiem wykonywana praca momentami bywa długa i monotonna. Zaletą w tym zawodzie jest też umiejętność sprawnej organizacji pracy własnej lub całej ekipy, która umożliwia sprawne realizowanie zleceń.

 

WARUNKI PRACY

 

Swoje obowiązki zawodowe malarz wykonuje z reguły w pomieszczeniach i budynkach, w których realizowane są prace remontowe. Oczywiście, zdarzają się także zlecenia, które wymagają pracy na zewnątrz. Pracuje indywidualnie lub jest członkiem ekipy budowlanej. Bardziej doświadczeni specjaliści pełnią też funkcję majstra i kierują pracami całego zespołu.

W swojej pracy ma kontakt z chemicznymi substancjami, m.in. gruntowniki czy rozpuszczalniki. Malarze regularnie odwiedzają także sklepy i hurtowanie budowlane, gdzie zaopatrują się w niezbędne materiały (farby, folie, wałki i pędzle malarskie itp.)

 

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Malarz może znaleźć prace w firmach oferujących usługi budowlane albo prowadzić działalność gospodarczą i samodzielnie wyszukiwać klientów. Niektórzy malarze, w miarę możliwości czasowych, łączą pracę etatową z wykonywaniem zleceń „po godzinach”.

 

ZAROBKI

 

Mediana zarobków malarzy budowlanych pracujących na etacie wynosi powyżej 2 tys. zł brutto. Najlepiej wynagradzani specjaliści mogą liczyć na miesięczną pensję w wysokości ok. 3,2 tys. zł brutto. W przypadku indywidualnych zleceń stawka za pomalowanie metra powierzchni waha się najczęściej w granicach 5-10 zł. Tańsze jest malowanie na biało niż w kolorze. Jeśli rozliczenie odbywa się na podstawie stawki godzinowej to wynosi ona z reguły 10-12 zł.

Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Budownictwo / Geodezja