Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Home Office
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Rozmowa rekrutacyjna online
Rekrutacja bez wychodzenia z domu
Zobacz oferty
Praca zdalna - praca z domu
Najnowsze oferty pracy zdalnej dla Ciebie
Zobacz oferty
Wybrana kategoria

Praca zdalna – dla kogo?

2020-03-26

W wielu przypadkach praca zdalna jest jedyną formą zatrudnienia, na jaką może pozwolić sobie pracownik. Niektórzy z kolei wybierają taką współpracę ze względu na własną wygodę, podwyższenie komfortu. 

 

Praca zdalna – gdzie szukać?

 

Poszukiwania pracy zdalnej wyglądają bardzo podobnie jak w przypadku analizowania ofert na zwykły etat. Korzystając z portali publikujących ogłoszenie o pracę, warto sprawdzić, czy nie ma opcji filtrowania ich właśnie według takiego kryterium. Jeśli nie, często w samej treści ofert zawiera się informacja, czy możliwa jest praca zdalna: z domu lub z zupełnie innego miejsca. 

 

Jeśli nie jesteśmy pewni, to oczywiście warto podczas pierwszego kontaktu z rekruterem wyjaśnić sprawę i doprecyzować tę kwestię, zanim rozpocznie się długotrwały proces rekrutacji. 

 

Z pewnością sporo ofert pracy zdalnej przedstawiają międzynarodowe korporacje, poszukujące różnego rodzaju specjalistów. Firmom nie zależy wtedy, by ściągnąć ich do siebie na miejsce, ale nawiązać stałą współpracę z osobami, które mają wymagane kwalifikacje oraz wiedzę. Praca zdalna przez internet jest wtedy dla każdej ze stron idealnym rozwiązaniem. 

 

Warto też mieć na uwadze, że w ramach tego rodzaju zatrudnienia często organizuje się rekrutację przez portale społecznościowe. W grupach reprezentujących konkretny zawód spotykają się zarówno freelancerzy, osoby szukające dodatkowego zajęcia albo pełnoetatowej pracy home office, jak i przedsiębiorstwa, które takich specjalistów potrzebują. 

 

Można także przemyśleć założenie i promocję własnego profilu zawodowego w różnych miejscach, skupiających podmioty z branży – strony internetowe, portale i fora branżowe są źródłem ciekawych propozycji współpracy.

 

Praca zdalna – jakie zawody mogą ją wykonywać?

 

Istnieje pewna grupa zawodów, dla których taka forma zatrudnienia jest typowa. Specjaliści wykonują zadanie z własnych biur, miejsc w których aktualnie przebywają. W zależności od branży mogą albo oferować swoje usługi online przez pewien wyznaczony zakres godzinowy, albo przyjmować konkretne zlecenia i odsyłać je w umówionym terminie klientom. Przyjrzyjmy się kilku profesjom, dla których typowa jest praca zdalna. 

 

Pozycjone

– dba o to, by dana witryna znajdowała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwarki pod konkretnym słowem kluczowym. Do pracy wykorzystuje narzędzia dostępne online. Nie ma więc dla niego większego znaczenia, z jakiego miejsca pracuje. Ważne, by w jego zasięgu byłdobry komputer oraz połączenie z internetem.

 

 

Księgowy

– wiele biur oferuje klientom usługi zdalne. Poprzez dedykowany program księgowi i księgowe kontaktują się z właścicielami przedsiębiorstw. Następuje przesył dokumentów, podawane są rozliczenia podatku dochodowego czy VAT itp. Wystarczy właściwe narzędzie komunikacji. W razie potrzeby dokumentację można przesłać zwykłą pocztą lub kurierem.

 

Grafik

– bardzo dużo swobody, jeśli chodzi o pracę zdalną, ma grafik. Nie tylko biorąc pod uwagę fakt, że wszelkie zlecenia może wykonywać w domowym zaciszu. To też więcej swobody w ustalaniu godzin pracy. Kiedy grafikowi wygodniej tworzyć w nocy, czy wcześnie nad ranem, nic go nie ogranicza. Musi jedynie dotrzymać terminu końcowego.

 

Tłumacz 

– wystarczy, że otrzyma materiał do tłumaczenia, datę dostarczenia gotowego zlecenia i może brać się do pracy. Tłumacze z reguły w swoim domu mają tak duży zasób słowników, leksykonów, materiałów z czasów studiów, że często łatwiej i efektywniej jest im pracować z domu. 

 

Copywriter 

– w przypadku tego zawodu z reguły wystarczy laptop oraz połączenie z internetem i można pracować w domu, kawiarni, na łące czy w parku. 

 

Wyżej wymieniono tylko niektóre przykłady możliwości wykorzystania pracy zdalnej. Inne zawody, które z powodzeniem mogą przejść na tę metodę współpracy to na przykład telemarketer, programista, developer (z obszaru IT), specjalista do spraw obsługi klienta, do kontroli jakości kontaktów, analityk biznesowy. Firmy, którym zależy na zdalnych specjalistach są w stanie szybko przeprowadzić również rekrutację przez internet, przeszkolić kandydata, a nawet dostarczyć mu do domu niezbędne narzędzia pracy. 

 

Przeczytaj także: