Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Andrzejki w pracy online – jak je zorganizować?

Andrzejki w pracy online – jak je zorganizować?

 
Andrzejki w pracy online – jak je zorganizować?

Jedną z popularnych form integracji pracowników są firmowe andrzejki. Lanie wosku przez dziurkę od klucza, rzucanie monetą, przebijanie szpilką kartki z ukrytymi hasłami. Wydaje się, że takie zabawy wymagają zebrania zespołu w jednym miejscu i czasie… Czy na pewno? Jeśli zastanawiasz się, czy możesz zorganizować andrzejki, wróżby dla zespołu wykonującego pracę online, odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Kto powiedział, że grupa pracująca w trybie home office nie może być zgrana i wspólnie spędzać czasu w ramach pozazawodowych aktywności? Oto kilka wskazówek, jak zabrać się do organizowania andrzejek online i na co zwrócić uwagę.

 

Spis treści

Kiedy są andrzejki?

 

Andrzejki obchodzimy w nocy z 29. na 30. listopada, czyli w wigilię dnia św. Andrzeja. W 2023 roku będzie to więc noc z środy na czwartek.

Jest to okazja do wspólnej, wesołej zabawy tuż przed adwentem. Świętowanie odbywa się zazwyczaj po zmroku – wtedy za pomocą świec i dekoracji łatwo można stworzyć nastrój magii i tajemniczości. Andrzejki to bowiem przede wszystkim popularne wróżby – a do tych właściwa atmosfera jest wręcz nieodzowna!

 

Skąd się wzięły andrzejki?

 

Andrzejki biorą swoją nazwę od imienia świętego chrześcijańskiego – apostoła Andrzeja. Jest on patronem między innymi Szkocji – w tym kraju andrzejki mają rangę święta narodowego. 

 

Nie wiadomo, skąd wziął się zwyczaj wykonywania andrzejkowych wróżb. Nie ma jednak wątpliwości, że te dotyczyły pierwotnie przede wszystkim spraw sercowych i zamążpójścia. Wróżyły więc młode dziewczęta, które chciały poznać imię swojego przyszłego męża, liczbę dzieci itp. W Polsce panowie wykonywali analogiczne wróżby w katarzynki (noc z 24 na 25 listopada). 

 

Czytaj takżeImpreza motywacyjna – dlaczego warto ją organizować?

 

 

Andrzejki w pracy online – organizacja:

 

 • wybierz komunikator internetowy

 

Zastanów się, czy komunikator internetowy, z którego korzystacie na co dzień, będzie odpowiedni także do zorganizowania zabawy andrzejkowej. Komunikator powinien umożliwiać stworzenie grupy, połączenie wideo wielu osób na raz. Musi być łatwy w obsłudze i najlepiej, jeśli będzie darmowy. Zapytaj pracowników, czy korzystają już z jakiegoś odpowiedniego komunikatora. Jeśli nie mają preferencji, wybierz jeden z popularnych i cieszących się dobrymi opiniami wśród internautów.

 

Wyznacz czas i miejsce spotkania, na przykład pod koniec dnia pracy. Zawczasu poinstruuj też uczestników zabawy, jakie akcesoria będą im potrzebne do wykonania andrzejkowej wróżby. Pamiętaj, by zapewnić podwładnych, że udział w zabawie jest dobrowolny!

 

 • przygotuj wróżby andrzejkowe

 

Dla niektórych andrzejki nie mogą odbyć się bez tradycyjnego lania wosku. Niemniej sprostanie tej tradycji może być trudne w przypadku imprezy online. Postawienie miski z wodą oraz zapalonej świecy, lanie wosku w pobliżu klawiatury i monitora może skończyć się niejedną katastrofą. Jeśli koniecznie chcesz, by zabawy na andrzejki uwzględniały przelewanie wosku, niech całą procedurę wykonuje jedna osoba w imieniu współpracowników. Powinna zadbać o to, by komputer i inny sprzęt elektroniczny znajdował się daleko od akcesoriów służących do wróżenia, np. na oddzielnym stoliku. Nowoczesną opcją jest lanie wosku online – w sieci bez trudu znajdziemy strony internetowe do tego celu.

 

Możesz poprosić uczestników o zaopatrzenie się w białą kartkę i atrament (dostępny w każdym sklepie papierniczym). Każda osoba ma za zadanie upuścić kilka kropel atramentu na kartkę. Kształt plamy powie, co wydarzy się w przyszłości...

 

A może losowanie z kubeczków? Zaopatrz się w trzy papierowe kubki. Pod każdym z nich ukryj przedmiot. Tradycyjnie zwykle używa się pierścionka, cukierka i monety, niemniej możesz być bardziej kreatywny. Mieszaj kubkami, a każdy z uczestników spotkania wybiera jeden z nich.

 

 • wyślij pracownikom mały poczęstunek

 

Nic tak nie zbliża, jak wspólne jedzenie smakołyków. W przypadku zespołu zdalnego zamiast zamawiać przekąski do biura, możesz rozesłać je prosto do domów/miejsc pracy podwładnych. Taki gest zostanie z pewnością doceniony. Można też zorganizować wspólną biesiadę – start o umówionej godzinie. 

 

Czytaj także: Zdalne zarządzanie zespołem – strategia, błędy, narzędzia

 

 

Andrzejki online – jak wpływają na integrację w pracy?

 

Organizowanie wspólnych, nawet krótkich zabaw dla pracowników ma wiele zalet. Buduje ducha zespołu, pozwala się lepiej poznać i polubić. Pracownicy, którzy mają do siebie zaufanie, darzą się sympatią, czują się też bardziej związani z firmą.

 

Co więcej, wspólny śmiech odpręża, pozwala oderwać myśli, a to pozytywnie wpływa na kreatywność. Mniej zestresowani pracownicy są też bardziej zadowoleni z pracy, intensywniej angażują się w zadania służbowe.

 

Może się wydawać, że integracja pracowników wykonujących obowiązki z domu jest niemożliwa. Rzeczywiście wiąże się z pewnymi utrudnieniami, trzeba jednak pamiętać, że obecnie duża część wszelkich – nie tylko służbowych – kontaktów z ludźmi odbywa się online. Nie ma więc żadnych przeszkód, by od czasu do czasu zaprosić na integracyjne spotkanie członków zespołu w firmie.

 

Wielu managerów decyduje się też na organizowanie dla pracowników online stacjonarnych aktywności – takich jak pikniki firmowe, wspólny udział w zawodach sportowych itp. Połączenie integracji online i offline pomaga budować zgrany zespół, tworzyć dobrą atmosferę w pracy.

 

Andrzejki w pracy – najczęściej zadawane pytania:

 

 • Jakie są zwyczaje w Andrzejki?

 

W Andrzejki tradycyjnie wykonuje się wróżby np. poprzez przelewanie wosku przez dziurkę od klucza do miski wodą czy przebijanie szpilką kartki z wypsanymi po drugiej stronie hasłami. Niegdyś wróżby andrzejkowe dotyczyły przede wszystkim zamążpójścia, obecnie to zabawa, której tematem może być też chociażby życie zawodowe czy spełnienie marzeń.

 

 • Andrzejki w pracy – lepiej wybrać formę stacjonarną czy online?


Andrzejki online bywają organizowane w zespołach pracujących zdalnie. W przypadku zespołów stacjonarnych pracodawcy niekiedy decydują się za zorganizowanie spotkania integracyjnego w czasie pracy w siedzibie firmy. Warto pamiętać, że udział w zabawie i wróżbach andrzejkowych, online czy w firmie, powinien być całkowicie dobrowolny.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

 • Główna Księgowa

  GLOBAL OCEAN LINK POLAND Sp. z o.o.   Gdańsk, Aleja Grunwaldzka 347    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
  specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   7 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  1 godz.
  Oczekiwania względem kandydata: Wykształcenie wyższe kierunkowe (finanse i rachunkowość, ekonomia) Minimum 5 lat doświadczenia na stanowisku Głównego Księgowego; Bardzo dobra znajomość przepisów prawa podatkowego; Dobra organizacja pracy, odpowiedzialność Samodzielność, rzetelność,...
 • Pokojówka / Lokaj

  Domaine de la Klauss   Francja, 2 impasse du klaussberg 57480 Montenach    praca stacjonarna
  pracownik fizyczny  umowa o pracę / o dzieło / o pracę tymczasową  pełny etat   52,37 - 52,59 zł brutto/godz.  aplikuj szybko
  2 godz.
  Podlegasz kierownictwu guwernanta i odpowiadasz za: Czyste i schludne pokoje hotelowe oraz pomieszczenia ogólnodostępne; Codzienną zmianę pościeli, uporządkowanie pokoju, poukładanie przedmiotów i/lub rzeczy osobistych klienta; Sprawdzenie stanu pokoju i wyposażenia w momencie wyjazdu...
 • Specjalista ds. obsługi klienta w języku polskim

  Concentrix   Lublin    praca stacjonarna
  specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
  4 godz.
  Co należy do Twoich ciekawych zadań? Obsługa połączeń wychodzących; Obsługa Klientów polskojęzycznych; Wprowadzanie danych do systemu; Diagnozowanie i rozwiązywanie przyjętych zgłoszeń; Telefoniczne rozpoznawanie potrzeb klientów; Dbanie o wysoką jakość obsługi;
 • Telefoniczny promotor produktu

