Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Chorowity jak Polak – lewe zwolnienia

Zwolnienie chorobowe pracownika

ZUS podsumował kontrole prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich w drugim kwartale 2019 r. Z opublikowanego na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oświadczenia wynika, że w tym okresie:
• ZUS przeprowadził 150,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy,
• wydano 11,1 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych,
• kwota wstrzymanych zasiłków wyniosła 9926,6 tys.

Warto przypomnieć, że czynności kontrolne obejmują dwa obszary – prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich.

Poza weryfikowaniem prawidłowości wystawiania i wykorzystywania zwolnień lekarskich, ZUS obniża zasiłki chorobowe. Po pierwsze w sytuacji, kiedy ustał tytuł do ubezpieczenia. Następuje wtedy ograniczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego do wysokości 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W II kwartale 2019 r. kwota ograniczonych z tego tytułu świadczeń wyniosła 40 790,3 tys. zł dla 38,5 tys. osób. Z kolei w całym pierwszym półroczu 2019 r. obniżono wypłaty o 84 893,3 tys. zł, a zmniejszenie kwot dotyczyło 85,6 tys. osób.

Powód zwolnienia lekarskiego? Krótka choroba

Polacy chętnie korzystają z chorobowego. Zgodnie z raportem ZUS-u „Absencja chorobowa w 2018 roku” w roku badania zarejestrowano „21 534,3 tys. zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z tytułu choroby własnej na łączną liczbę 277 278,0 tys. dni absencji chorobowej”. W porównaniu z rokiem poprzednim zaświadczeń było więcej (o 0,5%), ale średnia nieobecność w pracy zmniejszyła się (o 1,4%). Najwięcej zwolnień lekarskich wystawiano na 5 dni (dotyczyło to aż 32% zaświadczeń).

Fałszywe zwolnienia lekarskie

Mimo że ZUS regularnie stwierdza nieprawidłowości w korzystaniu ze zwolnień, wiele osób nie widzi nic złego w korzystaniu z lewego zwolnienia. Z ankiety przeprowadzonej w 2016 r. przez portal Praca.pl wynika, że co drugi polski pracownik korzysta z lewego zwolnienia lub nie widzi w tym nic złego.

Jakie są główne przewinienia Polaków? W czasie fałszywego zwolnienia lekarskiego pracownicy dorabiają, remontują mieszkania, odważniejsi wyjeżdżają na wakacje. Należy pamiętać, że nie tylko ZUS, ale także pracodawca może skontrolować chorego pracownika. W razie wykrycia nieprawidłowości z "chorowitym" podwładnym można rozwiązać umowę o pracę.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Pracowniczka / Pracownik w domach opieki

    1 godz.
    Opis stanowiska podstawowa pielęgnacja pacjentów; podawanie posiłków; kontrola stanu zdrowotnego pacjenta (pomiar ciśnienia, wagi, cukru)
  • WOVU Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa   100,00 - 130,00 zł / godz. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Oczekujemy: doświadczenia w udzielaniu pomocy w przynajmniej jednym z obszarów: pomoc indywidualna osobom dorosłym, dzieciom i ich rodzicom, pomoc indywidualna dzieciom i ich rodzinom, pomoc w zakresie seksuologii, terapia par i małżeństw, terapia uzależnień, doświadczenia w diagnostyce...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Specjalista / Specjalistka ds. Procesów

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków dokonywanie okresowych przeglądów procesów w ramach funkcjonującej w Banku Architektury Procesów; monitorowanie prawidłowej realizacji zadań w obszarze zarządzania procesami; bieżąca współpraca z Właścicielami i Menadżerami procesów; aktualizacja schematów...
  • Kierownik Robót Hydraulicznych

    INSTALEO   Islandia, Reykjavik
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  kontrakt B2B  pełny etat   129 zł netto (+VAT)/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków kierowanie zespołem i pracami; wykonywanie instalacji wod-kan i C.O. montaż grzejników; "biały montaż" wykonywanie i montaż węzłów ciepłowniczych; budowa instalacji wentylacyjnych; budowa systemów przeciwpożarowych; wykonywanie przyłączy budynków; budowa...

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy ciągle mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywna postawa może być destrukcyjna? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.