Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Potrącenia alimentacyjne z wynagrodzenia – podstawowe informacje

Zajęcia komornicze – alimenty

Każdy pracownik powinien za swoją pracę otrzymać pieniądze. W przypadku niewypłacenia pensji zatrudniony ma prawo do skierowania sprawy do sądu. Są jednak sytuacje, w których pracodawca może odjąć pewne części z wynagrodzenia danej osoby bez jej zgody. Dzieje się tak w momencie, gdy podwładny jest prawnie obciążony zajęciami komorniczymi. Jednym z przykładów takiej „konfiskaty” mogą być alimenty, czyli świadczenia na rzecz innych osób (najczęściej wynikające z pokrewieństwa).

Potrącenia z wynagrodzenia za pracę

Aby można było przekazać część pensji na prawne zobowiązania, trzeba uprzednio odjąć składki na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczkę na podatek od osób fizycznych. Według artykułu 87. Kodeksu pracy do zajęć komorniczych zalicza się między innymi:

    • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
    • sumy egzekwowane na pokrycie należności innych niż wyżej wymienione,
    • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
    • kary pieniężne za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów BHP lub przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwym lub spożywanie alkoholu w godzinach pracy na terenie zakładu pracy.

Ważna jest tutaj także kolejność potrąceń z pensji, co dotyczy głównie tych pracowników, na których ciąży kilka wyroków. Świadczenia z tytułu zaległości alimentacyjnych będą egzekwowane jako pierwsze. Jest to istotne głównie dlatego, że nie można całej pensji pracownika przeznaczyć na zajęcia komornicze.

Alimenty – ile można potrącić z wynagrodzenia

Prawo zabrania przekazania całej sumy wypłaty na świadczenia alimentacyjne. Dlatego zostały określone następujące limity:

    • do wysokości 3/5 zarobków netto w przypadku zajęć alimentacyjnych,
    • do wysokości ½ netto w przypadku innych należności lub potrącenia zaliczek pieniężnych.

W praktyce oznacza to, że należności z tytułu alimentów nie mogą przekraczać 60% wynagrodzenia za pracę. Warto tutaj także nadmienić, że jest możliwość pokrywania takich zobowiązań z premii otrzymanych z zakładowego funduszu nagród oraz dodatkowych świadczeń rocznych.
Pracodawca może dokonać potrąceń, jeżeli otrzyma klauzulę wykonalności, która wydawana jest w wyniku postępowania sądowego. Jeżeli w danym momencie nie jest prowadzone żadne postępowanie egzekucyjne wobec pracownika, to pracodawca nie ma prawa samodzielnie zmniejszać wypłaty podwładnego.

Potrącenia alimentacyjne a kwota wolna od potrąceń

W przypadku zajęć komorniczych zostały określone kwoty wolne od potrąceń, co ma pozwolić pracownikowi godnie żyć i nie doprowadzić do sytuacji, kiedy dana osoba nie będzie miała środków do normalnego funkcjonowania.

Trzeba tutaj podkreślić, że zajęcia alimentacyjne zawsze będą stanowić 60% pensji, niezależnie od tego, ile zarabia dany pracownik.

W innych przypadkach kwoty wolne od potrąceń są zależne między innymi od miejsca zamieszkania, rodzaju świadczenia oraz wymiaru czasu pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Należności

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów, ul. Postępu 17B    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków Obsługa rozliczeń należności od Biur Podróży/Agentów oraz Klientów indywidualnych (płatności, faktury, raporty, zapytania telefoniczne i mailowe), Informacja wychodząca w zakresie rozliczeń, monitów, sald.
  • Młodszy Specjalista ds. Relacji z Klientem

    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Tłumaczenie treści reklamacji i wniosków z języka polskiego na język angielski, Obsługa korespondencji wychodzącej i przychodzącej (archiwizacja, skanowanie, przygotowywanie zestawień pocztowych, wysyłka dokumentacji), Rejestracja zgłoszeń Klientów,...
  • Ginekolog - Endokrynolog

    Centrum Medyczne Zdrowie   Warszawa, ul. Kleszczowa 26B    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zatrudnimy lekarza/lekarkę z doświadczeniem i certyfikatem na wykonywanie badań USG.
  • Doradca Agenta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Wsparcie techniczne dla agencji sprzedaży i biur własnych; Pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów operacyjnych; Prowadzenie korespondencji mailowej dotyczącej zapytań produktowych z agentami turystycznymi i biurami własnymi;

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    1 godz.
    Do głównych zadań Doradcy Agenta należeć będzie m.in.: Kontakt mailowy z agencjami sprzedaży; Kalkulacje i wyliczenia zmian w nowych oraz już założonych rezerwacjach; Odpowiadanie na wątpliwości z nimi związane; Współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    1 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Wielkanoc tuż tuż i i większość z nas powoli przygotowuje się do świętowania: planujemy urlopy, świąteczne menu, wyjazdy. Jednak święta nie dla wszystkich oznaczają wolne od pracy i możliwość wypoczynku. Zobacz, kto pracuje w Wielkanoc i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Wielkanocne „jajeczko” w pracy zdalnej

Do Wielkanocy przygotowujemy się nie tylko w domach, ale i w miejscu pracy. Czy spotkanie okolicznościowe z pracownikami to dobry pomysł? Jak świętować razem z zespołem, który pracuje zdalnie? Wystarczy e-mail z życzeniami, czy może warto zadbać o drobne upominki dla kadry? Oto krótki przewodnik po obchodach Wielkanocy w firmie.

Dress code w pracy, czyli pracownik odpowiednio ubrany

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, jak do biura, a jak na spotkanie z kluczowym klientem? Czy tzw. Casual Friday zwalnia z obowiązkowej koszuli? Czym się różni styl black tie od white tie? Stylistka Dorota Leszek wyjaśnia, czym jest dress code, jak go stosować oraz dlaczego ubieranie się odpowiednio do sytuacji jest tak ważne dla naszej samooceny.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska.

Społeczność internetowa wokół marki własnej – jak stworzyć? Porady, najczęstsze błędy

Rozwijanie społeczności online to nie tylko strategia marketingowa, ale również sztuka zrozumienia i współpracy z ludźmi – podkreśla Ola Gościniak, ekspertka ds. rozwijania biznesu online. W tym obszernym poradniku wskazuje najczęściej popełniane błędy w tworzeniu społeczności, a także wyjaśnia, jak uniknąć pułapek oraz co każdy właściciel marki powinien wiedzieć o swojej grupie docelowej.