Wybrana kategoria

Praca za granicą - gdzie szukać informacji i ofert pracy

2019-11-08

Praca za granicą to szansa na rozwój zawodowy oraz zarobienie większych pieniędzy niż w Polsce. Do wyjazdu trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, gdzie szukać najważniejszych informacji oraz ofert pracy, gdy planuje się emigrację zarobkową.

 

Praca za granicą – ogólne statystyki

 

Jak podaje GUS w publikacji „Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004 – 2016” na koniec 2016 roku poza granicami kraju przebywało ponad 2,5 mln Polaków. W UE najwięcej polskich emigrantów mieszkało w Wielkiej Brytanii (788 tys.) i Niemczech (687 tys.). Pod koniec 2018 roku ukazał się kolejny raport poszerzający okres badania czasowej emigracji na lata 2004-2017 r. (są to informacje sygnalne). Według dokumentu liczba osób przebywających za granicą zwiększyła się o 25 tys. Głównym powodem wyjazdów była chęć podjęcia zatrudnienia w innym kraju.

 

Ofert pracy za granicą – instytucje udzielające informacji

 

Do wyjazdu zarobkowego należy się dobrze przygotować i dopełnić niezbędnych formalności, a te mogą być różne w zależności od kierunku emigracji. Przydatne informacje o tym, jak znaleźć pracę za granicą, można wyszukać na Wortalu Polskich Służb Zatrudnienia, zarówno jeśli chcemy pracować w krajach należących do UE, EOG lub w Szwajcarii, jak również w innych krajach. Również na stronach Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej znajdują się porady dla osób rozważających wyjazd z kraju w poszukiwaniu pracy.

 

Możesz się zapoznać między innymi z informacjami na temat:
• pośrednictwa pracy świadczonego przez agencje zatrudnienia – pracownik może się dowiedzieć, gdzie szukać informacji o agencjach zatrudnienia, jakie usługi mogą być świadczone przez taką agencję, na jakich zasadach agencja zatrudnienia może wysyłać do pracy za granicą czy też w jaki sposób bronić się przez nieuczciwymi praktykami w tym zakresie,
• pośrednictwa pracy w ramach sieci EURES – można się dowiedzieć, czym jest sieć EURES, gdzie szukać ogłoszeń o pracę za granicą oraz jak szukać informacji o kraju, w którym chcesz podjąć zatrudnienie,
• zasad podejmowania pracy w krajach UE/EFTA – chociażby w zakresie swobody zatrudnienia, konieczności posiadania wizy, uznawania kwalifikacji zawodowych itd.

 

Praca za granicą – rodzaje zatrudnienia

 

Jakiego typu zajęć poszukują Polacy? To często:

- praca za granicą bez języka,
- praca za granicą z zakwaterowaniem,
- praca dla par,
- praca od zaraz,
- praca za granicą dla studentów,
- praca wakacyjna za granicą.

 

I najczęściej osoby wiedzące czego oczekują łatwo mogą odnaleźć oferty odpowiadające swoim wymaganiom. W poszukiwaniu zatrudnienia bardzo dużo zależy od determinacji samego kandydata i od jego odwagi do odjęcia decyzji o wyjeździe. Jeżeli dobrze przygotuje się do emigracji, dowie się jak działa pośrednictwo pracy za granicą, do czego ma prawo i przed czym powinien się bronić – z pewnością znajdzie odpowiadające mu zajęcie.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj