Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Niezapłacony ZUS - konsekwencje, sankcje

Niezapłacony ZUS - konsekwencje, sankcje

 
Niezapłacony ZUS - konsekwencje, sankcje

Nieopłacenie składek ZUS przez pracodawcę


Prawo pracy określa, jakie zadania musi spełnić każdy pracodawca. Jednym z obowiązków właścicieli firm jest opłacenie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za siebie i pracowników. Są to składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, zdrowotne oraz opcjonalnie chorobowe.
Jeżeli pracodawca nie wywiązuje się z tego zadania, to może spodziewać się poważnych konsekwencji finansowych.

 

ZUS niezapłacony w terminie – sankcje


Prowadząc przedsiębiorstwo musimy zapoznać się z terminami wypełnienia wszystkich finansowych zobowiązań. Ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne powinny być opłacone do 10 dnia każdego miesiąca. Jeżeli zatrudniamy pracowników, to na zapłacenie ich składek jest czas do 15 dnia miesiąca. Powyższe daty obowiązują każdego przedsiębiorcę i są ustalone odgórnie. ZUS nie przypomina o tym w żaden sposób, dlatego w interesie przedsiębiorców jest przestrzeganie wyznaczonych terminów.
Jakie konsekwencje mogą wystąpić w przypadku niepłacenia ZUS-u w terminie? Jeżeli spóźniliśmy się z opłatą to musimy mieć świadomość, że trzeba będzie spłacić odsetki. Warto tutaj zaznaczyć, że ZUS raczej nie zapomina i nie bierze pod uwagę żadnych okoliczności łagodzących. Wartość odsetek przedsiębiorca powinien obliczyć samodzielnie i uregulować je przy kolejnej (już terminowej) wpłacie. Jeżeli zaległości wynoszą mniej niż 6,60 zł, to nie ma obowiązku ich płacenia.

 

Niezapłacone składki ZUS – konsekwencje


Naliczenie odsetek to nie jedyna forma kary, jaką stosuje ZUS wobec zapominalskich lub niesubordynowanych przedsiębiorców. Oprócz tego możemy być zmuszeni do zapłacenia kary w wysokości maksymalnie 100% nieopłaconych składek. Jeżeli przedsiębiorca nie regulował składek przez bardzo długi czas, to może dojść do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. W takiej sytuacji będzie trzeba uiścić następujące opłaty: zaległe składki, odsetki za zwłokę, koszty egzekucyjne oraz koszty upomnienia.

Natomiast jeżeli przedsiębiorca nie zapłacił składek za ubezpieczenie chorobowe, to przestaje ono obowiązywać od pierwszego dnia miesiąca, za który nie zostały one zapłacone. W momencie, gdy uregulujemy zaległości, ubezpieczenie znowu ma moc prawną.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy z powodów problemów finansowych przedsiębiorca nie może zapłacić składek? Należy wtedy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek o odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty. Jednak nawet w przypadku odroczenia składki za ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne i emerytalne pracowników muszą być opłacane. Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzył nasz wniosek, to w późniejszym czasie jesteśmy zwolnieni z płacenia możliwych odsetek. Warto tutaj także zaznaczyć, że roszczenia wobec pracodawcy, który nie zapłacił składek, przedawniają się po upływie 5 lat od ustawowego terminu płatności.

A jak to wygląda od strony pracownika? Przede wszystkim pracownicy nie mają żadnego obowiązku kontrolowania pracodawcy pod względem zapłaconych składek. Podwładni nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za brak terminowych wpłat ze strony przełożonego. Oznacza to, że nie wpływa to na wypłatę należnych zasiłków chorobowych, macierzyńskich oraz na wysokość emerytury.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.