Wybrana kategoria

Prowadzenie sklepu internetowego – pomysł na biznes w internecie

2019-10-21

Sklep internetowy – czy to dobry biznes

 

Sklep wirtualny może stać się połączeniem pasji z biznesem. Za pośrednictwem internetu można dzisiaj kupić bardzo dużo: od artykułów spożywczych, po zagraniczne wycieczki. Rynek wirtualnej sprzedaży ciągle się rozwija. Razem z nim wzrasta konkurencja między poszczególnymi sklepami. Jak nie dać się odsunąć z branży? Jak stać się w niej liderem? Tak jak w tradycyjnym biznesie i tutaj najważniejszy jest pomysł.

 

Mimo coraz większego zbioru ofert dostępnych w internecie, cały czas powstają kolejne sklepy internetowe, portale z usługami itp. Przeniesienie lub założenie biznesu w sieci to szansa dla wielu osób z kreatywnymi pomysłami, którzy nie mieliby możliwości startu, próbując otworzyć działalność stacjonarną.

 

Biznes w internecie – korzyści

 

Jakie korzyści może dać biznes internetowy? Z pewnością metody prowadzenia i zarządzania takim portalu są z reguły prostsze niż w przypadku sklepów stacjonarnych. Klienci mogą dokonać zakupu praktycznie 24 godziny na dobę, z każdego miejsca, gdzie jest dostęp do sieci, co jest kolejnym plusem w tego typ działalności.

 

Oczywiście jedną z istotniejszych kwestii są niskie koszty wkroczenia na rynek – zakup odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia sprzedaży online, certyfikat SSL, ewentualnej pomocy technicznej. Prowadzenie sklepu internetowego nie wymaga więc wynajmowania specjalnych lokalów (chyba, że biznes się rozwija i potrzebny jest magazyn oraz oddzielne biuro czy pracownia), a co za tym idzie dodatkowych kosztów czynszu i mediów. Na sam początek sklep można prowadzić we własnym mieszkaniu. Podobnie fotografie i opisy produktów wystarczy robić samodzielnie, co pozwoli oszczędzić na zatrudnianiu dodatkowego personelu. Łatwiej jest też promować taki sklep w sieci i zdobywać klientów.

 

Czym handlować w internecie

 

Co sprzedawać w internecie? Jako klienci wiemy, że wybór produktów i sklepów w sieci jest ogromny. Dotyczy najróżniejszych dziedzin. Stając się przedsiębiorcą, nie tak łatwo jest jednak podjąć decyzję, co najlepiej sprzedawać. Z pewnością dobrze jest kierować się własnymi zainteresowaniami, oferując klientom produkty z obszaru, na którym znamy się najlepiej. Inną drogą jest zrobienie researchu czego aktualnie na rynku brakuje i wypełnienie zaobserwowanej luki. Dobrym rozwiązaniem jest także analiza rynków zagranicznych i sprowadzenie panującego tam trendu na własny teren.

 

Pomysł na biznes w internecie nie musi oznaczać nowatorskich produktów, ale może dotyczyć np. nowatorskiego podejścia do wysyłki, pakowania czy obsługi klienta.

 

Nawet jeśli marzy nam się prowadzenie sklepów stacjonarnych, to biznes w internecie może być wprowadzeniem do takiej działalności lub jej uzupełnieniem.

 

Należy pamiętać, że podobnie jak w sklepach stacjonarnych istnieją pewne ograniczenia co do sprzedaży i/lub wysyłki niektórych towarów, np. alkoholu, wyrobów tytoniowych, broni.

 

Przeczytaj także:

Skomentuj