Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca w Finlandii – możliwości, warunki, zarobki

Praca w Finlandii – możliwości, warunki, zarobki

 
Praca w Finlandii – możliwości, warunki, zarobki

Finlandia kojarzy się z piękną, majestatyczną przyrodą – rozległymi lasami, jeziorami, zorzą polarną, ale też ze Świętym Mikołajem czy Muminkami. Mówi się, że Finowie to najszczęśliwszy naród na świecie! Z pewnością ten kraj jest atrakcyjnym kierunkiem nie tylko turystycznym, ale i migracji zarobkowej. Jak wygląda praca i życie w Finlandii, jakich pracowników w tym kraju brakuje i w których branżach spotkać można najwięcej Polaków?

 

Warunki pracy w Finlandii

 

Zacznijmy od kilku podstawowych faktów na temat tego kraju. Finlandia leży na północ od Polski, sąsiaduje ze Szwecją, Norwegią i Rosją. To rozległy i mało zaludniony teren. Ponad 70% powierzchni Finlandii zajmują lasy, kolejne 10% stanowią jeziora (liczba jezior to aż 188 tysięcy!). Stolicą Finlandii są Helsinki, w których mieszkają ponad 632 tys. osób. Do największych miast tego kraju zaliczają się także Espoo, Tampere, Vantaa, Oulu, Turku czy Jyväskylä. Sieć transportowa w Finlandii jest świetnie rozwinięta.

 

Na jakich zasadach jest możliwa praca w Finlandii dla Polaków? Po pierwsze, w ramach strefy Schengen (do której należy i Polska, i Finlandia) można swobodnie poruszać się przez trzy miesiące. Dodatkowo obywatele UE mogą zostać w Finlandii kolejny miesiąc, jeśli ubiegają się o pracę i mają duże szanse na jej zdobycie. Po trzech miesiącach wymagane jest jednak, aby zarejestrować swój pobyt na komisariacie (za opłatą 50 euro). Po drugie, Polacy nie potrzebują pozwolenia na pracę. Można natomiast zarejestrować się jako osoba poszukująca zatrudnienia i korzystać z fińskiego pośrednictwa pracy.

 

Jeśli chodzi o wymiar pracy, to wynosi on 8 godzin dziennie przez 5 godzin w tygodniu. Nadgodziny są płatne, a pracownik musi wyrazić na nie zgodę. Maksymalny wymiar nadgodzin to nie więcej niż 138 godzin w ciągu 4 miesięcy.

Kolejna ważna kwestia to urlopy. Ich wymiar wylicza się inaczej niż w Polsce. Przyjętym w Finlandii rokiem rozliczeniowym jest 12 miesięcy od 1 kwietnia do 31 marca. Za każdy miesiąc pracownikowi przysługuje 2,5 dnia urlopu, a jeśli dana osoba w okresie roku rozliczeniowego pracowała mniej niż rok – przysługują jej 2 dni za każdy miesiąc.

Pamiętajmy, że w krajach UE obowiązuje swoboda podejmowania pracy. Obywatele innych państw emigrujący do Finlandii zarobkowo mają więc takie same prawa jak Finowie. Oznacza to, że pracodawcy muszą wszystkich traktować jednakowo, niedopuszczalna jest dyskryminacja ze względu na miejsce pochodzenia danego pracownika, wypłacanie niższej pensji itd.

 

Zarobki w Finlandii

 

Ten kierunek emigracji wydaje się bardzo atrakcyjny, jeśli wziąć pod uwagę kwestie finansowe. Zarobki w Finlandii na tle wypłat w innych krajach europejskich wypadają dość korzystnie. Ile mogę zarobić – to jedno z ważniejszych pytań dla osób, chcących wyjechać do pracy za granicę. Perspektywa o wiele większych dochodów niż na podobnym stanowisku w Polsce jest bardzo kusząca. Ale sama decyzja o emigracji, zwłaszcza jeśli rodzina zostaje w kraju, bywa trudna do podjęcia.

 

W Finlandii obowiązującą walutą jest euro. Nie ma jednej, regulowanej przez rząd płacy minimalnej. Jej stawki różnią się w zależności od branży i są ustalane w porozumieniach zbiorowych. Funkcjonująca przy Ministerstwie Zdrowia i Spraw Socjalnych Komisja publikuje spis ogólnych umów o warunkach pracy. Są one wiążące dla pracodawców. Nie można więc zaproponować pracownikowi niższej niż ujęta w ogólnej umowie pensji. Wynagrodzenia są wypłacane co najmniej raz w miesiącu.

 

Sprawdzając, jakie przykładowe stawki znajdziemy w ogłoszeniach o pracę w różnych branżach, zauważymy, że np. jako robotnik ogólnobudowlany, monter czy pracownik produkcji można zarobić od 10 tys. zł brutto miesięcznie wzwyż. Zarobki są znacznie zróżnicowane w zależności od branży, stanowiska, doświadczenia zawodowego pracowników i miejsca pracy. Stawki wydają się bardzo atrakcyjne, ale warto mieć na uwadze, że życie w Finlandii jest droższe niż w Polsce. Część pracodawców decyduje się na oferty pracy z zakwaterowaniem, co obniża koszty pobytu.

