Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Dobry stres i zły stres – definicja, różnice, wpływ na człowieka

Dobry stres i zły stres – definicja, różnice, wpływ na człowieka

 
Dobry stres i zły stres – definicja, różnice, wpływ na człowieka

Stres zwykle kojarzy się negatywnie – ze spoconymi dłońmi, łamiącym się głosem na ważnym spotkaniu, przyspieszonym biciem serca, odczuwaniem silnego lęku, stanu zagrożenia. Jeśli stresujące sytuacje powtarzają się bardzo często, z niechęcią chodzimy do pracy, boimy się, co przyniesie kolejny dzień, w weekend nie możemy efektywnie odpocząć, bo doskwiera nam syndrom poniedziałku. W takich przypadkach trudno mówić o pozytywnych aspektach stresu. Te jednak istnieją. Jak rozróżnić dobry i zły stres? Jaki wpływ mają one na nasz organizm?

 

Stres dobry i zły – definicja, różnice

 

Stres w psychologii ma różne definicje. Można przyjąć, że jest to fizjologiczna i psychologiczna reakcja na działanie stresorów, czyli sytuacji wywołujących stres. Chodzi zarówno o bodźce fizyczne (np. wzmożony hałas w miejscu pracy, złe oświetlenie), jak i psychospołeczne. Stresują nas sytuacje, które wymagają przekroczenia naszych możliwości, wykroczenia poza nasze zasoby. Warto podkreślić, że odczuwanie stresu to kwestia indywidualna. To, co stresuje jedną osobę, dla innej może być zupełnie neutralnym doświadczeniem.

 

Stres w pracy i poza nią wiąże się z poczuciem brakukontroli nad sytuacją. Trudność w przewidzeniu, co się stanie, przeświadczenie, że jedynie w małym stopniu możemy wpłynąć na daną sytuację i niewiedza, jak się w niej odnaleźć, potęgują napięcie.

 

Stres towarzyszy nam zwykle w ważnych życiowych zmianach, także tych, na które przygotowywaliśmy się od dawna. Dzień ślubu, narodziny dziecka, spotkanie z autorytetem, występ przed publicznością, wyjazd na urlop czy pierwszy dzień w nowej pracy to sytuacje, w których możemy odczuwać stres, ale niekoniecznie należy rozpatrywać to jako coś złego. Podobnie jak tuż przed skokiem ze spadochronem, nawet jeśli od lat o tym marzyliśmy, naturalnie będziemy odczuwać niepokój. 

 

O ile stres krótkotrwały może być dobry, motywujący, o tyle stres chroniczny po prostu nam szkodzi. Życie w ciągłym napięciu odbija się na naszym dobrostanie psychicznym i zdrowiu fizycznym.

 

Zły i dobry stres – jak wpływa na nasz organizm?

 

Dobry stres napędza nas do działania, motywuje do wzmożonego wysiłku i sprzyja zdrowej rywalizacji. Pozwala łatwiej skoncentrować się na problemie, dodaje nam energii – organizm jest w pełnej gotowości, by stawić czoła wyzwaniu.

 

Zły stres jest natomiast paraliżujący, sprawia, że czujemy się rozbici, zdezorientowani, mamy problemy ze skupieniem. Długotrwały stres wpływa destrukcyjnie na organizm człowieka. Mogą pojawić się problemy z sercem, układem pokarmowym, bóle głowy, mięśni. Obniża się odporność, pogarsza się również kondycja psychiczna.  

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca autobusu miejskiego 

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 800 - 12 600 zł brutto/mies.
    13 godz.
    OPIS OFERTY: Praca w różnych lokalizacjach w Niemczech Stanowisko: kierowca autobusu miejskiego Elastyczny grafik tygodniowy Przerwy są liczone do czasu pracy Trasy wokół komina Firma to renomowany niemiecki przewoźnik OCZEKUJEMY: Prawa jazdy kategorii D albo DE, kodu 95 Doświadczenia...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Lekarz weterynarii – dział hematologii

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie badań laboratoryjnych, przygotowanie i ewidencjonowanie preparatów, ocena preparatów hematologicznych, telefoniczna konsultacja wyników, pomoc w ustalaniu kierunku dalszej diagnostyki dla lekarzy zlecających badania.
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Pracownik produkcji - obsługa automatów krawieckich

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa automatów krawieckich przy drobnych naprawach odzieży roboczej i ochronnej np. doszywanie kieszeni, szelek, skracanie i wydłużanie spodni, zaszywanie rozpruć.

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.