Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Polski rynek pracy w coraz lepszej kondycji

Polski rynek pracy w coraz lepszej kondycji

 
Polski rynek pracy w coraz lepszej kondycji

Rynek w Polsce staje się coraz lepszy miejscem dla osób poszukujących pracy. Firmy coraz częściej decydują się na zatrudnienie nowych pracowników. Niewielki jest zaś odsetek przedsiębiorstw, w których nastąpią zwolnienia.

 

Jak wynika z raportu „Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia” przeprowadzanego cyklicznie przez specjalistów z Manpower, aż 88 proc. polskich przedsiębiorstw planuje w trzecim kwartale 2016 roku zwiększyć zatrudnienie lub przynajmniej utrzymać je na dotychczasowym poziomie. Jedynie 5 proc. firm będzie redukować etaty.

 

Ogólna prognoza zatrudnienia netto dla naszego kraju wynosi, po korekcie sezonowej, +9 proc. To już 13 kwartał z rzędu, gdy kształtuje się ona na dodatnim poziomie. Jest to zbliżona wartość do uzyskanej w poprzedniej edycji badania oraz o 4 pkt. proc. wyższa w porównaniu z trzecim kwartałem 2015.

 

Szczególnie optymistycznie przedstawia się sytuacja w branży produkcji przemysłowej, dla której prognozę zatrudnienia oszacowano aż na +20 proc. Niewiele niższe wskaźniki osiągnęły sektory: transportu, logistyki i komunikacji (+19 proc) oraz budownictwa (+18 proc.). Ogółem, w połowie (5 na 10 sektorów) jest wyższa ona wyższa niż miało to miejsce w poprzednim kwartale.

 

We wszystkich regionach Polski prognoza zatrudnienia jest dodatnia. Najlepsza sytuacja panuje na północnym-zachodzie (+13 proc.) oraz w centrum i na wschodzie – w obu przypadkach +10 proc. W ujęciu międzynarodowym, pod względem łatwości uzyskania zatrudnienia plasujemy się, ex eaquo z Irlandią, się na 4. miejscu wśród objętych badaniem krajów z Europy, Afryki oraz Bliskiego Wschodu.

 

Coraz więcej ogłoszeń w internecie

 

Zwiększający się popyt na pracowników jest widoczny także w liczbie ogłoszeń pojawiających się w internecie. Na portalu Praca.pl, w pierwszych trzech miesiącach tego roku, ich liczba była o 38 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2015 roku.

 

Największym powodzeniem cieszyli się pracownicy sektora sprzedaży i obsługi klienta, specjaliści w dziedzinie IT oraz księgowości. Najczęściej pracowników rekrutowały firmy z mazowieckiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Spory wzrost odnotowano także w przypadku województw z Polski Wschodniej.

 

Specjaliści portalu Praca.pl w raporcie podsumowującym pierwszy kwartał 2016 roku przewidywali, że w kolejnych miesiącach tendencja wzrostowa w zakresie zatrudnienia utrzyma się i rynek pracy będzie „przechodził” na stronę pracownika. Wyniki badania sporządzonego przez Manpower całkowicie potwierdzają te prognozy.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Znajdź Pracę z Praca.pl – nowa wtyczka WordPress wzbogaci Twoją stronę www

Jeśli prowadzisz blog lub jesteś wydawcą portalu, wtyczka na stronie buduje pozytywny wizerunek Twojej marki. Pomyśl, że dzięki Tobie ktoś może znaleźć pracę, a jakaś firma pracownika. Może zapamiętać, że udało się to właśnie dzięki Tobie! To świetny zabieg PR-owy – komentuje ekspertka WordPress Ola Gościniak. Z dumą przedstawiamy nowy widget Praca.pl do wykorzystania na Twojej stronie www!

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

Różowe kołnierzyki pod lupą. Czy to najniżej płatne zawody na rynku pracy?

– Choć stanowiska „różowych kołnierzyków” przy rosnącej automatyzacji, robotyzacji i AI dają nam największą pewność zatrudnienia, to skutki lockdownów, recesji i inflacji powodują, że jednocześnie „różowe kołnierzyki” czują się niepewnie na rynku pracy – zauważa socjolożka Anna D. Nowicka. Wyjaśniamy, które stanowiska zaliczamy do tzw. pink collars i jakie są perspektywy dla tych zawodów.

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Czterodniowy tydzień pracy – czy warto go wprowadzić w Polsce?

Wiele wskazuje na to, że kwestia skrócenia czasu pracy w Polsce to już nie pytanie, czy to zrobić, ale kiedy zmiany zostaną wprowadzone do Kodeku pracy. Najnowsze badanie firmy ClickMeeting pokazuje, że 68% z nas uważa, że lepiej byłoby skrócić tydzień pracy do 4 dni niż pracować od poniedziałku do piątku po 6,4 godz. dziennie. Jak w praktyce mógłby wyglądać 4-dniowy system czasu pracy?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

CIMA, CFA, ACCA, CIA – czy to się opłaca?

Zdobycie prestiżowego, międzynarodowego certyfikatu potwierdzającego kompetencje w finansach i rachunkowości okupione jest nie tylko kilkuletnią nauką, ale i wysokimi kosztami. Czy pieniądze zainwestowane w uzyskanie CIMA, ACCA i innych certyfikatów szybko się zwrócą? Wyjaśniamy, jakie dyplomy posiadają dyrektorzy i kontrolerzy finansowi oraz ile zarabia się z certyfikatem międzynarodowym.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

Jak napisać pierwsze CV? Jakie formalności towarzyszą pierwszej pracy? Na co zwrócić uwagę?

CV zwykle odgrywa najważniejszą rolę na pierwszym etapie rekrutacji. Warto przygotować je solidnie, by zyskać szansę na dobrą pracę. Jak to zrobić, kiedy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia? Wiele osób na progu życia zawodowego ma wątpliwości związane z prawidłowym kształtem tego dokumentu, dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po pierwszym CV bez doświadczenia.