Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Mały ZUS przez trzy lata?

Mały ZUS przez trzy lata?

 
Mały ZUS przez trzy lata?

Resort rodziny przedstawił projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń, który ma zagwarantować przedsiębiorcom trzy lata preferencyjnych niższych składek ZUS.


MRPiPS: Trzeci rok działalności jest kluczowy


Ministerstwo Pracy chce ułatwić życie przedsiębiorcom i wydłużyć do trzech lat okres odprowadzania niskich składek ZUS. Ze statystyk i badań zleconych przez resort wynika, że trzeci rok prowadzenia działalności jest kluczowy dla funkcjonowania firmy. Tymczasem część przedsiębiorców rezygnuje z prowadzenia działalności już w drugim roku działalności albo zaraz po zakończeniu okresu opłacania preferencyjnej składki.


Resort wyciąga pomocną dłoń do przedsiębiorców


W jaki sposób ministerstwo chce pomóc przedsiębiorcom? Założenie jest takie, aby przez pierwsze dwa lata jak do tej pory firma opłacała tzw. mały ZUS. Co to oznacza? Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne wynosiłaby 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Co z trzecim rokiem prowadzenia własnej firmy? Wówczas resort proponuje podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości 60 proc. minimalnego wynagrodzenia. Dopiero poza kończonym trzecim roku prowadzenia własnego biznesu, a więc w czwartym roku przedsiębiorca opłacałby składkę w wymiarze również 60 proc. ale już przeciętnego wynagrodzenia za pracę.


Konkurencyjna propozycja Resortu Rozwoju


Co ciekawe kilka miesięcy temu zmiany w zakresie oskładkowania przedsiębiorców przedstawiał również Resort Rozwoju. Przypomnijmy, że w projekcie tegoż resortu zakładano zwolnienie ze składki ZUS przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności, a następnie tzw. mały ZUS przez dwa lata prowadzenia działalności. Te zmiany podobnie jak propozycja Resortu Rodziny miałyby wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Na który projekt postawi rząd? Zobaczymy, na razie projekt MRPIPS ustawy został skierowany do konsultacji publicznych oraz międzyresortowych.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

Edukator ekologiczny – nowy, przyszłościowy zawód na rynku pracy?

81% Polaków ocenia swoją postawę ekologiczną „zdecydowanie dobrze” lub „raczej dobrze” – skąd zatem śmieci w lasach, trujący dym spalanych śmieci zimą, góry marnowanej żywności trafiające do śmietników? Nasza wiedza o tym, które działania są korzystne dla planety, a które nie, bywa dużo bardziej ograniczona niż nam się wydaje. W zrozumieniu ekologii na co dzień pomaga edukator ekologiczny.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.