Dzień Mężczyzn na home office – jak obchodzić?

 
Dzień Mężczyzn na home office – jak obchodzić?

O ile nikt w Polsce nie ma wątpliwości, kiedy obchodzimy Dzień Kobiet, o tyle z Dniem Mężczyzn wiele osób nie ma już takiej pewności. Z czego to wynika? Którego jest Dzień Mężczyzn i czy warto uznać tę datę za okazję do świętowania ze współpracownikami, kiedy pracuje się zdalnie?

 

Spis treści

Dzień Mężczyzny – kiedy wypada?

 

Wczesna wiosna, a może jesień? Wokół daty, kiedy panowie obchodzą swoje święto, narosło wiele wątpliwości. Rozwiejemy je wszystkie. Na początek warto zaznaczyć, że Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka nie są synonimami. Co więcej, w ciągu roku mamy różne terminy tego pierwszego nieformalnego święta.

 

Dzień Mężczyzn obchodzimy 10 marca, a więc dwa dni po święcie pań. W 2023 r. wypadnie on w piątek. Skąd taka data? 10 marca w Kościele katolickim wspomina się pamięć czterdziestu męczenników z Sebasty. Zginęli oni męczeńską śmiercią za obronę chrześcijańskich wartości.

 

Dzień Chłopaka wypada natomiast 30 września. To wciąż o wiele popularniejsza data niż marcowe święto panów. Warto też wspomnieć o obchodzonym w kilkudziesięciu krajach Międzynarodowym Dniu Mężczyzn, ogłoszonym na 19 listopada. Jak widać, okazji do świętowania jest kilka.

 

Dzień Mężczyzny – historia

 

Dlaczego Dzień Mężczyzn obchodzimy właśnie 10 marca? W Kościele katolickim jest to dzień, w którym wspomina się pamięć czterdziestu męczenników z Sebasty. Zginęli oni męczeńską śmiercią za obronę chrześcijańskich wartości. 

 

Czy warto obchodzić Dzień Mężczyzny w pracy?

 

Kobiety zwykle dostają kwiaty lub słodycze. Co można wręczyć panom? Przede wszystkim liczy się miły gest. Prezenty z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn to zwykle drobiazgi pokazujące pamięć i fakt doceniania pracowników. Upominki może wręczać szef, ale często też panie i panowie w zespole robią sobie wzajemnie małe niespodzianki. Wszystko zależy od relacji w pracy. Na Dzień Mężczyzny prezent nie musi być kosztowny. Gadżet na biurko lub koszulka z logo firmy, słodkości do kawy i herbaty to zawsze dobre pomysły.

 

Warto obchodzić Dzień Mężczyzny, zwłaszcza jeśli w firmie mamy nietypowe zawody, w których pracują mężczyźni albo kiedy panowie stanowią w zespole mniejszość.

 

Dzień Mężczyzny w pracy zdalnej – jak zorganizować?

 

Każda okazja do budowania pozytywnej atmosfery w pracy jest dobra! Wspólne świętowanie sprzyja integracji pracowniczej, która jest niezmiernie ważna w rozproszonym zespole.

 

Z okazji Dnia Mężczyzn w pracy zdalnej można zorganizować krótkie spotkanie online z życzeniami dla panów albo wysłać e-mail z życzeniami dla pracowników i zabawną grafiką. Warto dopasować sposób obchodzenia święta pań i panów, tak aby nie wyróżniać i nie pomijać żadnej płci.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty