Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Praca zdalna w domu z dzieckiem – jak to pogodzić?

Praca zdalna w domu z dzieckiem – jak to pogodzić?

 
Praca zdalna w domu z dzieckiem – jak to pogodzić?

Na początku home office wydawał ci się idealnym rozwiązaniem, aby pracować wydajnie i mieć czas dla rodziny. Minął jednak kolejny tydzień pracy w domu. W weekend nadrabiasz to, czego nie udało się zrobić w standardowych godzinach pracy i na co już nie starczyło sił wieczorem. Zazdrościsz znajomym, którzy właśnie kończą czytać piąty kryminał i obejrzeli wszystkie popularne seriale, podczas kiedy ty masz bardzo napięty grafik. Twoja praca zdalna przeplata się z domowymi obowiązkami i właściwie trudno określić, kiedy kończy się jedno, a zaczyna drugie.

 

Jesteś rodzicem, więc wiesz, jak wiele można zrobić w czasie półgodzinnej drzemki malucha, potrafisz efektywnie wykorzystać każdy kwadrans, a mimo wszystko trudno ci pogodzić opiekę nad dzieckiem z dopinaniem zawodowych projektów. Wciąż zastanawiasz się, czy efektywna organizacja czasu pracy z potomkiem jest w ogóle możliwa? Przydałaby się opiekunka do dziecka albo opieka dziadków choćby przez trzy godziny dziennie, ale wiesz, że nie masz takiej możliwości? Podpowiadamy kilka rozwiązań.

 

Home office z dzieckiem – jak to zorganizować?

 

O ile dzieci w wieku szkolnym potrafią w miarę organizować sobie dzień – w dużej mierze zajęty przez lekcje online (na które i rodzic musi znaleźć czas) – o tyle maluchy potrzebują ciągłej uwagi. Co zajmuje najmłodszych przez dłuższą chwilę?

 

  • gry planszowe

Na rynku można znaleźć propozycje nawet dla 2-latka, a gry planszowe dla 3-latka i starszego dziecka to już całkiem pokaźny zbiór. Łowienie rybek wędką z magnesem czy inne proste gry zręcznościowe ćwiczą małą motorykę i potrafią zaabsorbować dziecko. Podobnie jak kolorowe loteryjki obrazkowe – w których trzeba dopasować tekturowe żetony do obrazków np. zwierząt lub figur na planszy. Nie oszukujmy się jednak, nawet najciekawsza gra nie zajmie żądnego przygód przedszkolaka na długo.

 

  • słuchanie audiobooków

Powszechnie wiadomo, że czytanie książek ma niebagatelny wpływ na rozwój młodego człowieka. Trudno jednak wyobrazić sobie połączenie praca zdalna przez internet plus czytanie dzieciom w tym samym czasie. Na ratunek przychodzą słuchowiska i audiobooki. Opowieści w interpretacji aktorów, odpowiednio intonowane, urozmaicone dźwiękami w tle, a jednocześnie pozbawione gwałtowności i przesycenia bodźcami, które charakteryzują wiele bajek animowanych, mogą zapewnić rodzicowi cenny czas na uporządkowanie wiadomości w skrzynce odbiorczej czy telefon do klienta. Ciekawym rozwiązaniem jest także nagranie na dyktafon własnego audiobooka. Słuchanie książek czytanych przez mamę lub tatę powinno zainteresować dziecko.

 

  • oglądanie bajek

Specjaliści zalecają maksymalne ograniczenie czasu, jaki dzieci spędzają przed ekranem telewizora, tabletu czy telefonu, a dzieci poniżej 2. roku życia w ogóle nie powinny oglądać bajek. Jeśli jednak rodzic decyduje się w ten sposób zająć malucha (a trzeba przyznać, że zazwyczaj to bardzo skuteczna metoda), powinien po pierwsze kontrolować to, co ogląda dziecko – wybierać bajkę stosownie do wieku – po drugie ograniczać czas przed ekranem.

