Ile wyniesie płaca minimalna w 2019 roku?

2018-05-23

Do 15 czerwca resort pracy przedstawi propozycje wysokości wynagrodzenia minimalnego w 2019 roku. Swoje opinie przedstawili już przedstawiciele organizacji pracodawców oraz związki zawodowe.

 

Obecnie najniższa krajowa w Polsce wynosi 2100 zł brutto, co daje ok. 1530 zł „na rękę”. Osoby zatrudnione na umowę o pracę w wymiarze pełnego etatu nie mogą zarabiać mniej niż ta kwota, gdyż stanowiłoby to złamanie prawa. Minimalna stawka godzinowa dla pracujących na umowę-zlecenia wynosi zaś 13, 7 zł brutto.

 

W nowym roku jak zwykle płaca minimalna wzrośnie. Pytanie brzmi, o ile. Przedstawiciele Konfederacji Lewiatan stoją na stanowisku, że wzrost minimalnej płacy w 2019 roku powinien wynieść 5,6 proc. Proponowane przez nich minimalne wynagrodzenie wyniosłoby wówczas 2217 zł brutto (ponad 1600 zł netto), a powiązana z nim najniższa stawka godzinowa 14,5 zł brutto. Była by to najniższa możliwa podwyżka wynikająca z przepisów.

 

„Podwyżka płac, w tym płacy minimalnej, musi być powiązana ze wzrostem wydajności pracy. W przeciwnym razie polskie produkty i usługi staną się mniej konkurencyjne, osłabnie eksport, nasili się import i narazimy się na kryzys i bezrobocie, z jakimi mają do czynienia mieszkańcy południowej Europy. Wyjątkowo dobra obecnie koniunktura i rekordowo niskie bezrobocie nie są nam dane raz na zawsze”, komentuje ekspert Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasiewicz,
który cytowany jest na oficjalnej stronie organizacji.

 

Wyższych podwyżek będą się domagać z pewnością związki zawodowe. Od lat celem takich organizacji jak „Solidarność” czy OPZZ jest, by płaca minimalna wynosiła 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Obecnie jest to nieco mniej, bo 47 proc. Według „Solidarności”, dalszemu wzrostowi płacy minimalnej sprzyja dobra sytuacja ogólnogospodarcza, szczególnie na rynku pracy.

 

„Z roku na rok rośnie liczba osób pracujących w gospodarce. W 2018 wzrost ten wyniesie 0,7%, co spowoduje, że stopa bezrobocia spadnie do 4,2%, co jest rekordowo niskim poziomem. Rosną również wynagrodzenia. W 2018 przewiduje się, że nominalne tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej wyniesie 5,7% w 2019 roku 5,6%. Systematycznie rośnie też wydajność oraz produktywność pracy.”, czytamy na stronie związku.

 

Wynagrodzenie minimalne w naszym kraju wzrosło na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat ponad dwukrotnie. Jeszcze w 2005 roku wynosiło jedynie 849 zł brutto, a od 2019 będzie przynajmniej o 1368 zł wyższe. Najniższą krajową zarabia ponad 1,4 mln pracowników.

Przeczytaj także:

Skomentuj