  Concentrix   Lublin    praca stacjonarna
  specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
  4 godz.
  Co jeśli możesz być częścią czegoś wielkiego? Kiedy ostatnio oferta pracy skierowana do mieszkańców Lublina zaparła Ci dech w piersiach? Nie kojarzysz? Zatem daj szansę swojej karierze i dołącz do nowego zespołu tworzonego z myślą o Tobie w Concentrix Lublin! Czy jesteś...
 • Specjalista ds. technicznego wsparcia klienta

  Concentrix   Lublin    praca stacjonarna
  specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
  4 godz.
  Twój zakres obowiązków Obsługa połączeń przychodzących; Obsługa Klientów polskojęzycznych; Kontrola poprawności rozwiązania występujących usterek technicznych; Udzielanie wsparcia klientom w zakresie problemów technicznych; Diagnozowanie i rozwiązywanie przyjętych zgłoszeń;...
 • Ekspert ds. obsługi klienta w języku polskim

  Concentrix   Lublin    praca stacjonarna
  specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko
  4 godz.
  Co jeśli możesz być częścią czegoś wielkiego? Kiedy ostatnio oferta pracy skierowana do mieszkańców Lublina zaparła Ci dech w piersiach? Nie kojarzysz? Zatem daj szansę swojej karierze i dołącz do nowego zespołu tworzonego z myślą o Tobie w Concentrix Lublin! Czy jesteś...

Najnowsze artykuły

Niedziele handlowe 2024

Niedziele handlowe 2024

Sejm przyjął nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele. Wiemy już, w które grudniowe niedziele sklepy będą otwarte. Póki co nie zmieniła się jednak sama zasada dotycząca zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia. Ustawodawca przewiduje dokładnie tyle samo niedziel handlowych w 2024 roku, ile wypadało ich w bieżącym roku. Pierwsza już w styczniu!

Skromność na rozmowie kwalifikacyjnej – czy na pewno popłaca? Naucz się chwalić swoją wiedzą

Skromność na rozmowie kwalifikacyjnej – czy na pewno popłaca? Naucz się chwalić swoją wiedzą

Czy chwalenie się wiedzą i osiągnięciami to próżność i egoizm? Absolutnie nie! Jeśli czujesz się niezręcznie, gdy ktoś Cię komplementuje, sama nie umiesz mówić o swoich zaletach, sprawdź, co Ola Gościniak, ekspertka w dziedzinie prowadzenia biznesu online, radzi kobietom i wszystkim osobom wybierającym się na rozmowę o pracę. Liczy się nie tylko to, co mówisz o sobie, ale też jak to mówisz!

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki w pracy. 5 pomysłów co kupić współpracownikom

Mikołajki tuż tuż. Zwyczaj wręczania drobnych upominków jest w Polsce równie popularny w gronie najbliższych, co w środowisku pracy. W wielu firmach odbywają się zabawy związane z losowaniem prezentów. Co kupić koleżance z działu, a z czego zadowolony będzie szef? I najtrudniejsze, na co się zdecydować, gdy musimy kupić uniwersalny prezent? Oto sprawdzone pomysły na upominki w pracy.

Rozmowa oceniająca pracownika – jak się przygotować, czemu służy?

Rozmowa oceniająca pracownika – jak się przygotować, czemu służy?

Już wkrótce rozpocznie się sezon rozmów rocznych z pracownikami. Tego typu spotkania to okazja nie tylko do oceny efektywności pracy podwładnych, ale także do zebrania cennego feedbacku i zaplanowania lepszych rozwiązań organizacyjnych na kolejny rok. Jak manager powinien zaplanować rozmowy oceniające? I jak sami pracownicy mogą się przygotować do spotkania z szefem?

Rodzaje umów o pracę i umów cywilnoprawnych

Rodzaje umów o pracę i umów cywilnoprawnych

Umowa o pracę, zlecenie czy o dzieło? A może kontrakt menedżerski lub powołanie? Nawet osoby z doświadczeniem na rynku pracy miewają kłopoty z rozróżnieniem typów kontraktów, jakie może zaproponować pracodawca. Dlatego przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy na temat umów etatowych, cywilnoprawnych oraz tzw. umów nienazwanych. Sprawdż, jakie prawa i obowiązki wynikają z każdej z nich.

Narcyz w miejscu pracy – jak postępować?

Narcyz w miejscu pracy – jak postępować?

„Mi nigdy się nie zdarza...”, „Nikt inteligentny nie zrobiłby tego w ten sposób”. Ktoś w Twoim otoczeniu często tak się wypowiada? Są słowa i zachowanie, które mogą Ci podpowiedzieć, że masz do czynienia z narcyzem. Osoba z NPD będzie dzieliła ludzi na lepszych i gorszych, siebie stawiając ponad wszystkimi, bez skrupułów też przypisze sobie Twoje zasługi. Oto jak rozpoznać narcyza w firmie.