 

  • zabawy manualne i eksperymenty

Ciecz nienewtonowska, masa solna, piasek kinetyczny, wyklejanie, lepienie, malowanie, tęcza z cukierków czy sensoryczne gniotki i wiele więcej. Warto poszperać w internecie i znaleźć zabawę, która zaskoczy spędzające kolejny dzień w domu dziecko. To także pozwoli wygospodarować chwilę na pracę zdalną z domu.

 

Dobra organizacja czasu pracy

 

Praca home office z dzieckiem jest naprawdę trudna do zorganizowania, nawet dla osób, które mają predyspozycje do pracy zdalnej. Często po prostu niemożliwa w pełnym wymiarze w godzinach standardowej pracy biurowej. Dlatego należy ją skrupulatnie zaplanować. Podstawą jest podział obowiązków między domownikami i sporządzenie grafiku dla obojga rodziców. Kiedy mama pracuje, tata opiekuje się dzieckiem i odwrotnie. Warto też mieć plan na newralgiczne momenty, gdy oboje muszą skupić się na pracy – coś, co zawsze się sprawdza i zajmuje malucha na dłuższą chwilę.

 

Gdy życie zawodowe i prywatne toczą się w jednym miejscu, trudno rozdzielić te dwie sfery i wprowadzić work-life balance. Dobrze jest jednak nie zaniedbywać czasu na odpoczynek przez wypełnianie go domowymi obowiązkami, czy nadganianie spraw zawodowych. Warto trochę odpuścić, zatroszczyć się o siebie, pozwolić sobie na chwile oddechu i nie dopuścić, by niewłaściwa organizacja pracy i czasu wolnego z dnia na dzień pogarszała samopoczucie wszystkich domowników i rodzinne relacje.

 

Rozwiązaniem może też być praca zdalna 1/2 etatu albo zwolnienie na dziecko, a dokładnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługującym rodzicom dzieci do lat 8., których szkoły, przedszkola lub żłobki zostały zamknięte z powodu pandemii koronawirusa. Świadczenie wypłaca ZUS w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Toksyczna pozytywność w miejscu pracy – dlaczego jest niebezpieczna?

Zdarza się, że szef wywiera na pracowników presję, by w czasie pracy stale mieli przyklejony do twarzy uśmiech. – Niektórzy wręcz zakazują używania wyrazu „problem” i każą zastąpić je „wyzwaniem” – wskazuje socjolog Anna D. Nowicka. Czy pozytywne nastawienie może być destrukcyjne? Kiedy zaczynamy oszukiwać samych siebie? Oto co trzeba wiedzieć o toksycznej pozytywności i jej konsekwencjach.

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Osoby niewidome i niedowidzące w miejscu pracy – obowiązki pracodawcy, czas pracy, udogodnienia

Nie muszę nikomu udowadniać swoich umiejętności i przekonywać, że wiele mogę, mimo iż nie widzę – mówi Krystyna Włodarek, działaczka społeczna, która w 2018 r. straciła wzrok. Specjalistka ds. dostępności Barbara Filipowska, osoba niewidoma, dodaje, że jednak często natrafiała na „mur” w kontaktach z rekruterami. Oto co pilnie trzeba zmienić w kontekście pracy osób z dysfunkcją wzroku.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu

Opowieść piątoklasistki wzrusza i inspiruje. Zwycięska praca w konkursie „Zawód godny podziwu"

Strażak, lekarz, pielęgniarka, policjant, pracownik hospicjum, mama i tata – tak dzieci odpowiadały na postawione w naszym konkursie pytanie o zawód godny podziwu. Antosia z 5 piątej klasy opowiedziała nam o prawdziwym supermanie, dzięki któremu jej brat i wielu innych ludzi może rozwijać zainteresowania, cieszyć się życiem czy choćby wychodzić na spacer. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Chroniczne zmęczenie – objawy, jak sobie radzić?

Kilkudniowy urlop nie pozwolił Ci wypocząć? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio czułeś się wyspany i nawet proste czynności wysysają z Ciebie całą energię? To może nie być zwykłe zmęczenie, ale poważniejsza dolegliwość. Wyjaśniamy, jakie są symptomy syndromu chronicznego zmęczenia, kiedy warto zwrócić się do specjalisty oraz co może pomóc złagodzić objawy CFS.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.