Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Grafik komputerowy opis zawodu, jak zacząć, wymagania, zarobki.

2018-11-23

Rozwój techniki sprawił, że zawód grafika jest bardzo ceniony. Dlatego, jeżeli mamy odpowiednie zdolności artystyczne i zmysł estetyczny warto zastanowić się, czy nie jest to praca dla nas.


Grafik komputerowy praca – opis zawodu


Graficy zajmują się tworzeniem różnych projektów graficznych przy użyciu specjalnych programów komputerowych np. Adobe Photospoh czy Corel Draw. Komputerowy artysta musi wykazać się wysoką kreatywnością i przy każdym projekcie tworzyć niepowtarzalne grafiki. Graficy komputerowi mogą znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, mediach, wydawnictwach, studiach grafiki.

Ich praca najczęściej polega na obróbce zdjęć, tworzeniu wizualizacji, logotypów, bannerów, ulotek, plakatów, okładek książek lub czasopism. Dobry grafik komputerowy to prawdziwy skarb praktycznie w każdej firmie.

 

Jak zostać grafikiem?


Jeżeli artystyczna praca to nasze marzenie, to warto zastanowić się jak zostać grafikiem komputerowym. Przede wszystkim ważna jest znajomość programów graficznych i to najlepiej kilku. Obecnie wiele szkół prywatnych i policealnych oferuje kursy z zakresu grafiki komputerowej.

Najbardziej cenionymi grafikami są absolwenci Akademii Sztuk Pięknych, którzy przez 5 lat kształcą swój zmysł estetyczny i rozwijają swoją kreatywność. W połączeniu ze znajomością programów graficznych daje to bardzo dobrą podstawę do rozwoju kariery w tej branży.  Grafikami mogą też zostać absolwenci kierunków informatycznych lub technicznych.

Niezależnie od tego, jak przebiegała nasza edukacja, najważniejsze w pracy grafika są umiejętności, dobre portfolio oraz kreatywność.

 

Grafik komputerowy wymagania


Najważniejszym wymaganiem w pracy grafika jest znajomość graficznych programów komputerowych, programów do obróbki zdjęć czy montowania filmików multimedialnych. Kluczową rzeczą jest także zmysł artystyczny. W związku z tym, że graficy tworzą także reklamy muszą posiadać wiedzę z zakresu psychologi oraz marketingu, co pozwoli na stworzenie chwytliwej reklamy lub plakatu, który zapadnie w pamięć potencjalnego odbiorcy.

Graficy komputerowi to ludzie, którzy nie boją się nieszablonowego myślenia, umieją przełamać stereotypy, są kreatywni i posiadają wiedzę z zakresu technik artystycznych.

 

Zakres obowiązków grafika komputerowego


Jeżeli grafik pracuje w agencji reklamowej, to bardzo często pracuje w duecie z copywriterem. Wspólnie muszą stworzyć chwytliwą kampanię reklamową wyróżniającą się spośród wielu, które możemy zobaczyć w Internecie, telewizji, czy prasie. Często grafik musi też przygotowywać teksty do druku, dlatego w tym przypadku potrzebna będzie wiedza z zakresu edytowania tekstu.

W zakres obowiązków grafika komputerowego może wchodzić także przygotowywanie wizytówek, stron internetowych dla klientów, dbanie o wizualizacje, tworzenie grafik na okładki książek, czy płyt, projektowanie gier planszowych. Jak widać jest to bardzo twórcza praca, a zakres obowiązków jest bardzo szeroki.

 

Grafik komputerowy zarobki


Jak w każdym wypadku, także i tutaj pojawia się pytanie, ile zarabia grafik komputerowy. Najlepiej będą opłacani graficy w agencjach reklamowych (nawet do 6000 zł brutt), jednak otrzymanie takiej posady może być dość trudne. Tutaj liczy się przede wszystkim doświadczenie oraz bardzo dobre portfolio. Z reguły przeciętna pensja grafika wynosi 3500 zł brutto.

Wszystko zależy też od formy zatrudnienia. Grafik jest jednym z zawodów, który może być wykonany na zasadzie freelance. Wtedy to sam grafik określa ile zleceń jest w stanie wykonać, a tym samym ile zarobi.

Przeczytaj także: