Wybrana kategoria

Bootcamp – co to?

2019-12-12

IT kusi rynkiem pracownika – wysokimi zarobkami, jasną i krótką ścieżką rozwoju, możliwością pracy zdalnej i licznymi benefitami. Nic więc dziwnego, że o zatrudnienie w branży starają się nie tylko absolwenci informatycznych kierunków studiów, ale także przedstawiciele mało związanych z technologią zawodów, którzy decydują się przekwalifikować. I naturszczycy, i osoby mające już pewną wiedzę mogą wybierać spośród bogatej oferty firm szkoleniowych. Obok tradycyjnych kursów z programowania, popularność w Polsce zdobywają obcobrzmiące bootcampy. Czym są i czy warto w nich uczestniczyć?


Bootcamp – co to jest?

 

Angielskie słowo bootcamp pojawiło się na początku XX wieku i jego źródła należy szukać w amerykańskiej metodologii treningów wojskowych. Dosłownie oznacza obóz dla rekrutów. Na trening składają się ćwiczenia fizyczne wykonywane pod okiem trenera, indywidualne, w parach czy drużynach – z elementami rywalizacji. Współcześnie bardzo często określenie bootcamp jest używane nie w kontekście zajęć fizycznych na świeżym powietrzu, ale obok takich terminów, jak szkoła kodowania albo kurs programowania.

To bardzo intensywna nauka, najczęściej w systemie weekendowym, choć można wybrać także bootcamp online. Nad grupą czuwa mentor, do którego w każdej chwili można zgłosić się z pytaniem. Po kolejnych modułach teoria + praktyka uczestnicy zdają egzaminy. Bardzo często organizatorzy oferują poza nauką programowania także możliwość skonsultowania swojego CV czy portfolio ze specjalistą ds. HR, współpracują z biurem karier lub firmami poszukującymi programistów, by ułatwić kursantom start na rynku pracy.

 

Bootcamp – czy warto?


Bootcamp programowania to duży wydatek i wbrew pozorom nie jest gwarancją sukcesu i nie daje gwarancji, że praca programisty tuż po zakończeniu szkolenia będzie nasza. Ceny takich kursów sięgają od kilku do nawet kilkunastu tysięcy zł, dlatego decyzja o zapisaniu się wymaga gruntownego przemyślenia. Inwestycja w naukę może się szybko zwrócić, pod warunkiem, że kursant jest faktycznie zaangażowany w szkolenie. W tej branży bardziej niż jakikolwiek dyplom liczą się bowiem umiejętności, którymi dysponują pracownicy.

Warto też podkreślić, że to nauka w szybkim tempie, angażująca czasowo. Zanim więc padnie odpowiedź na pytanie: czy warto…, trzeba przemyśleć, czy mamy możliwość wygospodarowania czasu w weekendy i poza nim – na powtórki materiału, ćwiczenia praktyczne, bez których szybko pozostaniemy w tyle. Podstawy programowania dobrze jest przyswoić jeszcze przed rozpoczęciem kursu, aby łatwiej się wdrożyć w tryb intensywnej nauki.


Jaki bootcamp wybrać?


Poszukując szkoły, można natrafić na hasła typu: Bootcamp z gwarancją pracy, czy Zostań programistą w 3 miesiące. Zamiast kierować się obietnicami, lepiej zdroworozsądkowo przeanalizować za i przeciw konkretnego kursu, sprawdzić, jakie ma opinie, czy program odpowiada temu, czego oczekujemy, szkoleniowcy są zaangażowani, kompetentni oraz czy przekazywana wiedza jest aktualna i pożądana przez pracodawców.

 

Przeczytaj także: