Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Bony towarowe na święta dla pracowników a ZUS i podatek dochodowy

Bony towarowe na święta dla pracowników a ZUS i podatek dochodowy

 
Bony towarowe na święta dla pracowników a ZUS i podatek dochodowy

Paczki, premia albo bony na święta – pracodawcy często wspomagają pracowników tuż przed świętami. Takie dodatki to nie tylko miły gest, ale też forma docenienia pracownika i zmotywowania go do pracy na rzecz firmy. Najczęściej wydawane są wszelkiego rodzaju talony i bony towarowe, które pozwalają obniżyć wartość świątecznych zakupów w konkretnych sklepach. Czy świąteczne bony podlegają opodatkowaniu? Sprawdź, jaki podatek i składki ZUS zapłaci pracodawca.

 

Spis treści

Bony towarowe na święta dla pracowników – czy to dobry pomysł?

 

Święta w pracy to kontrowersyjny temat. Firmowa wigilia ma tylu zwolenników, ilu przeciwników głównie z jednego powodu: nie każda osoba zatrudniona w firmie musi być katolikiem. To dlatego wielu pracodawców nie organizuje świątecznego spotkania, a zamiast tego wydaje specjalne dodatki – premie czy bony towarowe dla pracowników.

 

Okres świąt to najlepszy czas, aby zadbać o relacje z pracownikami, a świąteczny dodatek pomaga zmotywować do pracy i daje satysfakcję. Jako element systemu motywacyjnego benefity dla pracowników są częstą praktyką stosowaną zarówno w dużych korporacjach, jak i w mniejszych przedsiębiorstwach.

 

Czytaj także: Karty podarunkowe dla pracowników a podatek i ZUS

 

Świąteczny bon podarunkowy dla pracowników a podatek

 

Bony towarowe do 2004 roku traktowane były jako pomoc rzeczowa. Taki talon o określonej wartości można wymienić w wybranym sklepie na towary bądź usługi. To pracownik decyduje, na co zostanie wymieniony bon, nie jest jednak możliwa wymiana na gotówkę.

 

Od 2004 roku bony towarowe na święta nie są już zaliczane do pomocy rzeczowej. Oznacza to, że talony nie są zwolnione z opodatkowania do wysokości określonego limitu w danym roku podatkowym (Ustawa o PIT). Jako świadczenie rzeczowe bony podlegają opodatkowaniu – pracodawca powinien opłacić podatek dochodowy niezależnie od źródła ich finansowania (Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, fundusz związku zawodowego, środki obrotowe). Co więcej, bony finansowane ze środków obrotowych mogą mieć taką sama wysokość dla każdego pracownika, bez względu na jego sytuację materialną.

 

Bony świąteczne stanowią przychód pracownika. W zależności od jego dochodów pracodawca powinien odprowadzić od wartości bonu podatek w wysokości 12% lub 32%.

 

 

Bony towarowe dla pracowników a składki ZUS

 

Bon podarunkowy na święta podlega opodatkowaniu, ale nie zawsze jest oskładkowany. Znaczenie ma źródło finansowania bonów: te finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) są nieoskładkowane. Jeśli jednak pracodawca opłaca bony ze środków obrotowych, musi zapłacić składki ZUS (zdrowotne i na ubezpieczenie społeczne).

 

Nie ma znaczenia wartość bonów, jednak, aby uniknąć składek, bony powinny:

 

  • stanowić pomoc socjalną dla pracowników;
  • być przyznawane zgodnie z regulaminem ZFŚS.

 

Jeśli regulamin ZFŚS to przewiduje, bony na święta mogą otrzymać również zleceniobiorcy oraz każdy, kogo łączy z danym pracodawcą stosunek pracy, czyli osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich oraz kobiety przebywające na urlopie wychowawczym lub macierzyńskim.

 

Składki ZUS dla świątecznych bonów nie obowiązują także wtedy, gdy w firmie nie funkcjonuje ZFŚS, a bony są finansowane z funduszu na cele socjalno-bytowe. Zwolnienie ze składek dotyczy tych dodatków, których wartość nie przekracza wysokości odpisu podstawowego na ZFŚS (rozporządzenie składkowe § 2 ust. 1 pkt 20).

 

Czytaj także: Życzenia świąteczne firmowe – czego życzyć szefowi, koleżankom i klientom

 

Bon na święta a potrącenia komornicze

 

Co do zasady, wszystkie świadczenia wypłacane przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, w tym bony towarowe, podlegają potrąceniom komorniczym. Nie traktuje się ich na równi z wynagrodzeniem pracownika, co oznacza, że nie ma tutaj żadnych ograniczeń wynikających z Kodeksu pracy.

 

W toku egzekucji komorniczej bony i inne świadczenia mogą zostać zajęte w całości. Aby jednak świadczenie podlegało egzekucji, konieczny jest tytuł wykonawczy (zajęcie komornicze, art. 895 k.p.c. i następne). Jeśli świadczenia z ZFŚS nie zostały uwzględnione w procesie egzekucyjnym, świąteczny bon podarunkowy jest wolny od potrąceń.

 

Bony dla pracowników a podatek dochodowy – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jak długo trzeba pracować w firmie, żeby dostać bon towarowy na święta?

 

Nie ma przepisów określających minimalny czas pracy uprawniający do otrzymania tego typu świadczenia. Zazwyczaj pracodawcy przygotowują świąteczne prezenty dla pracowników związanych z firmą na stałe, choć nie jest to regułą.

 

  • Kiedy podarować pracownikom bony świąteczne?

 

Bony świąteczne dla pracowników najlepiej wręczać na tydzień lub kilka tygodni przed świętami, aby umożliwić zatrudnionym wykorzystanie ich na zakupy świąteczne. Idealnym momentem jest koniec listopada bądź początek grudnia, co pozwala pracownikom na zaplanowanie swoich wydatków z uwzględnieniem otrzymanego bonu towarowego. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Specjalista / Specjalistka ds. reklamacji wewnętrznych

    Grupa Inter Cars   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Do Twoich zadań będzie należało: sprawna i terminowa obsługa reklamacji wewnętrznych; wykrywanie oraz zapobieganie niezgodności w magazynie; optymalizacja obsługiwanych procesów logistycznych pod kątem efektywności; planowanie inwentaryzacji magazynu; współpraca z innymi działami organizacji;
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!