Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Czynniki szkodliwe w miejscu pracy: co to jest gorączka metaliczna?

Czynniki szkodliwe w miejscu pracy: co to jest gorączka metaliczna?

 
Czynniki szkodliwe w miejscu pracy: co to jest gorączka metaliczna?

Przestrzeganie zasad bhp, wykonywanie badań okresowych i zachowanie ostrożności – to kwestie niezwykle istotne w przypadku prac hutniczych, przy obróbce metali. Jedną z chorób zawodowych, jaka może się pojawić w wyniku ekspozycji na trujące substancje, jest gorączka metaliczna. Co to takiego?

 

Czym jest gorączka metaliczna?

 

Gorączka metaliczna, zwana też gorączką odlewników, gorączką cynkową, może dotknąć osoby pracujące przy obróbce termicznej stali galwanizowanej. Powstają w tym czasie opary (tlenki metali, głównie tlenek cynku), których wdychanie jest szkodliwe dla zdrowia. W czasie wdychania trujących par dochodzi do stanu zapalnego w organizmie, którego objawem jest właśnie podwyższenie temperatury ciała.

 

Gorączka metaliczna jest wpisana do wykazu chorób zawodowych (Dz.U. 2013 poz. 1367). Lekarz może rozpoznać ją jako chorobę zawodową w ciągu 3 dni od wystąpienia udokumentowanych objawów (nawet jeśli pracownik w międzyczasie przestał być narażony na szkodliwe czynniki).

 

Jest to istotna kwestia, ponieważ pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie z tytułu wystąpienia choroby zawodowej (w określonych sytuacjach – szczegółowe informacje można znaleźć na stronie ZUS w zakładce Świadczenia z tytułu wypadków oraz chorób zawodowych).

 

Gorączka metaliczna: objawy

 

Objawy gorączki metalicznej występują w ciągu kilku godzin od ekspozycji na szkodliwy czynnik, maksymalnie do 48 godzin. Warto jednak zaznaczyć, że osoby, które na co dzień wdychają szkodliwe opary tlenków metali, mogą wykształcić tzw. ostrą tolerancję. Polega ona na tym, że mimo zmian w organizmie objawy nie pojawiają się w czasie pracy. Dopiero w czasie weekendu, kiedy przez dłuższy czas nie ma ekspozycji na trujący czynnik, tolerancja spada, a organizm zaczyna reagować stanem zapalnym. W efekcie silne symptomy choroby pojawiają się w poniedziałek – dlatego gorączka metaliczna bywa również nazywana gorączką podziedziałkowego poranka.

 

Najczęstsze symptomy to:

  • gorączka,
  • silne dreszcze,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni,
  • duszności,
  • kaszel,
  • silne uczucie pragnienia,
  • metaliczny posmak w ustach.

Gorączka metaliczna: jak się przed nią chronić?

 

Przed gorączką metaliczną i innymi chorobami płuc mają za zadanie chronić przede wszystkim właściwe warunki pracy, zgodne z bhp. Niezwykle istotne są tu środki ochrony zbiorowej – właściwa wentylacja pomieszczeń i stosowanie nowoczesnych metod pracy minimalizujących wydzielanie szkodliwych substancji. Istotne jest również przestrzeganie czasu pracy, unikanie nadmiernej ekspozycji na pary tlenków metali, szkolenia dla pracowników. Do środków ochrony indywidualnej należą maski filtrujące i tlenowe.

 

Czytaj takźe: alergik w pracy

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brukarz

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Praca przy układaniu kostki granitowej, marmurów i krawężników.
  • HSV Polska Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska przygotowanie form do ich instalacji na maszynie wtryskowej; montaż oraz demontaż form z maszyn wtryskowych; dokonywanie bieżących napraw mechaniczno-ślusarskich oraz okresowych przeglądów maszyn i urządzeń pod względem mechanicznym; zgłaszanie zapotrzebowania na zakup...
  • Mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Inżynier Utrzymania Ruchu

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za zapewnienie skutecznej i terminowej konserwacji narzędzi i związanego z nimi sprzętu produkcyjnego. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: naprawy bieżące i konserwację maszyn montażowych i testujących; szybką...
  • Operator maszyn i urządzeń produkcyjnych - wsparcie techniczne

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: Będziesz odpowiadać za wsparcie techniczne w obszarze montażu tak, aby zrealizować zakładowe cele dot. produkcji i jakości. Twoje obowiązki będą obejmować m.in.: Ustawianie parametrów maszyn , wymianę materiałów eksploatacyjnych,...
  • Junior Accounts Receivable Accountant

    DANISH CROWN GBS SP Z O O   Kraków    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Area of responsibility: Responsible for basic tasks in credit management, incoming payments processing, manual invoices, collection, Accounts Receivable month-end close, reconciliations, reporting, and query resolution; Delivers a high quality and cost-effective service by performing basic Accounts...

Najnowsze artykuły

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Stolarz – co robi, czy to opłacalne, jak zostać?

Zapotrzebowanie na osoby wykonujące usługi stolarskie jest wysokie – pracownik obróbki drewna i stolarz to zawody deficytowe we wszystkich województwach. Tymczasem chętnych do nauki stolarstwa brakuje. Czy dziś praca w warsztacie stolarskim może się opłacać, kim jest ebenista oraz ile zarabia stolarz w Polsce? Oto krótki przewodnik po jednym z najstarszych rzemiosł świata.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Udział kobiet w zarządach spółek handlowych wynosi tylko 25%, najmniej licznie są reprezentowane w spółkach akcyjnych i z o.o., co pokazuje, że im wyższe szczeble zarządzania, tym mniej kobiet – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego. Na czym faktycznie polegają szklane bariery, które blokują kobiety w pracy?

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Drzemka w pracy – przyjaciółka wydajności

Pomysł spania w czasie pracy może wywoływać co najmniej konsternację, niemniej zamknięcie oczu nawet na kilkanaście minut pozwala na nieocenioną regenerację sił i wzrost kreatywności. Potwierdzają to liczne badania, a jedno z nich dowodzi, że mózgi osób praktykujących drzemki są większe i wolniej się starzeją. Korzyści zdrowotne drzemki w pracy są wyraźne, ale co na to polskie prawo pracy?

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. – Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Właśnie trwa rekrutacja do polskiej stacji antarktycznej. Czy warto się zgłosić?