 

Praca w Finlandii – gdzie pracują Polacy?

 

Ważnym filarem fińskiej gospodarki jest przemysł: technologiczny, metalowy, drzewny, petrochemiczny i chemiczny. Prężnie rozwijają się także technologie informatyczne i usługi.

 

Do Finlandii emigrują zarówno specjaliści z wyższym wykształceniem, jak i osoby poszukujące sezonowego zajęcia. Popularna jest praca na farmach, głównie przy zbiorach truskawek, a także w budownictwie i branży metalowej. Przypomnijmy, że w Finlandii obowiązują dwa języki urzędowe – fiński i szwedzki, przy czym zdecydowana większość społeczeństwa (prawie 90%) posługuje się językiem fińskim. Bez problemów można się porozumiewać także po angielsku. Niemniej możliwa jest również praca bez języka, np. na farmach czy w zakładach produkcyjnych.

 

Praca w Finlandii przy kwiatach lub zbiorach owoców ma charakter sezonowy, ale ten kraj poszukuje pracowników także na długoterminowe kontrakty. Finlandia jest dobrym wyborem dla osób szukających zatrudnienia w branży usług medycznych i opiekuńczych, a także innych usługach. To kraj otwarty na kandydatów, którzy chcą się rozwijać zawodowo. Imigranci mogą uczyć się języka, korzystać z programów ułatwiających poznanie fińskiej kultury, zasad współżycia społecznego. Co więcej, Polska i Finlandia mają zawarte umowy dwustronne dotyczące programów skierowanych do studentów i młodych pracowników, chcących podnosić swoje kwalifikacje bądź zdobywać nowe umiejętności.

 

Jak znaleźć pracę w Finlandii?

 

Polacy w Finlandii pracują w wielu różnych branżach. Jak szukać w tym kraju zatrudnienia? Przede wszystkim, warto używać sprawdzonych źródeł ogłoszeń i dokładnie weryfikować, czy praca jest legalna. Pamiętajmy, że agencje pośrednictwa pracy nie mają prawa pobierać od kandydatów żadnych opłat za znalezienie zatrudnienia, kontakt z pracodawcą.

 

Korzystajmy zatem z dużych i sprawdzonych portali rekrutacyjnych, agencji, które widnieją w KRAZ (Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia). Możemy również zgłosić się po pomoc do doradców EURES. To osoby zatrudnione w urzędach pracy lub Ochotniczych Hufcach Pracy, które zajmują się łączeniem pracodawców z pracownikami na międzynarodowym rynku pracy. Na stronie EURES znajdziemy też dużą bazę ofert pracy w UE i EFTA.

 

W Finlandii działają też publiczne urzędy pracy, w których można uzyskać informacje o rynku zatrudnienia i pomoc w znalezieniu pracodawcy, czy też możliwości doszkalania. Baza ofert dostępna jest też na stronie finlandzkiego Ministerstwa Pracy.

 

Poszukiwania pracy w Finlandii – bez języka i dobrze znając angielski czy fiński – warto zacząć jeszcze w Polsce. Dzięki temu będziemy mieli więcej czasu na przejrzenie propozycji i wybór najlepszej z nich. Wcześniej przemyślmy także kwestie zakwaterowania. Sprawdźmy, czy pracodawca oferuje pokoje pracownicze, jakie są ceny wynajmu mieszkań w danej okolicy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. rozwoju i szkoleń

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków Analiza potrzeb rozwojowych i wykorzystywania narzędzi rozwojowych we współpracy z menedżerami i HRBP; Tworzenie rocznego planu szkoleń; Realizacja szkoleń i innych działań rozwojowych zgodnie z potrzebami (zakup, organizacja, koordynacja, rozliczenia z dostawcami,...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Lekarz - Specjalista z zakresu chirurgii (chirurgia naczyniowa i onkologiczna)

    Szpital Specjalistyczny w Pile   Piła    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  część etatu / tymczasowa/dodatkowa / pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Realizacja usług medycznych, Zapewnienie wysokich standardów obsługi Pacjenta, Przestrzeganie procedur.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Jakie wybrać rośliny do biura?

Jakie wybrać rośliny do biura?

Nie w każdym wnętrzu sprawdzi się ponadczasowa paprotka, nie wszędzie pasuje klasyczny fikus. W przyjaznym dla psów wnętrzu warto rozważyć palmę Areka, w biurze bez okien monsterę, a w open space choćby pachirę. Wiosna to dobry czas na znalezienie dla swojego biura nowej aranżacji roślinnej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie roślin i jak stworzyć w swojej firmie zielone biuro.

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

Ubytek słuchu – które grupy zawodowe są najbardziej narażone?

25 kwietnia wypada Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem, święto zainicjowane przez Ligę Niedosłyszących po to, by zwrócić uwagę na towarzyszący nam w życiu codziennym hałas i jego wpływ na zdrowie. Na pogorszenie się słuchu szczególnie narażeni są ci, którzy doświadczają hałasu w pracy. Wyjaśniamy, jakie są dopuszczalne normy hałasu oraz jak się przed nim skutecznie chronić.