Andrzejki w pracy online – jak je zorganizować?

 
Andrzejki w pracy online – jak je zorganizować?

Jedną z popularnych form integracji pracowników są firmowe andrzejki. Lanie wosku przez dziurkę od klucza, rzucanie monetą, przebijanie szpilką kartki z ukrytymi hasłami. Wydaje się, że takie zabawy wymagają zebrania zespołu w jednym miejscu i czasie… Czy na pewno? Jeśli zastanawiasz się, czy możesz zorganizować andrzejki, wróżby dla zespołu wykonującego pracę online, odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Kto powiedział, że grupa pracująca w trybie home office nie może być zgrana i wspólnie spędzać czasu w ramach pozazawodowych aktywności? Oto kilka wskazówek, jak zabrać się do organizowania andrzejek online i na co zwrócić uwagę.

 

Spis treści

Kiedy są andrzejki?

 

Andrzejki obchodzimy w nocy z 29. na 30. listopada, czyli w wigilię dnia św. Andrzeja. To okazja do wspólnej, wesołej zabawy tuż przed adwentem. 

 

Świętowanie odbywa się zazwyczaj po zmroku – wtedy za pomocą świec i dekoracji łatwo można stworzyć nastrój magii i tajemniczości. Andrzejki to bowiem przede wszystkim popularne wróżby – a do tych właściwa atmosfera jest wręcz nieodzowna!

 

Skąd się wzięły andrzejki?

 

Andrzejki biorą swoją nazwę od imienia świętego chrześcijańskiego – apostoła Andrzeja. Jest on patronem między innymi Szkocji – w tym kraju andrzejki mają rangę święta narodowego. 

 

Nie wiadomo, skąd wziął się zwyczaj wykonywania andrzejkowych wróżb. Nie ma jednak wątpliwości, że te dotyczyły pierwotnie przede wszystkim spraw sercowych i zamążpójścia. Wróżyły więc młode dziewczęta, które chciały poznać imię swojego przyszłego męża, liczbę dzieci itp. W Polsce panowie wykonywali analogiczne wróżby w katarzynki (noc z 24 na 25 listopada). 

 

Andrzejki w pracy online – organizacja:

 

  • wybierz komunikator internetowy

 

Zastanów się, czy komunikator internetowy, z którego korzystacie na co dzień, będzie odpowiedni także do zorganizowania zabawy andrzejkowej. Komunikator powinien umożliwiać stworzenie grupy, połączenie wideo wielu osób na raz. Musi być łatwy w obsłudze i najlepiej, jeśli będzie darmowy.

 

Zapytaj pracowników, czy korzystają już z jakiegoś odpowiedniego komunikatora. Jeśli nie mają preferencji, wybierz jeden z popularnych i cieszących się dobrymi opiniami wśród internautów.

 

Wyznacz czas i miejsce spotkania, na przykład pod koniec dnia pracy. Zawczasu poinstruuj też uczestników zabawy, jakie akcesoria będą im potrzebne do wykonania andrzejkowej wróżby.

 

Pamiętaj, by zapewnić podwładnych, że udział w zabawie jest dobrowolny!

 

  • przygotuj wróżby andrzejkowe

 

Dla niektórych andrzejki nie mogą odbyć się bez tradycyjnego lania wosku. Niemniej sprostanie tej tradycji może być trudne w przypadku imprezy online. Postawienie miski z wodą oraz zapalonej świecy, lanie wosku w pobliżu klawiatury i monitora może skończyć się niejedną katastrofą. Jeśli koniecznie chcesz, by zabawy na andrzejki uwzględniały przelewanie wosku, niech całą procedurę wykonuje jedna osoba w imieniu współpracowników. Powinna zadbać o to, by komputer i inny sprzęt elektroniczny znajdował się daleko od akcesoriów służących do wróżenia, np. na oddzielnym stoliku. Nowoczesną opcją jest lanie wosku online – w sieci bez trudu znajdziemy strony internetowe do tego celu.

 

Możesz poprosić uczestników o zaopatrzenie się w białą kartkę i atrament (dostępny w każdym sklepie papierniczym). Każda osoba ma za zadanie upuścić kilka kropel atramentu na kartkę. Kształt plamy powie, co wydarzy się w przyszłości...

 

A może losowanie z kubeczków? Zaopatrz się w trzy papierowe kubki. Pod każdym z nich ukryj przedmiot. Tradycyjnie zwykle używa się pierścionka, cukierka i monety, niemniej możesz być bardziej kreatywny. Mieszaj kubkami, a każdy z uczestników spotkania wybiera jeden z nich.

 

  • wyślij pracownikom mały poczęstunek

 

Nic tak nie zbliża, jak wspólne jedzenie smakołyków. W przypadku zespołu zdalnego zamiast zamawiać przekąski do biura, możesz rozesłać je prosto do domów/miejsc pracy podwładnych. Taki gest zostanie z pewnością doceniony. Można też zorganizować wspólną biesiadę – start o umówionej godzinie. 

 

Andrzejki online – jak wpływają na integrację w pracy?

 

Organizowanie wspólnych, nawet krótkich zabaw dla pracowników ma wiele zalet. Buduje ducha zespołu, pozwala się lepiej poznać i polubić. Pracownicy, którzy mają do siebie zaufanie, darzą się sympatią, czują się też bardziej związani z firmą.

 

Co więcej, wspólny śmiech odpręża, pozwala oderwać myśli, a to pozytywnie wpływa na kreatywność. Mniej zestresowani pracownicy są też bardziej zadowoleni z pracy, intensywniej angażują się w zadania służbowe.

 

Może się wydawać, że integracja pracowników wykonujących obowiązki z domu jest niemożliwa. Rzeczywiście wiąże się z pewnymi utrudnieniami, trzeba jednak pamiętać, że obecnie duża część wszelkich – nie tylko służbowych – kontaktów z ludźmi odbywa się online. Nie ma więc żadnych przeszkód, by od czasu do czasu zaprosić na integracyjne spotkanie członków zespołu w firmie.

 

Wielu managerów decyduje się też na organizowanie dla pracowników online stacjonarnych aktywności – takich jak pikniki firmowe, wspólny udział w zawodach sportowych itp. Połączenie integracji online i offline pomaga budować zgrany zespół, tworzyć dobrą atmosferę w pracy.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty