Lista stanowisk - Stolarz

Polecane oferty - Praca fizyczna

Stolarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Stolarz jest rzemieślnikiem wykonującym produkty drewniane i usługi związane z obróbką, montażem, okuwaniem i naprawą elementów drewnianych. Osoba trudniąca się tą profesją, na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczenia, dobiera odpowiednie gatunki drewna do wytwarzania określonych mebli, elementów konstrukcji budowlanych, i temu podobnych, a także określa zalecany sposób ich konserwacji, lakierowania, czy łączenia z innymi materiałami. Stolarz wykonuje prace związane z obróbką materiałów drzewnych przy pomocy narzędzi manualnych lub specjalistycznych maszyn i urządzeń, służących do tego celu – stolarz posiada wiedzę z zakresu obsługi tychże maszyn. Stolarz zajmuje się także innymi pracami związanymi przede wszystkim z branżą meblarską, takimi jak; klejenie i okleinowanie elementów, wykańczanie powierzchni płaskich, montowanie okuć metalowych i wiele innych.


WYMAGANIA

Istnieją dwie drogi, prowadzące do wykonywania zawodu stolarza – pierwszą z nich jest ukończenie zasadniczej szkoły zawodowej, lub technikum oraz zdanie egzaminów zawodowych. Drugą zaś, ukończenie wyższej uczelni przyrodniczej na kierunku technologia drewna. W ostatnim przypadku absolwenci mogą szukać zatrudnienia jako specjaliści w firmach, zajmujących się obróbką drewna, lub należących do branży meblarskiej. Osoby trudniące się zawodem stolarza dzielą się na dwie podstawowe grupy, pomiędzy którymi zachodzi podział wedle wybranej specjalizacji – stolarza warsztatowego, lub montażysty. Pierwszy z nich zajmuje się wytwarzaniem elementów drewnianych, przeznaczonych czy to dla branży meblarskiej, czy budowlanej. Drugi zaś jest osobą zatrudnioną na placu budowy, montującą drewniane elementy konstrukcji budowlanych. Wymagania stawiane przez potencjalnych pracodawców to, poza kwestią wykształcenia, konieczność posiadania doświadczenia w zawodzie, a także cech personalnych, umożliwiających efektywną pracę w zespole.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy stolarza warsztatowego jest oczywiście warsztat, w którym został zatrudniony, stolarz montażysta pracuje zaś na placu budowy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Osoby zainteresowane pracą w charakterze stolarza, mogą poszukiwać zatrudnienia w firmach budowlanych i należących do branży meblarskiej.


ZAROBKI

Zarobki na tym stanowisku kształtują się na średnim poziomie 2000 złotych miesięcznie.

Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Praca fizyczna