Jak sprawdzić osobowość zawodową?

2019-06-19

Osobowość zawodowa

 

Wielu ludzi marzy o tym, aby odnieść sukces zawodowy. Jednym ze sposobów osiągnięcia wybitnych rezultatów w pracy może być rozpoznanie własnej osobowości zawodowej. Co to właściwie jest i jak ją sprawdzić? Osobowość zawodową określa się, odpowiadając na następujące pytania: jakie są nasze predyspozycje, zdolności oraz zainteresowania. Dzięki temu szanse na znalezienie odpowiedniej pracy znacznie wzrastają.

 

Typy osobowości

 

Potencjał zawodowy można ocenić, wykonując odpowiednie testy. Otrzymany wynik jest bardzo ważny dla naszej przyszłej kariery zawodowej. W pracy będziemy bowiem spędzać bardzo dużą część swojego życia, warto zatem zastanowić się, jaki typ osobowości mamy i później rozwijać się w odpowiedniej profesji. Wykonanie testów, które pomogą sprawdzić nasze predyspozycje, może więc być punktem wyjścia w poszukiwaniu idealnej pracy.

 

Typy osobowości wg Hollanda

 

Typy osobowości opisał John L. Holland, amerykański psycholog, który wyróżnił ich aż 6. Są one zbiorem różnych cech charakteru, predyspozycji oraz poziomu motywacji. Kierując się teorią Hollanda, można z łatwością ocenić, jaki zawód pasuje do danej osoby. W przyszłości pozwoli to pracownikom odnieść sukces.

 

Pierwszym typem osobowości w teorii Hollanda jest typ realistyczny, który charakteryzuje się zdolnościami manualnymi oraz mechanicznymi, dużą siłą fizyczną oraz dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową. Osoby, które można zakwalifikować do tej grupy, odznaczają się mocnym charakterem oraz zamiłowaniem do odważnego stylu życia. Najczęściej zalicza się do tego typu ludzi praktycznych, wytrwałych, szczerych, polegających na sobie. Najlepsze zawody dla przedstawicieli realistycznej grupy to profesje, które związane są z aktywnością fizyczną: elektryk, kierowca, mechanik, pilot, optyk, tokarz, tapicer oraz inne zawody rzemieślnicze.

 

Kolejny rodzaj osobowości to typ badawczy. Tutaj najważniejszymi cechami będą chęć do pogłębiania wiedzy, naukowe i analityczne zdolności, łatwość wysławiania się oraz pisania prac badawczych i naukowych. Typ badawczy to osoby inteligentne, metodyczne, dokładne, ale też z pewną dozą sceptycyzmu. Ich głównym celem jest zdobywanie wykształcenia oraz pokonywanie trudnych, naukowych problemów. Najczęściej są to introwertycy. Najlepsze zawody dla ludzi z takim typem osobowości to: antropolog, astronom, archeolog, chemik, filozof, biolog, geolog, geograf, fizyk, farmaceuta, matematyk, historyk czy programista.

 

Typ artystyczny ma wyostrzone zmysły, cechuje go inteligencja oraz kreatywność. Przedstawicieli lubią czuć się oryginalni, niezależni, wrażliwi na piękno. Często są nazywani idealistami. Osoby te są obdarzone wyobraźnią, twórcze, wrażliwe, niezależne, niedbałe i niepraktyczne. Najlepsze zawody dla nich to aktor, architekt, dekorator wnętrz, fotograf, ilustrator, kompozytor, malarz, muzyk, pisarz, projektant mody, plastyk, tancerz, rzeźbiarz i wizażysta.

 

Holland wyróżnił też osoby o osobowości typu społecznego. Należą do niego ludzie z talentami komunikacyjnymi, obdarzeni empatią, życzliwością, bardzo towarzyscy. Wyznają wartości takie jak: sprawiedliwość, odpowiedzialność, idealizm. Najwięcej radości sprawia im praca z ludźmi, niesienie pomocy i ułatwianie innym życia. Najczęściej wybierane zawody to: fizjoterapeuta, bibliotekarz, logopeda, lekarz, hostessa, masażysta, trener, psycholog, pracownik socjalny, ratownik, pielęgniarka.

Typ przedsiębiorczy to osoby z umiejętnościami menadżerskimi oraz organizacyjnymi. Są pewne siebie i posiadają dużą siłę perswazji. Do tej grupy należą ludzie towarzyscy, energiczni, optymistyczni, władczy, podejmujący ryzyko oraz popularni. Dążą do osiągnięcia sukcesu finansowego, lubią sprawować władzę. Odznaczają się ambicją, przyciągają uwagę i często bywają impulsywni. Najlepsze zawody w tym przypadku to: adwokat, agent ubezpieczeniowy, akwizytor, dyplomata, doradca podatkowy, księgarz, makler giełdowy, notariusz, prawnik oraz manager.


Ostatnim rodzajem, jaki wyróżnił Holland, jest typ konwencjonalny. Są to osoby z uzdolnieniami urzędniczymi oraz organizacyjnymi. Cechują się rzetelnością, dokładnością, umiejętnością ścisłego przestrzegania instrukcji. Bywają systematyczni, zasadniczy, skuteczni, rozważni, ale często są pozbawieni wyobraźni. Najlepsze zawody dla ludzi z takim typem osobowości to: archiwista, agent celny, agent ubezpieczeniowy, edytor, kasjer, księgowy, notariusz, radca prawny, recepcjonista.


Test Hollanda

 

Aby określić, jaki jest nasz typ osobowości, można wykonać specjalne testy osobowościowe. Składają się one z różnych pytań, które mają sklasyfikować poszczególne predyspozycje. Przykładowe formularze z pytaniami można znaleźć w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „test Hollanda”. Część kwestionariuszy jest tak skonstruowana, że poznanie wyniku jest odpłatne, dlatego warto zwrócić uwagę na to, jaki formularz wybraliśmy.


Występowanie czystych typów Hollanda jest bardzo rzadkie. Najczęściej mamy do czynienia z typami mieszanymi. Określenie rodzaju osobowości może pomóc w znalezieniu idealnej profesji. Niedopasowanie zawodu często sprawia, że nie jesteśmy szczęśliwi. Powoduje to frustracje, co wpłynie na jakość wykonywania obowiązków.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj