Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Grafik komputerowy opis zawodu, jak zacząć, wymagania, zarobki.

Grafik komputerowy opis zawodu, jak zacząć, wymagania, zarobki.

 
Grafik komputerowy opis zawodu, jak zacząć, wymagania, zarobki.

Rozwój techniki sprawił, że zawód grafika jest bardzo ceniony. Dlatego, jeżeli mamy odpowiednie zdolności artystyczne i zmysł estetyczny warto zastanowić się, czy nie jest to praca dla nas.


Grafik komputerowy praca – opis zawodu


Graficy zajmują się tworzeniem różnych projektów graficznych przy użyciu specjalnych programów komputerowych np. Adobe Photospoh czy Corel Draw. Komputerowy artysta musi wykazać się wysoką kreatywnością i przy każdym projekcie tworzyć niepowtarzalne grafiki. Graficy komputerowi mogą znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, mediach, wydawnictwach, studiach grafiki.

Ich praca najczęściej polega na obróbce zdjęć, tworzeniu wizualizacji, logotypów, bannerów, ulotek, plakatów, okładek książek lub czasopism. Dobry grafik komputerowy to prawdziwy skarb praktycznie w każdej firmie.

 

Jak zostać grafikiem?


Jeżeli artystyczna praca to nasze marzenie, to warto zastanowić się jak zostać grafikiem komputerowym. Przede wszystkim ważna jest znajomość programów graficznych i to najlepiej kilku. Obecnie wiele szkół prywatnych i policealnych oferuje kursy z zakresu grafiki komputerowej.

Najbardziej cenionymi grafikami są absolwenci Akademii Sztuk Pięknych, którzy przez 5 lat kształcą swój zmysł estetyczny i rozwijają swoją kreatywność. W połączeniu ze znajomością programów graficznych daje to bardzo dobrą podstawę do rozwoju kariery w tej branży.  Grafikami mogą też zostać absolwenci kierunków informatycznych lub technicznych.

Niezależnie od tego, jak przebiegała nasza edukacja, najważniejsze w pracy grafika są umiejętności, dobre portfolio oraz kreatywność.

 

Grafik komputerowy wymagania


Najważniejszym wymaganiem w pracy grafika jest znajomość graficznych programów komputerowych, programów do obróbki zdjęć czy montowania filmików multimedialnych. Kluczową rzeczą jest także zmysł artystyczny. W związku z tym, że graficy tworzą także reklamy muszą posiadać wiedzę z zakresu psychologi oraz marketingu, co pozwoli na stworzenie chwytliwej reklamy lub plakatu, który zapadnie w pamięć potencjalnego odbiorcy.

Graficy komputerowi to ludzie, którzy nie boją się nieszablonowego myślenia, umieją przełamać stereotypy, są kreatywni i posiadają wiedzę z zakresu technik artystycznych.

 

Zakres obowiązków grafika komputerowego


Jeżeli grafik pracuje w agencji reklamowej, to bardzo często pracuje w duecie z copywriterem. Wspólnie muszą stworzyć chwytliwą kampanię reklamową wyróżniającą się spośród wielu, które możemy zobaczyć w Internecie, telewizji, czy prasie. Często grafik musi też przygotowywać teksty do druku, dlatego w tym przypadku potrzebna będzie wiedza z zakresu edytowania tekstu.

W zakres obowiązków grafika komputerowego może wchodzić także przygotowywanie wizytówek, stron internetowych dla klientów, dbanie o wizualizacje, tworzenie grafik na okładki książek, czy płyt, projektowanie gier planszowych. Jak widać jest to bardzo twórcza praca, a zakres obowiązków jest bardzo szeroki.

 

Grafik komputerowy zarobki


Jak w każdym wypadku, także i tutaj pojawia się pytanie, ile zarabia grafik komputerowy. Najlepiej będą opłacani graficy w agencjach reklamowych (nawet do 6000 zł brutt), jednak otrzymanie takiej posady może być dość trudne. Tutaj liczy się przede wszystkim doświadczenie oraz bardzo dobre portfolio. Z reguły przeciętna pensja grafika wynosi 3500 zł brutto.

