Psychodietetyk – jak zostać?

 
Psychodietetyk – jak zostać?

Zajadanie stresu, ciągłe tycie lub gwałtowne chudnięcie, zapychanie się jedzeniem w momentach stresowych, nieustanne wyrzuty sumienia, ścisłe posty, po których następują napady wilczego głodu… Zaburzenia odżywiania i choroby związane z dietą zwykle mają złożone przyczyny tkwiące zarówno w sferze fizykalnej, jak i psychicznej dotkniętych nimi osób. Ludzie walczący z nadwagą, niedowagą, zmagający się z różnymi dolegliwościami związanych z dietą często sięgają po pomoc zarówno dietetyka, jak i psychoterapeuty. Specjalista łączący obie funkcje to psychodietetyk.

 

Psychodietetyk – czym się zajmuje?

 

Psychodietetyka to interdyscyplinarna dziedzina łącząca elementy psychologii oraz dietetyki. Psychodietetyk jest zatem specjalistą pomagającym osobom z zaburzeniami odżywiania. Specjalista ten koncentruje się nie tylko na wyeliminowaniu skutków, ale przede wszystkim na dotarciu do przyczyn nieprawidłowości. Psychodietetyk ma zatem za zadanie zdiagnozować źródło problemów pacjenta z odżywianiem – czy są to choroby fizjologiczne (np. nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, choroby tarczycy), psychiczne (np. bulimia, anoreksja), zaburzenia emocjonalne i inne (np. zaburzenia łaknienia, obniżone poczucie własnej wartości).

 

Wiedza na temat przyczyn problemu pozwala na opracowanie diety oraz programu działania. Specjalista proponuje metody pomagające odbudować samoocenę oraz techniki motywacyjne, ułatwiające realizację założonych celów. Doradza także w zakresie komunikacji z domownikami w zakresie stosowania diety i poszczególnych technik.

 

Psychodietetyk – wymagania

 

Jakie wykształcenie powinien mieć psychodietetyk? Studia podyplomowe na kierunku: psychodietetyka oferuje obecnie wiele uczelni. Są one adresowane przede wszystkim do dietetyków, psychologów, psychoterapeutów, lekarzy, pielęgniarek, technologów żywności i absolwentów innych kierunków przyrodniczych – w zależności od polityki uczelni. Prócz studiów podyplomowych na rynku znaleźć można certyfikowane kursy dla przyszłych psychodietetyków, w tym szkolenia online.

 

Trzeba pamiętać, że psychoterapię z elementami dietetyki może prowadzić jedynie wykwalifikowany psychoterapeuta. Zakres działań psychodietetyka niebędącego jednocześnie psychoterapeutą jest węższy.

 

Psychodietetyk to osoba, która powinna mieć określone cechy i umiejętności interpersonalne:

 

  • być empatyczna,
  • budzić zaufanie,
  • umieć nawiązywać kontakt,
  • być cierpliwa,
  • cechować się wysoką kulturą osobistą,
  • umieć zachować zimną krew w sytuacjach stresowych,
  • potrafić oddzielić życie prywatne od zawodowego.

 

Psychodietetyk – gdzie może pracować?

 

Psychodietetyk może prowadzić własny gabinet bądź dołączyć do zespołu w poradni psychodietetycznej lub dietetycznej, placówce medycznej, poradni rodzinnej itp.

 

Specjalista może także współpracować ze szkołami, uczelniami, zakładami poprawczymi i penitencjarnymi, domami pomocy społecznej i tam realizować zadania z zakresu edukacji i promowania wiedzy o zaburzeniach odżywiania.

 

Psychodietetyk – średnie wynagrodzenie

 

Wynagrodzenie psychodietetyka jest w znacznym stopniu uzależnione od jego renomy (która rośnie wraz ze stażem pracy i nabywanymi umiejętnościami), ale także obszaru działalności (w dużych miastach można spodziewać się większej liczby klientów itp.).

 

Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana płac brutto dietetyków to 3550 zł. Jedna czwarta tych specjalistów zarabia miesięcznie poniżej 3190 zł brutto. 25% najlepiej opłacanych dietetyków osiąga zarobki powyżej 4090 zł brutto.

 

Sprawdź także, co jeść na nocnej zmianie

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty