Lista stanowisk - Kierowca C+E

Polecane oferty - Transport / Spedycja

Kierowca C+E

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

 

Kierowca z kategorią prawa jazdy C+E to osoba, która zawodowo prowadzi największe pojazdy o masie powyżej 3,5 tony z przyczepą. Mogą to być m.in. ciągniki siodłowe przystosowane do ciągnięcia naczep lub przyczep czy też samochody ciężarowe skrzyniowe. Odpowiada za transport towarów na dłuższych trasach, liczących często tysiące kilometrów i obejmujących przejazdy międzynarodowe. Do jego zadań zależy też opieka nad pojazdem w czasie użytkowania oraz wypełnianie dokumentów związanych z dostarczeniem oraz odbiorem przewożonych ładunków.

 

WYMAGANIA

 

Do pracy na tym stanowisku konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C i E, najlepiej poparte odpowiednim doświadczeniem zawodowym „za kółkiem”. Musi także legitymować się uprawnieniami, wymaganymi u kierowców zawodowych, regulowanymi przepisami ustawy o transporcie drogowym m.in. być niekaranym, posiadać orzeczenie lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do pracy jako kierowca i przechodzić cyklicznie szkolenia okresowe.
Poza tym musi charakteryzować się odpowiedzialnością, dużą rozwagą na drodze i koncentracją, która pozwoli mu zachować skupienie podczas długiej jazdy.

 

WARUNKI PRACY

 

Praca kierowcy C+E wiąże się z regularnym pokonywaniem tras krajowych i międzynarodowych. Oznacza częste przebywanie poza domem, bowiem wyjazdy w trasę zagraniczną mogą potrwać nawet kilka tygodni. Dziennie kierowca może prowadzić pojazd tylko przez określoną liczbę godzin, po których powinien udać się na odpoczynek. Czas jego pracy rejestruje tachograf.

 

MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

 

Kierowca posiadający prawo jazdy kategorii C+E może szukać pracy przede wszystkim w firmach transportowych oraz takich, które posiadają własną siatkę pojazdów np. dostawcy towarów. Zatrudnienie można znaleźć zarówno w Polsce, jak i za granicą. Forma zatrudnienia może być różna – od umowy o pracę po własną działalność gospodarczą.

 

ZAROBKI

 

Zarobki na tym stanowisku zależą od doświadczenia i firmy, w której jest zatrudniony kierowca. W Polsce może od liczyć na pensje rozpoczynającą się od 2,5-3 tys. zł. Za granicą np. w Niemczech zarobki są wyższe i oscylują w przedziale 2-4 tys. euro. Zdarzają się też metody rozliczenia wg stawek godzinowych. Na dłuższych trasach do samej pensji dochodzą także diety wyjazdowe i ryczałty za nocleg.

Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Transport / Spedycja