Grafik komputerowy opis zawodu, jak zacząć, wymagania, zarobki.

 
Grafik komputerowy opis zawodu, jak zacząć, wymagania, zarobki.

Rozwój techniki sprawił, że zawód grafika jest bardzo ceniony. Dlatego, jeżeli mamy odpowiednie zdolności artystyczne i zmysł estetyczny warto zastanowić się, czy nie jest to praca dla nas.


Grafik komputerowy praca – opis zawodu


Graficy zajmują się tworzeniem różnych projektów graficznych przy użyciu specjalnych programów komputerowych np. Adobe Photospoh czy Corel Draw. Komputerowy artysta musi wykazać się wysoką kreatywnością i przy każdym projekcie tworzyć niepowtarzalne grafiki. Graficy komputerowi mogą znaleźć zatrudnienie w agencjach reklamowych, mediach, wydawnictwach, studiach grafiki.

Ich praca najczęściej polega na obróbce zdjęć, tworzeniu wizualizacji, logotypów, bannerów, ulotek, plakatów, okładek książek lub czasopism. Dobry grafik komputerowy to prawdziwy skarb praktycznie w każdej firmie.

 

Jak zostać grafikiem?


Jeżeli artystyczna praca to nasze marzenie, to warto zastanowić się jak zostać grafikiem komputerowym. Przede wszystkim ważna jest znajomość programów graficznych i to najlepiej kilku. Obecnie wiele szkół prywatnych i policealnych oferuje kursy z zakresu grafiki komputerowej.

Najbardziej cenionymi grafikami są absolwenci Akademii Sztuk Pięknych, którzy przez 5 lat kształcą swój zmysł estetyczny i rozwijają swoją kreatywność. W połączeniu ze znajomością programów graficznych daje to bardzo dobrą podstawę do rozwoju kariery w tej branży.  Grafikami mogą też zostać absolwenci kierunków informatycznych lub technicznych.

Niezależnie od tego, jak przebiegała nasza edukacja, najważniejsze w pracy grafika są umiejętności, dobre portfolio oraz kreatywność.

 

Grafik komputerowy wymagania


Najważniejszym wymaganiem w pracy grafika jest znajomość graficznych programów komputerowych, programów do obróbki zdjęć czy montowania filmików multimedialnych. Kluczową rzeczą jest także zmysł artystyczny. W związku z tym, że graficy tworzą także reklamy muszą posiadać wiedzę z zakresu psychologi oraz marketingu, co pozwoli na stworzenie chwytliwej reklamy lub plakatu, który zapadnie w pamięć potencjalnego odbiorcy.

Graficy komputerowi to ludzie, którzy nie boją się nieszablonowego myślenia, umieją przełamać stereotypy, są kreatywni i posiadają wiedzę z zakresu technik artystycznych.

 

Zakres obowiązków grafika komputerowego


Jeżeli grafik pracuje w agencji reklamowej, to bardzo często pracuje w duecie z copywriterem. Wspólnie muszą stworzyć chwytliwą kampanię reklamową wyróżniającą się spośród wielu, które możemy zobaczyć w Internecie, telewizji, czy prasie. Często grafik musi też przygotowywać teksty do druku, dlatego w tym przypadku potrzebna będzie wiedza z zakresu edytowania tekstu.

W zakres obowiązków grafika komputerowego może wchodzić także przygotowywanie wizytówek, stron internetowych dla klientów, dbanie o wizualizacje, tworzenie grafik na okładki książek, czy płyt, projektowanie gier planszowych. Jak widać jest to bardzo twórcza praca, a zakres obowiązków jest bardzo szeroki.

 

Grafik komputerowy zarobki


Jak w każdym wypadku, także i tutaj pojawia się pytanie, ile zarabia grafik komputerowy. Najlepiej będą opłacani graficy w agencjach reklamowych (nawet do 6000 zł brutt), jednak otrzymanie takiej posady może być dość trudne. Tutaj liczy się przede wszystkim doświadczenie oraz bardzo dobre portfolio. Z reguły przeciętna pensja grafika wynosi 3500 zł brutto.

Wszystko zależy też od formy zatrudnienia. Grafik jest jednym z zawodów, który może być wykonany na zasadzie freelance. Wtedy to sam grafik określa ile zleceń jest w stanie wykonać, a tym samym ile zarobi.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty