Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Pomoc domowa - dla kogo jest ta praca, cechy pracownika, zarobki

2019-05-15

Korztstanie z usług pomocy domowej nie jest współcześnie traktowane jako wyjątkowa ekstrawagancja, fanaberia najbogatszych. Zwłaszcza w dużych miastach coraz popularniejsze staje się zatrudnianie osób do sprzątania czy gotowania. Dla kogo jest to odpowiednie zajęcie? Jakie wymagania stawia się wobec pracownika domowego i ile może on zarobić?

 

Pomoc domowa - dla kogo jest ta praca

 

Obowiązki domowe są czasochłonne: pranie, prasowanie, gotowanie, wyprowadzanie psa i w końcu sprzątanie. Bardzo często trudno pogodzić z nimi na przykład karierę zawodową. Dlatego pracownicy domowi nie mają większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

 

Kto sprawdzi się w roli gospodyni domowej? Praca w takim charakterze może obejmować wiele różnych obowiązków. Współcześnie nie szuka się już raczej osoby, która zamieszka wraz z rodziną i będzie zajmować się wszystkimi aspektami prowadzenia domu, choć i takie ogłoszenia się zdarzają. Zadania są bardziej sprecyzowane. Nie słabnie zapotrzebowanie na pomoc kuchenną, która będzie zajmować się jedynie przygotowywaniem posiłków czy też sprzątaczkę domową. Wtedy zazwyczaj jest to zajęcie dorywcze, kilka godzin tygodniowo.

 

Pracę w większym wymiarze godzin mogą znaleźć osoby, które chcą zająć się szeroko pojętym prowadzeniem domu. Najczęściej ogłoszenia dla pomocy domowej zawierają listę obowiązków, wybraną spośród takich jak:
- sprzątanie,
- mycie okien,
- prasowanie,
- robienie zakupów,
- gotowanie,
- okazjonalna opieka nad dzieckiem,
- podlewanie kwiatów,
- koszenie trawy,
- odwożenie dzieci do szkoły.

 

Przyjęło się powszechnie, że praca pomocy domowej jest raczej domeną kobiet. Jednak zatrudnienie mogą znaleźć także mężczyźni. Zwłaszcza, jeśli pracodawcy oprócz sprzątania oczekują na przykład przeprowadzania drobnych napraw czy opieki nad ogrodem. Choć obowiązki pracownika domowego nie wydają się skomplikowane, raczej nie jest to zajęcie dla każdego. Wymaga się dokładności, zaangażowania i przede wszystkim rozwiniętych umiejętności interpersonalnych.

 

Pracownik domowy - cechy

 

Kto ma predyspozycje, aby wykonywać tego typu prace? Wiele zależy od zakresu obowiązków. Zazwyczaj jednak od tak zwanej „gosposi domowej” wymaga się rzetelności, skrupulatności i odpowiedzialności. Pomoc domowa powinna być także dyskretna. Bardzo ważna jest jej reputacja, a nowe zlecenia często zdobywa się tak zwaną pocztą pantoflową, z polecenia. Plotki na temat pracodawcy, tego co ma w domu i jak żyje, raczej przekreślają szansę, że zbyt wylewna gosposia zostanie zarekomendowana. Idealna kandydatka musi także budzić zaufanie, być profesjonalna w tym co robi i dobrze zorganizowana.


Pracownik domowy - zarobki

 

Zarobki pracowników domowych są dość zróżnicowane. Wiele zależy od zakresu obowiązków i tego jak często wykonują swoje obowiązki. Najpopularniejsze są stawki godzinowe, a te wahają się mniej więcej między 10 a 25 zł, w zależności m.in. od regionu i wielkości miasta. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2019 roku mediana pensji pomocy domowej na miesiąc wynosi 2330 zł brutto.

 

Przeczytaj także: