Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Firma remontowo-budowlana - pomysł na biznes

Firma remontowo-budowlana - pomysł na biznes

 
Firma remontowo-budowlana - pomysł na biznes

Założenie firmy budowlanej - krok po kroku

 

Należy wziąć pod uwagę wszystkie formalności związane z prowadzeniem firmy remontowo-budowlanej. Tutaj pomocne są informacje ze strony polskiego rządu, które określają zasady funkcjonowania tego typu działalności, jej formy, potrzebne uprawnienia i kody klasyfikacji przydatne przy rejestracji firmy.

 

Firmy remontowo-budowlane mogą funkcjonować jako spółki prawa handlowego (jawna, komandytowa, akcyjna itd.), jako spółka cywilna lub jednoosobowa działalność gospodarcza. Wyklucza się jedynie formę spółki partnerskiej. Usługi remontowo-budowlane można również prowadzić w formie zarobkowej działalności nierejestrowanej.

 

Kiedy już zdecydujemy się, na jakich zasadach ma działać nasza firma, należy dobrać odpowiednie PKD - czyli numer Polskiej Klasyfikacji Działalności. Numery dobiera się pod rodzaj prowadzonych usług (kody zawsze można zmienić). Na stronie polskiego rządu umieszczono zestaw przydatnych pozycji. Są to numery:

• „43.31.Z Tynkowanie.
• 43.32.Z Zakładanie stolarki budowlanej.
• 43.33.Z Posadzkarstwo; tapetowanie i oblicowywanie ścian.
• 43.34.Z Malowanie i szklenie.
• 43.39.Z Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych.
• 41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.
• 41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych”.


Jako właściciele firmy nie musimy posiadać specjalnych licencji, jednak do wykonywania niektórych prac potrzebne są uprawnienia. Niekoniecznie wymagane są od osoby szefującej działalności. Powinny być to osoby, które będą odpowiedzialne za wykonanie tych konkretnych zadań (kierowanie budową, czy do projektowanie robót rozbiórkowych).


Biznesplan firmy budowlanej

 

Zanim rozpoczniemy działalność, należy dobrze rozpisać i określić wszelkie pomysły, koszty itp. Biznesplan firmy budowlanej powinien skupić się między innymi na tym, jaki zakres usług będzie oferowany klientom (czy to będą roboty ogólnobudowlane, remonty, przebudowy, prace wykończeniowe itp.).

 

Trzeba również wyznaczyć obszar, na jakim funkcjonowało przedsiębiorstwo - w promieniu ilu kilometrów będzie w stanie przyjąć zlecenie, by nadal było to opłacalne. Do przemyślenia jest oczywiście kwestia personelu (liczby, kwalifikacji itd.), środków transportu i zakupu narzędzi, maszyn itp. To podstawowe elementy do rozważenia przy zakładaniu firmy budowlanej.

 

Dotacje unijne dla firm budowlanych

 

Skrupulatnie przygotowany biznesplan działalności budowlanej pozwoli przedsiębiorcy nie tylko dobrze rozeznać się w kosztach, szansach oraz zagrożeniach. To także przydatny dokument w poszukiwaniu możliwości dofinansowania. Programy sponsorowane przez Unię Europejską zakładają pomoc w różnych sektorach działalności - w tym między innymi na aktywizację bezrobotnych czy wprowadzanie nowych technologi. Warto przejrzeć aktualne konkursy i programy. Być może profil naszej działalności, klasyfikacja ze względu na wiek lub miejsce prowadzenia przedsiębiorstwa pozwolą uzyskać dofinansowanie.

 

Jak prowadzić firmę budowlaną

 

Chyba każdemu znana jest stereotypowa scena z branży budowlanej, w której jeden pracownik wykonuje powierzone zadanie, a grupa jego kolegów stoi nad nim lub siedzi w oddali i odpoczywa. Często też słyszy się, że klient takiej firmy musi być obecny w domu i pilnować ekipy.

 

Jak prowadzić własną firmę budowlaną, żeby uniknąć takich oskarżeń? Przede wszystkim powinniśmy ufać pracownikom, dbać o to, by byli profesjonalistami w swoim fachu. Należy przyjmować tylko takie zlecenia, które jesteśmy w stanie wykonać i mamy do tego uprawnienia. Każdy klient powinien być zadowolony po zakończeniu prac, nie tylko dlatego, że dobrze wykonali swoje obowiązki. Bardzo często sukces firmy budowlanej polega na tym, że zadowoleni klienci polecają ją znajomym. W kwestiach remontowych wykonawców często szuka się właśnie poprzez pocztę pantoflową.

 

Własna firma budowlana - zarobki

 

Zarobki firmy remontowo-budowlanej mogą być bardzo różne. Wszystko zależy od tego, czy przyjmuje małe, drobne zlecenia wykończeniowe, czy inwestuje w duże projekty developerskie. Przy przyjmowaniu zleceń należy więc dobrze zastanowić się, czy bardziej opłacalne dla firmy będzie zatrudnienie przy mniejszych, krótszych pracach - ale ze stałym i regularnym dochodem, czy może jednak korzystniejszy okaże się udział w większych przedsięwzięciach.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • NTFY Jeżak Rabiej S.K.A.
    kierownik/koordynator  umowa zlecenie  pełny etat
    2 godz.
    Obowiązki i odpowiedzialności: odpowiedzialność za stan urządzeń i poprawność ich działania, bieżące naprawy; konfigurowanie maszyn i sprzętu oraz przygotowywanie ich do pracy; zarządzanie parkiem maszynowym; kontakt z Liderem zmiany i Działem Utrzymania Ruchu; szkolenia stanowiskowe z...
  • Operator Koparki

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wymagania: minimum 5 letnie doświadczenie na ww. stanowisku; wykształcenie zawodowe lub techniczne; mile widziana znajomość j. niemieckiego; samodzielność; sumienność dokładność oraz rzetelność;
  • Przedstawiciel Handlowy RPU

    Grupa Inter Cars   Mińsk Mazowiecki    praca mobilna
    specjalista (mid)  pełny etat
    3 godz.
    Zadania, które dla Ciebie mamy: Aktywne poszukiwanie nowych Klientów i budowanie własnej bazy; Obsługa Klienta w zakresie sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów; Budowanie relacji z Klientami opartych o partnerską współpracę; Raportowanie pracy w CRM i przygotowywanie ofert...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Procesów

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków dokonywanie okresowych przeglądów procesów w ramach funkcjonującej w Banku Architektury Procesów; monitorowanie prawidłowej realizacji zadań w obszarze zarządzania procesami; bieżąca współpraca z Właścicielami i Menadżerami procesów; aktualizacja schematów...
  • Kierownik szwalni

    CRL Sp. z o.o.   Radom    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Organizacja i zapewnienie ciągłości procesów produkcyjnych. Doskonalenie produkcji w zakresie wydajności, jakości i kontroli kosztów. Koordynowanie współpracy z projektantem i konstruktorem w zakresie tworzenia dokumentacji techniczno-technologicznej odzieży. Efektywne...
  • Lider / Brygadzista

    CRL Sp. z o.o.   Zwoleń    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: monitorowanie realizacji założonego planu produkcyjnego, raportowanie i analiza wydajności produkcji, koordynowanie prac podległego personelu, dbanie o wysoką jakość realizowanej usługi, dbanie o jasną komunikację z innymi działami firmy.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Przed nami Boże Ciało i możliwość skorzystania z kolejnego wiosennego długiego weekendu. Wiele osób już planuje urlop, ale niestety nie wszyscy będą mogli wypoczywać. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.