Mały ZUS przez trzy lata? 2017-10-05

Resort rodziny przedstawił projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń, który ma zagwarantować przedsiębiorcom trzy lata preferencyjnych niższych składek ZUS.


MRPiPS: Trzeci rok działalności jest kluczowy


Ministerstwo Pracy chce ułatwić życie przedsiębiorcom i wydłużyć do trzech lat okres odprowadzania niskich składek ZUS. Ze statystyk i badań zleconych przez resort wynika, że trzeci rok prowadzenia działalności jest kluczowy dla funkcjonowania firmy. Tymczasem część przedsiębiorców rezygnuje z prowadzenia działalności już w drugim roku działalności albo zaraz po zakończeniu okresu opłacania preferencyjnej składki.


Resort wyciąga pomocną dłoń do przedsiębiorców


W jaki sposób ministerstwo chce pomóc przedsiębiorcom? Założenie jest takie, aby przez pierwsze dwa lata jak do tej pory firma opłacała tzw. mały ZUS. Co to oznacza? Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne wynosiłaby 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co z trzecim rokiem prowadzenia własnej firmy? Wówczas resort proponuje podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 60 proc. minimalnego wynagrodzenia. Dopiero poza kończonym trzecim roku prowadzenia własnego biznesu, a więc w czwartym roku przedsiębiorca opłacałby składkę w wymiarze również 60 proc. ale już przeciętnego wynagrodzenia za pracę.


Konkurencyjna propozycja Resortu Rozwoju


Co ciekawe kilka miesięcy temu zmiany w zakresie oskładkowania przedsiębiorców przedstawiał również Resort Rozwoju. Przypomnijmy, że w projekcie tegoż resortu zakładano zwolnienie ze składki ZUS przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności, a następnie tzw. mały ZUS przez dwa lata prowadzenia działalności. Te zmiany podobnie jak propozycja Resortu Rodziny miałyby wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Na który projekt postawi rząd? Zobaczymy, na razie projekt MRPIPS ustawy został skierowany do konsultacji publicznych oraz międzyresortowych.

Przeczytaj także:

Skomentuj