Praca.pl Poradniki Lista stanowisk Informatyka / Administracja
Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych

Lista stanowisk - Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych

Polecane oferty - Informatyka / Administracja

  • Pracownik ds. bezpieczeństwa systemów OT

    PKP Polskie Linie Kolejowe S.A   Warszawa    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 dni
    Zakres zadań wykonywanych na stanowisku: określanie zasad i procedur dla analiz poziomu zagrożeń bezpieczeństwa w systemach OT – automatyki i telekomunikacji kolejowej (AiT), współudział w projektowaniu i administrowaniu systemów informatycznych przeznaczonych do analizy zagrożeń w...
  • Specjalista ds. bezpieczeństwa informacji

    ECOL Sp. z o.o.   Rybnik    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 dni
    Zakres obowiązków Nadzór nad funkcjonowaniem procesów nadawania uprawnień, zarządzania bezpieczeństwem informacji i zarządzania ryzykiem oraz monitorowanie ich skuteczności w oparciu o wymagania dyrektywy NIS2. Zarządzanie utrzymaniem dokumentacji dotyczącej uprawnień w systemach...

Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU


Cyberprzestępczość to problem coraz bardziej popularny w strukturze dzisiejszego, bardzo skomputeryzowanego świata. Coraz częściej słyszy się o włamaniach do systemów komputerowych, nieuprawnionym pozyskiwaniu informacji, celowym niszczeniu danych, sabotażach systemów, fałszerstwie, szpiegostwie komputerowym i innych. Według definicji, system informatyczny jest bezpieczny, jeśli jego użytkownik może na nim polegać, a zainstalowane oprogramowanie działa zgodnie ze swoją specyfikacją. Nad zapewnieniem bezpieczeństwa systemu informatycznego w danej firmie czuwa Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych. Spoczywa na nim duża odpowiedzialność związana z ochroną danych osobowych pracowników, dokumentów, informacji i tajemnic biznesowych pracodawcy. Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych musi umieć przewidzieć wszelkie możliwe zagrożenia i z góry im zapobiec.  W tym zawodzie niezbędne jest ciągłe doszkalanie się i zbieranie informacji na temat nowych technologii bezpieczeństwa komputerowego.  Do podstawowych zadań Pracownika ds. Ochrony Systemów Informatycznych należy: prowadzenie kontroli w zakresie bezpieczeństwa telekomunikacyjnego, tworzenie narzędzi wspierających zapewnienie bezpieczeństwa systemów informatycznych, monitorowanie naruszeń bezpieczeństwa, reagowanie na zagrożenia, rozwijanie lepszych standardów bezpieczeństwa oraz tworzenie i testowanie procedur odzyskiwania danych po awarii lub w przypadku naruszenia bezpieczeństwa.


WYMAGANIA


Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych to osoba wykształcona i wykwalifikowana, znająca się na bezpieczeństwie informatycznym, dlatego wymogi rekrutacyjne na to stanowisko pracy są często wysokie i rozbudowane. Od kandydatów wymaga się wykształcenia wyższego (najlepiej na kierunku informatycznym lub technicznym), kilkuletniego doświadczenia na podobnym stanowisku pracy, praktycznej znajomości tematu bezpieczeństwa i ochrony sieci teleinformatycznych, jak również znajomości narzędzi specjalistycznych dotyczących bezpieczeństwa systemów.  Wymaga się również bardzo dobrej znajomości obsługi komputera, znajomości języka angielskiego w zakresie terminologii informatycznej oraz posiadania odpowiednich kompetencji. Kandydat musi cechować się umiejętnością myślenia analitycznego i koncepcyjnego, dobrą organizacją pracy, umiejętnością planowania, komunikatywnością i umiejętnością pracy w zespole.


WARUNKI PRACY


Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych zatrudniany jest zazwyczaj w ośmiogodzinnym systemie pracy, w oparciu o umowę o pracę. Swoje obowiązki wykonuje w siedzibie firmy, w pomieszczeniu biurowym, jednak w niektórych przypadkach możliwa jest również praca zdalna. W zawodzie tym niezwykle ważna jest dyspozycyjność. W sytuacji zagrożenia bezpieczeństwu systemów pracownik musi być w stanie odpowiednio szybko zareagować. Praca ta ma charakter indywidualny i wymaga ciągłego dokształcania, podnoszenia kwalifikacji i śledzenia zmian na rynku bezpieczeństwa informatycznego.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA


W dobie intensywnej komputeryzacji i informatyzacji nie tylko życia zawodowego, ale i prywatnego, pracownicy branży IT są najbardziej poszukiwanymi pracownikami na polskim rynku pracy. Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych zatrudnienie może znaleźć we wszystkich większych instytucjach, firmach handlowych, zakładach przemysłowych, koncernach, korporacjach i innych. Ochrona danych jest obecnie jednym z najważniejszych działań gwarantujących zdrowy rozwój gospodarki i odpowiedni poziom konkurencyjności, dlatego osoby specjalizujące się w bezpieczeństwie informatycznym nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia.


ZAROBKI


Zarobki Pracownika ds. Ochrony Systemów Informatycznych wahają się w szerokim przedziale, a w zawodzie tym nie istnieje górna granica zarobków. Poziom gratyfikacji pracownika zależy od jego zakresu obowiązków, odpowiedzialności, umiejętności, rodzaju firmy i położenia geograficznego zakładu pracy. Pracownik u progu swojej kariery zarabiać może od 2 tys. do 3 tys. złotych, natomiast na dalszym etapie rozwoju zawodowego jego zarobki mogą się zwielokrotnić.

Praca Pracownik ds. Ochrony Systemów Informatycznych
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Informatyka / Administracja

  • Pekao Direct Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    4 dni
    Twój zakres obowiązków: Identyfikacja zagrożeń , analiza danych i raportowanie podejrzanych aktywności, w tym podejrzanych transakcji czy prób dostępu do systemów; Śledzenie standardów branżowych oraz działań konkurencji w celu dostosowania strategii obronnej. Rozpoznawanie nowych...
  • Specjalista ds. zarządzania dostępami

    Praca.pl Sp. z o.o.   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj bez CV
    10 dni
    Opis pracy: Zarządzanie kontami osób i systemów, w tym tworzenie, przydzielanie, zabezpieczanie i wyłączanie dostępu do szerokiej gamy technologii, takich jak Windows Active Directory, AS400, Unix, Microsoft Exchange i inne niezależne aplikacje. Zakres obowiązków: Ochrona wrażliwych...
  • Specjalista ds. bezpieczeństwa IT

    CAPITAL SERVICE   Ostrołęka    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    14 dni
    Na co dzień będziesz zajmować się: wsparciem w tworzeniu wewnętrznych regulacji opartych o normy ISO i wymagania regulatora rynku finansowego w Polsce; udziałem w opiniowaniu projektów w zakresie bezpieczeństwa IT; monitorowaniem działania użytkowników w systemach informatycznych i...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!