5 sposobów na pewność siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

 
5 sposobów na pewność siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Pewność siebie bardzo przydaje się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli sam wierzysz, że zasługujesz na pracę, jesteś odpowiednią osobą w odpowiednim miejscu, istnieje duża szansa, że także rekruter da temu wiarę. W nowej sytuacji, podczas spotkania z obcą osobą, która dodatkowo będzie nas oceniać, stres jest naturalną reakcją. Większość osób, z każdą kolejną rozmową o pracę nabiera pewności siebie. Wynika to z tego, że wie, co powiedzieć, co poprzednio przyniosło dobry efekt, a co mogło zaszkodzić. Niepewność można zmniejszyć, odpowiednio przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej. Oto 5 sposobów na wzmocnienie pewności siebie podczas spotkania w sprawie pracy.

 

Dowiedz się więcej o firmie i stanowisku, na jakie aplikujesz

 

Zwykle ludzie stresują się w nieznanych dla siebie sytuacjach, kiedy nie do końca mogą przewidzieć, co się wydarzy. W zyskaniu pewności siebie pomoże lepsze poznanie firmy, do jakiej aplikujesz, oraz stanowiska. Przed rozmową o pracę zajrzyj na stronę WWW przedsiębiorstwa, sprawdź, jakie są ostatnie sukcesy Twojego potencjalnego pracodawcy. Być może znajdziesz również informacje na temat członków zespołu, do którego miałbyś dołączyć albo samego rekrutera.

Przygotuj się też do ewentualnych negocjacji finansowych na rozmowie o pracę. Jeśli pierwsza część spotkania pójdzie dobrze, zapewne zostaniesz zapytany, ile chciałbyś zarabiać. Nie powinno Cię to zaskoczyć. Wcześniej sprawdź, jakie są średnie zarobki na stanowisku, o które się ubiegasz. Nie bój się pytać np. znajomych z branży, zaglądaj na fora i postaraj się znaleźć taką kwotę, która Cię satysfakcjonuje, a jednocześnie nie odbiega od standardów wynagrodzeń.

Musisz też dobrze wiedzieć, na jakie stanowisko aplikujesz i jakie są wymagania wobec kandydatów oraz warunki pracy. Chociaż brzmi to jak oczywistość, wiele osób, które masowo wysyłają CV na różne ogłoszenia, przychodzi na spotkanie bez wiedzy, czym dokładnie miałaby zajmować się w nowej pracy. Brak pewności w tej kwestii to jasny sygnał dla rekrutera, że kandydat szuka jakiegokolwiek zajęcia.

 

Przygotuj odpowiedzi na pytania, które może zadać rekruter

 

Pewne kwestie są omawiane niemal na każdym spotkaniu rekrutacyjnym. Przygotowując sobie gotowe odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, masz szansę zmniejszyć stres na rozmowie kwalifikacyjnej.

Na rozmowie o pracę możesz usłyszeć:

  • Proszę opowiedzieć coś o sobie.
  • Proszę opowiedzieć o swoich obowiązkach w poprzedniej firmie.
  • Dlaczego zdecydował/a się Pan/Pani na zmianę pracy?
  • Dlaczego nasza firma?
  • Czego oczekuje Pan/Pani od nowej pracy?
  • Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?


Mając przemyślane odpowiedzi na te pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, unikniesz krępującej ciszy, łatwiej Ci będzie trzymać się głównych wątków. Nie chodzi jednak o wyrecytowanie wyuczonych na pamięć zdań. To brzmiałoby sztucznie i mało wiarygodnie. Warto jednak mieć w głowie plan, co chce się powiedzieć, rozwijać kwestie, którymi rekruter wydaje się najbardziej zainteresowany.

 

Przećwicz wcześniej rozmowę o pracę


Choć na początku może się to wydawać zabawne i krępujące, warto zdobyć się na odwagę i przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną z kimś bliskim. W takich "bezpiecznych" warunkach możesz sprawdzić swoją reakcję na różne pytania, przećwiczyć, jak brzmią odpowiedzi, które sobie przygotowałeś. W ten sposób masz szansę znaleźć elementy, które można dopracować, aby wypaść jeszcze lepiej.

 

Przygotuj wcześniej pytania, które chcesz zadać rekruterowi


Na koniec rozmowy rekruter zwykle zostawia czas na zadawanie pytań. To dla kandydata okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej, doprecyzować interesujące go kwestie. Jednak także rekruter z tematyki zadawanych pytań może wiele wywnioskować na temat podejścia kandydata. Warto mieć to na uwadze. Niech Twoje pytania nie skupiają się wyłącznie wokół kwestii wynagrodzenia, benefitów czy dni wolnych. Pokaż, że interesujesz się zakresem obowiązków na stanowisko, procedurami obowiązującymi w firmie, wielkością zespołu i tym, z kim miałbyś bezpośrednio współpracować. Dzięki przygotowanym pytaniom pokażesz także, że wiesz, na czym najbardziej Ci zależy i jesteś żywo zainteresowany daną firmą.

 

Wyprostuj się i bądź uśmiechnięty

 

Odpowiednia postawa ciała wyraża pewność siebie. Wchodząc na spotkanie, wyprostuj się, miej uśmiech na twarzy. Zdecydowanie, ale nie za mocno i nieagresywnie uściśnij dłoń rozmówcy. Uwaga! Zgodnie z zasadami savoir-vivre'u to rekruter jako pierwszy podaje dłoń. Także w trakcie rozmowy warto prezentować pewność siebie. Usiądź wygodnie na krześle, nie na jego krawędzi, nie krzyżuj rąk i utrzymuj kontakt wzrokowy.

Pamiętaj, że nie masz szans na budowanie pewności siebie, jeśli uważasz, że nie zasługujesz na pracę, o którą się ubiegasz. Uwierz we własne umiejętności, w to, że możesz zdobyć wymarzone stanowisko. Powodzenia!

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty