Jak wynegocjować zarobki podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

2019-02-08

Ile chciałby pan zarabiać? Jakie są pani oczekiwania finansowe? Pytań o wynagrodzenie możemy spodziewać się na niemal każdej rozmowie rekrutacyjnej. Rozważne przeprowadzenie negocjacji płacowych z pracodawcą pozwoli nie stracić szansy na zatrudnienie i jednocześnie uzgodnić satysfakcjonującą nas pensję.

 

Rozmowa kwalifikacyjna pytanie o zarobki - co odpowiedzieć?

 

Rozmowy o pieniądzach nigdy nie należą do łatwych. Gdy staramy się o pracę, stresująca jest już sama sytuacja spotkania z rekruterem, podczas której jesteśmy oceniani. Oczywiście pokazanie się z jak najlepszej strony jest bardzo ważne, ale nie powinniśmy zapominać o tym, że warto także jasno określić nasze oczekiwania wobec pracodawcy. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytanie o zarobki najczęściej usłyszymy po ustaleniu kwestii dotyczących zakresu pracy i omówieniu naszego doświadczenia.

 

Pojawienie się tego tematu oznacza, że pracodawca jest wstępnie zainteresowany naszą kandydaturą. Jeśli więc padło pytanie o zarobki, nie zaniżajmy celowo oczekiwań, tylko po to, aby zdobyć stanowisko. Warto zrobić małe rozeznanie na rynku pracy i na spotkanie udać się z wiedzą, ile zarobić można na tym samym stanowisku w innych firmach o podobnym profilu działalności. Podanie zbyt małej kwoty może wbrew pozorom zniechęcić rekrutera i pokazać, że nie cenimy naszych umiejętności, albo że nie czujemy się pewnie w tym, co robimy. Dodatkowo te ustalenia najprawdopodobniej będą miały charakter ostateczny – i jeśli wiemy, że podana pensja nie będzie nas satysfakcjonować, nie będziemy też zadowoleni z samej pracy.

 

Podanie obiektywnie za niskiej kwoty nie jest korzystne, ale także zbyt wygórowane wymagania nie zostaną dobrze odebrane. Jeśli np. nie mamy jeszcze zawodowego doświadczenia w danej branży i staramy się o pierwsza pracę, zarobki, które możemy wynegocjować, będą dużo niższe niż pensja doświadczonego pracownika. Dobrą strategią podczas rozmów kwalifikacyjnych jest podawanie oczekiwanego wynagrodzenia w postaci widełek. Pracodawca dostaje dzięki temu jasny sygnał, że jesteśmy elastyczni i skłonni do negocjacji.

 

Jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Wspomniane widełki zarobków to dobry start do negocjacji. Podanie jednej kwoty zazwyczaj daje rekruterowi sposobność negocjacji w dół i zamyka nam drogę do uzyskania większej stawki. Przed rozmową powinniśmy przemyśleć różne scenariusze. Jeśli pracodawca zaproponuje niesatysfakcjonującą nas pensję, warto spokojnie wyjaśnić, dlaczego zasługujemy na większe wynagrodzenie. Dobrze w tym przypadku podkreślić te z naszych atutów i umiejętności, które realnie przełożą się na zysk firmy. Jeśli mamy taką możliwość, powinniśmy wspomnieć na przykład o naszych sukcesach u poprzedniego pracodawcy albo podkreślić chęć rozwoju, podpierając się przebytymi kursami.

 

Nie powinniśmy godzić się na niezadowalające nas warunki. Jeśli zależy nam na danej pracy, ale wynegocjowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej zarobki, choć akceptowalne, są jednak mało satysfakcjonujące, warto sprawdzić, czy pracodawca jest gotów w przyszłości zaproponować nam większe wynagrodzenie. Być może po okresie próbnym mamy realną szansę na podwyżkę. Ustalmy jednak klarowne zasady i czas kolejnej rozmowy o pieniądzach.


W każdych negocjacjach, tych podczas rozmów rekrutacyjnych również, przyda się zdecydowana postawa, ale też umiejętność słuchania, opanowanie i odrobina dyplomacji. Pokażmy, że warto w nas zainwestować.

 

Oczekiwania finansowe w CV

 

Coraz częściej, aby zaoszczędzić czas swój i rekrutera, kandydaci umieszczają informację o oczekiwanym wynagrodzeniu w CV, choć nie jest to wciąż jeszcze powszechna praktyka. Czasem w ogłoszeniach o pracę pojawia się prośba, aby razem z życiorysem przesłać oczekiwania finansowe. Wtedy jak najbardziej warto tę kwotę podać.

 

Poszukując pracy, możemy spotkać się także z sytuacją, że pracodawca prosi o wypełnienie gotowego arkusza z pytaniami i jedno z nich dotyczy właśnie kwestii wynagrodzenia. Ważne, aby potraktować tę deklarację równie poważnie, jak negocjacje podczas rozmowy o pracę. Jeśli bowiem przejdziemy kolejny etap rekrutacji i zostaniemy zaproszeni na rozmowę, podana w CV bądź formularzu kwota będzie podstawą do dyskusji o zarobkach.

Przeczytaj także:

Skomentuj