Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Etyka w biznesie - definicja, zasady, podstawowe wartości

Etyka w biznesie - definicja, zasady, podstawowe wartości

 
Etyka w biznesie - definicja, zasady, podstawowe wartości

Etyka biznesu - definicja

 

Słowo etyka pochodzi z języka greckiego i oznacza dział filozofii, zajmujący się moralnością. Obecnie często możemy spotkać się z terminem etyka w biznesie. Jest to zbiór relacji między firmą, klientami, pracownikami i partnerami handlowymi. Relacje te powinny być zgodne z prawem oraz ogólnymi zasadami postępowania. Dzięki temu przedsiębiorstwa, które dążą do uzyskania jak największego przychodu, nie mogą podejmować decyzji sprzecznych z prawem oraz normami współżycia społecznego.

 

Zasady etyki w biznesie


Etyka w kontaktach biznesowych dotyczy między innymi uczciwej konkurencji. Dzięki temu każda firma na równe szanse na znalezienie klientów. Jednak często dochodzi do łamania zasad. W związku z tym, że zarobek jest najważniejszy, wielu ludzi zapomina o przestrzeganiu przepisów prawa. Jedną z podstawowych zasad etyki biznesu jest oferowanie klientom produktów wysokiej jakości. Kluczowe jest także dbanie o wspólne dobro oraz walka z korupcją. Nieetyczne zachowania w biznesie powinny być ogólnie potępiane i zwalczane.


Podstawowe wartości etyczne w biznesie


Do podstawowych wartości etycznych zalicza się odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Oznacza to między innymi zdolność do przyznania się do błędu. Jeżeli w wyniku działań przedsiębiorstwa powstała szkoda, to istotne jest wzięcie odpowiedzialności. Większość firm określa wartości, którymi się kierują. Wśród nich znajdują się między innymi szacunek do klientów oraz pracowników. Właściciele dużych korporacji oraz małych, lokalnych biznesów muszą pamiętać o tym, że niedopuszczalna jest jakakolwiek forma dyskryminacji. Podwładni muszą być równo traktowani niezależnie od wieku, płci, przekonań politycznych, wyznania czy narodowości.
Etyka w biznesie nie dotyczy tylko przełożonych. Także podwładni muszą pamiętać o rzetelnym wypełnianiu obowiązków oraz zachowaniu tajemnicy. Przekazywanie informacji konkurencji działa na szkodę przedsiębiorstwa. Praktyczne każda z tych zasad jest opisana w Kodeksie pracy, który reguluje przepisy dotyczące prawa i obowiązków zarówno przedsiębiorców, jak i osób zatrudnionych.

Część firm decyduje się stworzyć kodeks etyczny. Podaje się go do wiadomości wszystkich zatrudnionych. Powinien on zawierać jasno sformułowane zasady. Każdy pracownik, niezależnie od tego, czy jest to manager, czy osoba na niższym stanowisku, jest zobligowany do przestrzegania tych norm.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Spedytor Międzynarodowy

    Erontrans Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    (perspektywa koordynacji oddziału w Łodzi) Opis stanowiska: współpraca z przewoźnikami; organizacja i koordynowanie procesu transportowego i jego rozliczanie; monitorowanie obsługiwanych zleceń; koordynowanie pracy kierowców i rozwiązywanie bieżących problemów operacyjnych; dbanie o...
  • Operator kalmara

    Erontrans Sp. z o.o.   Łódź, Olechów    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje zadania: obsługa kalmara, przeładunki kontenerów, ocena i raportowanie stanu technicznego i czystości urządzeń przeładunkowych, prowadzenie i raportowanie ewidencji składowania i remontów kontenerów, prowadzenie rejestru wejść i wyjść oraz codzienna inwentaryzacja kontenerów,...
  • Pracownik Administracyjny / HR

    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   6 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: rekrutacja i opieka nad pracownikiem przez cały okres trwania projektu. prowadzenie ewidencji czasu pracy, urlopów oraz zaliczek. prowadzenie teczek osobowych pracowników. sporządzanie umów o prace. dbałość o prawidłowy obieg w firmie. obsługa urządzeń biurowych. obsługa...
  • Lider zmiany

    Reynders Etiketten Polska Sp. z o.o.   Kruszów, powiat łódzki wschodni, woj. łodzkie    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu produkcyjnego (20-30 osób) Kontrola realizacji zleceń produkcyjnych Dbałość o prawidłowy obieg dokumentów i informacji Dbanie o zachowanie standardów jakości dla linii produkcyjnej przy współpracy z innymi działami Kierowanie...
  • Młodszy diagnosta weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz laboratoryjnych (m.in. badania, biochemiczne, hematologiczne, parazytologiczne, moczu), obsługa systemu laboratoryjnego, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Eksportu

    Inter Cars S.A.   Swobodnia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Zadania obowiązujące na tym stanowisku to: Przygotowywanie pełnej dokumentacji do odpraw celnych i innych procedur celnych stosowanych przez firmę; Współpraca z agencjami celnymi, firmami transportowymi i spedycyjnymi w zakresie realizacji transportu; Organizacja, śledzenie, awizacja i...

Najnowsze artykuły

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.