Wszystko zależy też od formy zatrudnienia. Grafik jest jednym z zawodów, który może być wykonany na zasadzie freelance. Wtedy to sam grafik określa ile zleceń jest w stanie wykonać, a tym samym ile zarobi.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

 • Inżynier Sprzedaży

  HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
  specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko
  3 godz.
  Twoje zadania: inspirowanie klientów do rozwijania nowych projektów wykorzystujących unikalne cechy oferowanych przez HSV rozwiązań; prowadzenie projektów we współpracy z przydzielonym zespołem projektowym; pozyskiwanie możliwości współpracy z klientami, budowanie długotrwałych...
 • Financial Auditor - Junior Manager

  Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
  młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
  4 godz.
  Your Responsibilities: Planning, conducting and reporting the results of audit tasks, in particular in the area of economic, analytical and statistical, cash, banking issues; Prepares and reviews documentation of audit work in accordance with risk-based audit methodology and industry standards, as...
 • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
  specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
  4 godz.
  Do głównych zadań Specjalisty ds. Turystyki będzie należała sprzedaż oferty Coral Travel.
 • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
  specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
  4 godz.
  Do głównych zadań Specjalisty ds. Turystyki będzie należała sprzedaż oferty Coral Travel.
 • Młodszy Specjalista / Specjalista ds. Należności

  Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
  specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
  6 godz.
  Do Twoich głównych zadań będzie należeć: Obsługa rozliczeń należności od Biur Podróży/Agentów oraz Klientów indywidualnych (płatności, faktury, raporty, zapytania telefoniczne i mailowe), Informacja wychodząca w zakresie rozliczeń, monitów, sald.
 • Monter – Spawacz MAG 135

  pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 500 - 15 000 zł brutto/mies.
  6 godz.
  Zakres obowiązków: Składanie elementów konstrukcji stalowych i elementów rurowych. Wykonywanie prac spawalniczych. Spawanie elementów stalowych w osłonie CO2 (MAG). Spawanie w różnych pozycjach.

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? Przykładowe odpowiedzi

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie? Przykładowe odpowiedzi

Możesz być pewien, że to pytanie pojawi się na Twojej rozmowie kwalifkacyjnej. Wydaje się proste, ale dzięki niemu rekruter sprawdza kilka rzeczy: Twoją zawodową motywację, ważne dla Ciebie wartości, znajomość firmy, a także to, czy znasz swoje mocne strony i sprostałbyś wymaganiom stanowiska, o jakie się ubiegasz. Jest kilka sposobów na odpowiedź na to pytanie – omawiamy te najlepsze.

Choinka w biurze – czy można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Choinka w biurze – czy można ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Jeśli w Twojej firmie wciąż nie ma dekoracji świątecznych, najwyższy czas, by wprowadzić do niej odrobinę świątecznej atmosfery. Najczęściej decydujemy się na choinki, lampki i stroiki. W czasie zakupu ozdób trzeba jednak zwrócić uwagę na ważną kwestię podatkową: czy zawsze można przyjąć, że dekoracje mają wpływ na zyski, jakie osiąga przedsiębiorca, a więc stanowią koszty firmy?

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Gwiazdka zbliża się wielkimi krokami i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: kupujemy prezenty, planujemy urlopy. Jednak koniec roku nie dla wszystkich oznacza wolne i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w święta i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta.

Premia świąteczna – komu przysługuje, podatek

Premia świąteczna – komu przysługuje, podatek

Kto w tym roku dostanie premię świąteczną? Jeśli i Ty zadajesz sobie to pytanie, musisz wiedzieć, że w niektórych przypadkach pracodawca wręcz ma obowiązek wypłacić taki dodatek. Zobacz, czy jesteś w grupie pracowników, którym premia się należy, a także jak się ustala jej wysokość i czy premia świąteczna przepada, jeśli pracownik jest na urlopie lub zwolnieniu.

Niedziele handlowe 2024

Niedziele handlowe 2024

Sejm przyjął nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele. Wiemy już, w które grudniowe niedziele sklepy będą otwarte. Póki co nie zmieniła się jednak sama zasada dotycząca zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia. Ustawodawca przewiduje dokładnie tyle samo niedziel handlowych w 2024 roku, ile wypadało ich w bieżącym roku. Pierwsza już w styczniu!