NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Dekorator

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Dekorator jest to osoba, która zawodowo zajmuje się przeprowadzeniem metamorfoz wizualnych w sklepach, magazynach i innych pomieszczeniach, a także prywatnych domach czy mieszkaniach. Do jego zadań należy takie dostosowanie aranżacji wnętrza, aby odpowiadało gustom i oczekiwaniom klientów. Dopasowuje lokal do aktualnych trendów, przy jednoczesnym zachowaniu jego funkcjonalności.

Przygotowuje różne propozycje rozwiązań, które prezentuje kontrahentom lub przełożonym, a także sporządza niezbędne projekty, kosztorysy i dokumentację niezbędną przy realizacji poszczególnych przedsięwzięć.


WYMAGANIA

Oczekiwane przez pracodawców jest posiadanie wyższego wykształcenie o profilu architektonicznym, projektowym lub artystycznym. Niektóre osoby rozpoczynają naukę w tym kierunku już na poziomie szkoły średniej, wybierając placówki o profilu technicznym czy szkoły plastyczne. Zawód ten nie jest objęty licencjami zawodowymi, dlatego dekorator wykonuje swoją pracę bez konieczności uzyskania specjalnych zezwoleń.

Oprócz wymogów dotyczących wykształcenia, pracodawcy wymagają doświadczenia zawodowego na podobnym stanowisku i portfolio zrealizowanych aranżacji. Liczą się także kompetencje miękkie, takie jak kreatywność, wyobraźnia przestrzenna, umiejętność pracy z klientem oraz dostosowania się do zmiennych trendów na rynku.

WARUNKI PRACY

Dekorator wykonuje swoją pracę przede wszystkim w lokalu, gdzie aktualnie prowadzi prace modernizacyjno-aranżacyjne. Część czasu spędza także w biurze, gdzie projektuje nowe rozwiązania, które następnie wdraża w praktyce. W pracy korzysta z komputera wyposażonego w specjalistyczne programy graficzne.

Środowisko pracy jest często międzynarodowe, bowiem np. sieci handlowe są przedsiębiorstwami działającymi w różnych krajach. Dlatego od kandydatów wymaga się dobrej znajomości języków obcych, w szczególności angielskiego. Dekoratorzy muszą też być gotowi do częstych wyjazdów służbowych.

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Osoby pracujące w tym zawodzie mogą naleźć zatrudnienie przede wszystkim w firmach i przedsiębiorstwach posiadających swoje sklepy, o wystrój których należy regularnie dbać. Można także podjąć pracę w firmach świadczących usługi na rzecz klientów zewnętrznych lub realizować zlecenia w oparciu o własną działalność. Ta ostatnia opcja jest zwykle praktykowana przez doświadczonych specjalistów.

ZAROBKI

Wynagrodzenia dekoratora zależą od jego doświadczenia i posiadanej renomy. W przypadku osób zatrudnionych na etacie rozpoczynają się od 2 tys. zł brutto. W przypadku osób pracujących w tej branży jako „wolny strzelec” o zarobkach decydują: liczba zleceń oraz wielkość modernizowanych lokali. Stawki potrafią wynosić od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w przypadku najlepszych dekoratorów.

NAJNOWSZE OFERTY PRACY - Dekorator

zobacz więcej ofert pracy dla Dekorator