Wybrana kategoria

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Category Manager

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Category Manager (menedżer kategorii) jest osobą odpowiedzialną w firmie za zarządzanie grupą dostępnych w ofercie produktów. Zajmuje się opracowywaniem i koordynacją całej strategii, krótko- i długoterminowej, rozwojem produktów, m.in. przygotowywaniem rekomendacji dla klientów czy planów promocyjnych, a także rozdzielaniem obowiązków pomiędzy podległych pracowników, np. brand managerów. Na określone działania rozdziela środki w ramach dostępnego budżetu. Ściśle współpracuje z innymi działami, np. działem sprzedaży, prowadzi analizy rynku na podstawie dostępnych danych oraz raportuje wyniki przeprowadzonych działań.

WYMAGANIA

Do pracy w tym zawodzie wymagane jest wykształcenie wyższe, najczęściej o profilu ekonomicznym lub menedżerskim. Na samodzielnym stanowisku trzeba także posiadać doświadczenie w zakresie zarządzania odpowiednimi kategoriami produktów.

Niezbędne są także umiejętności analizy danych i aktualnych trendów rynkowych oraz tworzenia rekomendacji dla klientów. Dodatkowy atut stanowią: biegłość obsługi programów komputerowych, zwłaszcza MS Excela i MS Accessa, umiejętności prezentacyjne i negocjacyjne oraz znajomość języków obcych, ze względu na międzynarodowe środowisko pracy.

WARUNKI PRACY

Category Manager pracuje w biurze firmy, ale musi być także gotowy do częstych wyjazdów służbowych, także poza granice kraju. W trakcie codziennej pracy ma kontakt z wieloma ludźmi, zarówno współpracownikami, jak i potencjalnymi nabywcami produktów. Specyfika wykonywanych obowiązków wymaga od niego dyspozycyjności, elastyczności i gotowości do pracy w nienormowanych godzinach. Stałym elementem są spotkania biznesowe, negocjacje i prezentacje produktów dla klientów.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Category Manager może znaleźć zatrudnienie w firmach zajmujących się wprowadzaniem na rynek produktów, m.in. w branży FMCG, odzieżowej, AGD. Zazwyczaj są to duże przedsiębiorstwa o zasięgu międzynarodowym. Stanowisko to jest często ściśle powiązane z działem marketingu lub nawet znajduje się w jego strukturze.

ZAROBKI

Wynagrodzenie Category Managera jest uzależnione od rodzaju firmy, poziomu doświadczenia i uzyskiwanych efektów pracy. Średnie zarobki mieszczą się najczęściej w przedziale 1,5–6,3 tys. zł, a najlepsi mogą liczyć na pensję w granicach 8,6 tys. zł lub więcej. W najbardziej prestiżowych firmach przekraczają one nawet 15 tys. zł.

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Category Manager

zobacz więcej ofert pracy dla Category Manager