Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Inżynierskie Targi Pracy – co zyskujesz uczestnicząc w nich?

Inżynierskie Targi Pracy – co zyskujesz uczestnicząc w nich?

 
Inżynierskie Targi Pracy – co zyskujesz uczestnicząc w nich?

Kierunki inżynierskie każdego roku są oblegane przez studentów. Nic dziwnego – to właśnie inżynierów, wykwalifikowanych pracowników branż technicznych, związanych z budownictwem czy przemysłem, najbardziej brakuje na rynku pracy. Dobrym sposobem na szukanie zatrudnienia – nawet jeszcze w trakcie nauki – jest wzięcie udziału w giełdzie pracy.

 

Targi pracy mogą mieć dwie formy. O wiele bardziej rozpowszechniona jest formuła stacjonarna, gdzie w jednym miejscu spotykają się szukający zatrudnienia oraz firmy, instytucje.

 

Coraz częściej można jednak spotkać internetowe targi pracy. Założenie jest identyczne – pomoc w znalezieniu pracy i wykwalifikowanej kadry. Całość odbywa się jednak za pośrednictwem portalu. Logują się na nim przedsiębiorcy oraz szukający zatrudnienia i dochodzi między nimi do interakcji – wymiany wiadomości, rozmów w czasie rzeczywistym, przesłania dokumentów aplikacyjnych i informacji o stanowiskach, wideoczatów – w określonych ramach czasowych.

 

Giełdę pracy za granicą pt. Discover Poland! Work with us zorganizowały na przykład w maju 2019 r. Wojewódzkie Urzędy Pracy w Gdańsku, Białymstoku i Katowicach za pośrednictwem platformy udostępnionej przez Komisję Europejską. Tego typu inicjatywy są coraz częstsze – targi pracy online współorganizują również uczelnie (np. politechniki), a także prywatne firmy z branży rekrutacyjnej. Firmy i portale oferują też na przykład doradztwo dla przedsiębiorców, jak skutecznie wystawiać się na targach pracy online. To stosunkowo nowy sposób pozyskiwania pracowników, jednak mający ogromny potencjał.

 

Znalezienie pracy

 

Dlaczego warto wziąć udział w targach pracy? Odpowiedź na pytanie: jak zostać inżynierem, to dopiero początek drogi dla młodych ludzi, szukających własnego sposobu na życie, wyboru ścieżki kariery. Dla studenta, absolwenta czy bezrobotnego nadrzędnym celem jest oczywiście znalezienie pracy. Dzięki giełdzie pracy można zyskać znacznie więcej.

 

Nowe kontakty w branży

 

Zawiązanie nowych znajomości należy do największych korzyści targów. Nawet jeśli kandydat nie przyjmie oferty – lub ostatecznie nie zostanie mu zaproponowana posada – przestaje być anonimowy w branży, może dać się poznać ważnym podmiotom z danej dziedziny i negocjować warunki współpracy w przyszłości.

 

Lepsze poznanie branży

Poznanie branży, warunków zatrudnienia i pracy w wielu firmach pozwala na lepszą ocenę własnej sytuacji na rynku i jasne sformułowanie własnych oczekiwań względem przyszłej ścieżki zawodowej. Dzięki targom można uzyskać informacje o zarobkach, możliwościach awansu, zakresie działalności różnych firm.

 

Nowe umiejętności

 

Bardzo często targi pracy są jednocześnie targami edukacji i biorą w nich udział zarówno przedsiębiorcy, jak i placówki edukacyjne, oferujące szkolenia, studia czy praktyki. Giełda pracy daje zarazem okazję do zorientowania się, jakie umiejętności są najwyżej cenione przez pracodawców z danej branży. Kandydat może realnie ocenić swoje braki i zaplanować doszkalanie się – również w ramach nowego stanowiska pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

ESG – co to? Jaki ma wpływ na firmę?

W 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ESG, które objęły duże firmy spełniające określone warunki. Od 2025 r. grono podmiotów zobowiązanych do tworzenia raportów ESG ma się powiększyć o kolejną grupę. Tymczasem badania pokazują, że 2/3 Polaków nie wie, co oznacza skrót ESG, nie mówiąc o wdrażaniu jego zasad do biznesu. Wyjaśniamy, na czym polega raportowanie ESG oraz kogo dotyczy.

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

CV mechanik samochodowy – porady, jak napisać profesjonalne CV

Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności oraz w jaki sposób opisać doświadczenie zawodowe.