Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Działalność gospodarcza przez internet a prawo

Działalność gospodarcza przez internet a prawo

 
Działalność gospodarcza przez internet a prawo

Masz swój własny, dobrze prosperujący lokalny biznes, ale zaczynasz dostrzegać, jak duże możliwości daje internet? Chcesz sprzedawać i w sklepie stacjonarnym, i online? A może dopiero rozważasz założenie działalności gospodarczej i planujesz prowadzić ją za pośrednictwem sieci? Niezależnie od tego, na jakim etapie jesteś, sprawdź, co musisz wiedzieć, by zgodnie z prawem rozwijać twój biznes online.

 

Działalność gospodarcza w internecie – jakich aktów prawnych należy przestrzegać?

 

Tak rejestracja działalności gospodarczej przez internet, jak i założenie samego sklepu, nie są szczególnie skomplikowanymi czynnościami. Aby jednak się w tym nie pogubić, nie łamać prawa, warto zaznajomić się z najważniejszymi aktami, które regulują zasady internetowego biznesu.

 

Zacznijmy od podstaw. Co powinna znać każda osoba prowadząca działalność gospodarczą? Prawo przedsiębiorców, czyli ustawę z 2018 r. Zawiera ona podstawowe prawa i obowiązki przedsiębiorcy, jest niezwykle ważna, niezależnie od tego, czy zajmuje się on e-commerce, czy firma nie ma nic wspólnego z internetem.

 

Kolejne bardzo ważne akty prawne, które trzeba znać, to:

 

  • RODO

 

RODO, czyli rozporządzenie o ochronie danych osobowych, obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej i nakłada na przedsiębiorców wiele obowiązków związanych z ochroną administrowaniem danymi konsumentów. W przypadku działalności internetowej bardzo ważna jest zgoda klientów na przetwarzanie ich danych. Dlatego nie można np. osobie, która dokonała zakupu w e-sklepie, automatycznie przesyłać np. newslettera czy innych powiadomień. Konieczna do tego celu jest osobna zgoda danej osoby – świadoma i dobrowolna oraz możliwa do wycofania. Użytkowników trzeba poinformować, po co i w jakim zakresie dane będą przetwarzane.

 

  • Ustawa o prawach konsumenta

 

Kupując w internecie, konsument jest bardziej narażony na to, że przedmiot sprzedaży nie spełni jego oczekiwań, np. będzie niezgodny z opisem.Dlatego transakcje zawierane na odległość podlegają szczególnej ochronie. Klient ma prawo odstąpić od umowy i dokonać zwrotu bez podania przyczyny w ciągu 14 dni (lub dłużej – w zależności od polityki sklepu). Może też zareklamować towar na podstawie gwarancji bądź rękojmi, a w razie problemów zwrócić się o pomoc do rzecznika ochrony praw konsumenta.

 

  • Prawo telekomunikacyjne

 

E-mail marketing, newsletter to skuteczne sposoby dotarcia do odbiorców. Wiadomość, która trafia do skrzynki, przez wiele osób sprawdzanej codziennie, trudno przeoczyć. Zgodnie z art. 172. ustawy Prawo telekomunikacyjne, nie można jednak wysyłać informacji handlowej bez zgody odbiorcy. Przedsiębiorca ma też obowiązek informowania użytkowników strony WWW o wykorzystywaniu plików cookies. Muszą oni wyrazić na to zgodę (art. 173.)

 

  • Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną

 

To kolejny ważny akt prawny. Nakłada na prowadzących e-biznes obowiązek sporządzenia regulaminu obowiązującego w sklepie internetowym (art. 8.) i spełnienia obowiązku informacyjnego względem klienta (szczegóły w art. 5. i 6.).

 

  • Ustawa o cyberprzestępczości

 

W cyberprzestrzeni cenne są przede wszystkim nasze dane i to je należy szczególnie chronić. Ich utrata może być niezwykle kosztowna i dla, i dla jej klientów, dlatego, zakładając sklep, trzeba dokładnie zorganizować kwestie bezpieczeństwa, m.in. wykupić certyfikat SSL. O te aspekty powinni zadbać wszyscy przedsiębiorcy.

 

Nie każda własna działalność gospodarcza prowadzona online będzie jednak podlegać Ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Dokument dotyczy m.in. dostawców usług cyfrowych (są nimi np. internetowe platformy handlowe, sklepy, strony streamingowe), jeśli prowadzi je osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo przedstawiciela mającego jednostkę organizacyjną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, świadcząca usługę cyfrową, z wyjątkiem mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców [...] (art. 17.1.). Z obowiązkami wynikającymi z tej ustawy powinni więc zaznajomić się przedsiębiorcy tworzący spółki: akcyjne, z o.o., komandytowe, jawne, oraz stowarzyszenia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Kierowca autobusu miejskiego 

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 800 - 12 600 zł brutto/mies.
    6 godz.
    OPIS OFERTY: Praca w różnych lokalizacjach w Niemczech Stanowisko: kierowca autobusu miejskiego Elastyczny grafik tygodniowy Przerwy są liczone do czasu pracy Trasy wokół komina Firma to renomowany niemiecki przewoźnik OCZEKUJEMY: Prawa jazdy kategorii D albo DE, kodu 95 Doświadczenia...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Kierownik Budowy

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i aktualnie obowiązujące przepisy prawa oraz za rzetelne wypełnianie obowiązków przewidzianych dla kierownika budowy w prawie budowlanym.
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Piekarz / Cukiernik

    PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCYJNO-HANDLOWE CYMES   Białystok    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 8 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska: praca przy produkcji pieczywa lub wyrobów cukierniczych; obsługa maszyn, linii i pieców piekarniczych; praca zmianowa - również nocna;

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.