Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Fundusz Pracy - co to za składki, zwolnienia z opłat oraz jak obliczyć?

Fundusz Pracy - co to za składki, zwolnienia z opłat oraz jak obliczyć?

 
Fundusz Pracy - co to za składki, zwolnienia z opłat oraz jak obliczyć?

 

Jedna ze składek odprowadzanych od wynagrodzenia pracownika, to składka na Fundusz Pracy. Kto opłaca składki na Fundusz Pracy, po co się je opłaca i co się z nimi dzieje? 

 

Fundusz Pracy – co to?

 

FP to kapitał, który jest pobierany przez ZUS od przedsiębiorców za nich i ich pracowników. Środki z Funduszu Pracy przeznaczane są na działania mające pomagać osobom bezrobotnym na rynku pracy: np. wspierać dokształcanie (stypendia naukowe, szkolenia) czy przekwalifikowanie zawodowe. Dotacje z Funduszu Pracy przeznaczane są np. na programy wspierające rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz stypendia stażowe (tzw. staż z funduszu pracy). 

 

Dysponent funduszu pracy to Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To on podejmuje decyzje, jaki będzie podział środków na poszczególne województwa. Później starosta decyduje, o tym, na jakie programy aktywizacji czy pomocy przeznaczone będą środki z  Fundusz Pracy.

 

Składka na Fundusz Pracy

 

Dla większości podmiotów gospodarczych, Fundusz Pracy jest obowiązkowy. Składka na Fundusz Pracy jest ściśle powiązana z ubezpieczeniami społecznymi. W praktyce oznacza to, że za osobę objętą ubezpieczeniem społecznym (poza nielicznymi wyjątkami) należy odprowadzić składkę na  Fundusz Pracy. 

 

Ile wynosi  Fundusz Pracy? To, ile procent podstawy pobiera Fundusz Pracy, reguluje Ustawa Budżetowa. Obecnie, kwota należnych składek na Fundusz Pracy to 2,45% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Jest ona zatem progresywna, zależna od kwoty wynagrodzenia pracownika.

 

Fundusz Pracy - kto płaci ?

 

Składki odprowadza pracodawca. Robi to zarówno za siebie, jak i za każdego pracownika. Fundusz Pracy za pracownika jest opłacany jedynie przez przedsiębiorcę (czyli podwyższa kwotę kosztów zatrudnienia pracownika, jakie ponosi pracodawca). 

 

Fundusz Pracy – pracodawcy 

Składka na FP odprowadzana jest za każdego pracownika związanego umową o pracę lub stosunkiem służbowym (również umowa o pracę nakładczą lub agencyjną). 

 

Fundusz Pracy od umowy zlecenia

W przypadku umowy zlecenia sytuacja jest dość szczególna. Jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników w oparciu o umowę o pracę i jednocześnie posiada również zleceniobiorców (mogą to być inne osoby), to od każdej umowy – zlecenia, od której są odprowadzane składki społeczne, musi odprowadzić składkę na  Fundusz Pracy. 

 

Jeśli jednak firma nie zatrudnia nikogo na umowę (a jedynie ma zleceniobiorców na umowę – zlecenie) to wtedy, za takie osoby składki na FP nie są naliczane (i to niezależnie od wysokości wynagrodzenia tych osób). 

 

Fundusz Pracy działalność gospodarcza jednoosobowa – mały ZUS

Przedsiębiorcy, którzy opłacają składki ZUS w preferencyjnej wysokości (tzw. Mały ZUS), są zwolnieni ze składek na  Fundusz Pracy. 

Wyłączenie to nie obowiązuje tych przedsiębiorców, którzy opłacając preferencyjne składki ZUS, jednocześnie są zatrudnieni na umowę o pracę lub zlecenie i w sumie podstawa wymiaru wyniesie tyle, ile minimalne wynagrodzenie. 

 

Fundusz Pracy przedsiębiorcy 

Przedsiębiorcy opłacający za siebie składki ZUS, również odprowadzają składkę na  Fundusz Pracy. 

 

Warto pamiętać, że opłacanie składek na Fundusz Pracy obejmuje również inne jednostki organizacyjne (nie tylko przedsiębiorców), a składki odprowadzane są np. za osoby pobierające stypendia sportowe, osadzonych, którzy pracują (kara pozbawienia wolności, tymczasowe aresztowanie), osoby otrzymujące świadczenia górnicze. 

 

Fundusz Pracy - zwolnienia z opłacania składek

 

Za kogo nie płacimy Fundusz Pracy? Co do zasady, składki nie są odprowadzane, jeśli wynagrodzenie pracownika jest niższe niż wynagrodzenie minimalne. 

 

Ustawa przewiduje również zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy w niektórych szczególnych sytuacjach: 

 

Fundusz Pracy po 55 i 60 roku życia pracownika

Składek nie odprowadza się za osoby, które ukończyły 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni). Zerowe składki na Fundusz Pracy za takiego pracownika będą obowiązywać pracodawcę od kolejnego miesiąca po jej urodzinach. 

 

Fundusz Pracy po macierzyńskim 

Fundusz Pracy po macierzyńskim (w tym urlopie na warunkach macierzyńskiego), rodzicielskim, wychowawczym nie obowiązuje przez 36 miesięcy po powrocie pracownika z urlopu. Pracodawca odprowadzający składki na FP za takiego pracownika musi pamiętać, że zwolnienie ze składek FP obowiązuje jedynie w ramach umowy o pracę (status pracownika). Jeśli pracodawca zawrze dodatkową umowę zlecenie ze swoim pracownikiem, od przychodu z tego tytułu musi odprowadzić składki na  Fundusz Pracy. 

 

Fundusz Pracy po 50 roku życia 

W ramach aktywizacji osób bezrobotnych, pracodawca nie musi przez 12 miesięcy odprowadzać składki na FP za pracownika, który ukończył 50 rok życia i przez 30 dni przed zatrudnieniem był bezrobotnym (zaewidencjonowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy). 

Fundusz Pracy po 30 roku życia 

Podobne zwolnienie obowiązuje tych pracodawców, którzy zatrudnią bezrobotnego przed ukończeniem przez niego 30 lat. Jeśli w trakcie obowiązywania ulgi (12 miesięcy), pracownik ukończy 30 lat, zwolnienie nadal obowiązuje. 

 

Fundusz Pracy zwolnienia pozostałe

Obejmują one między innymi:

  • Pracowników o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zatrudnionych w zakładach aktywności zawodowej oraz konkretnych instytucjach (np. Zakład Opieki nad Niewidomymi w Laskach), 
  • Osoby duchowne
  • Rolników podlegających ubezpieczeniu społecznemu 
  • Żołnierzy niezawodowych w służbie czynnej. 

Jak obliczyć Fundusz Pracy?

 

Składka na FP wynosi 2,45 podstawy wymiaru składki. Od jakiej kwoty nalicza się Fundusz Pracy? Otóż ustawodawca wprowadził ustalenie odprowadzania FP od kwot stanowiących przynajmniej minimalne wynagrodzenie za pracę (lub 50% minimalnego wynagrodzeni w przypadku osób, które pracują w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub aresztu). 

 

Oznacza to, że składka na FP nie będzie naliczana od wynagrodzenia poniżej minimalnej krajowej. 

 

Fundusz Pracy ustawa

Wszystkie sprawy związane z Funduszem Pracy reguluje Ustawa o Promocji Zatrudnienia i Instytucjach Rynku Pracy, rozdział 18. 

   

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Specjalista ds. Badań i Rozwoju w branży budowlanej

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twój zakres zadań: projektowanie i wdrażanie nowych rozwiązań w dziale badań i rozwoju; współpraca z jednostkami badawczymi, w tym z ITB, IMP; obliczenia termiczne; przygotowywanie raportów z badań; obsługa i nadzór nad wyposażeniem kontrolno-pomiarowym (np. komory klimatyczne);...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Miejsce pracy: Reguły / Warszawa, budowy na terenie Polski Opis stanowiska: weryfikacja zasadności zgłaszanych usterek budowlanych oraz prowadzenie bieżącej analizy przyczyn ich powstawania; samodzielne wykonywanie napraw; współpracę ze specjalistą ds. obsługi gwarancyjnej budów w...

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.