Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ratownik WOPR – wymagania, uprawnienia, jak zostać, kurs, egzamin, zarobki

Ratownik WOPR – wymagania, uprawnienia, jak zostać, kurs, egzamin, zarobki

 
Ratownik WOPR – wymagania, uprawnienia, jak zostać, kurs, egzamin, zarobki

Ratownik wodny – wymagania


Do głównych zadań ratowników należy udzielanie pierwszej pomocy oraz poszukiwanie osób zaginionych. Ratownik wodny wykonuje te zadania na terenie kąpielisk, plaż morskich, jeziorach i basenach. Organizacją, która zajmuje się ochroną ludności w wyżej wymienionych miejscach, jest WOPR, czyli Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Jest to ogólnopolskie stowarzyszenie zajmujące się wykonywaniem zadań z zakresu ratownictwa wodnego. Jakie zatem wymagania powinien spełnić kandydat, który ubiega się o przyjęcie w szeregi WOPR?

Przede wszystkim należy posiadać tytuł ratownika WOPR oraz mieć ukończone 19 lat. Konieczny jest także staż godzinowy na wodach otwartych (co najmniej 200 godzin pracy). Aby ubiegać się o tytuł ratownika WOPR należy posiadać ważną legitymację członka WOPR oraz zaświadczenie lekarskie o zdolności do pracy w charakterze ratownika na dany rok. Przydatne w pracy na takim stanowisku mogą też być patenty, np. uprawnienia motorowodne, żeglarskie, nurkowania swobodnego, trenera lub instruktora pływania, lekarza medycyny, ratownika medycznego, pielęgniarki, przewodnika turystyki kajakowej. Przede wszystkim trzeba uzyskać pozytywny wynik ze sprawdzianu teoretycznego oraz sprawnościowego.

 

Jak zostać ratownikiem WOPR


Ratownik wodny powinien odznaczać się wybitnymi umiejętnościami pływackimi oraz bardzo dobrym stanem zdrowia. W związku z tym, że zawód ratownika WOPR wiąże się z dużą odpowiedzialnością, trzeba być bardzo odpornym na stres. Aby zostać pracownikiem WOPR trzeba ukończyć specjalny kurs ratownika wodnego. Takie kursy są organizowane w wielu większych miastach na terenie całej Polski. Kurs kończy się egzaminem.

 

Kurs ratownika wodnego


Kurs ratownika wodnego powinien trwać sześćdziesiąt trzy jednostki dydaktyczne, przy czym dwadzieścia z nich to teoria, a czterdzieści trzy zajęcia praktyczne. Podana wartość jest niezbędnym minimum, często się zdarza, że taki kurs trwa dłużej. Ratownikiem WOPR może zostać tylko osoba pełnoletnia, natomiast kursy są prowadzone już dla dwunastolatków, jednak wymagania w takim wypadku są niższe (chodzi tutaj głównie o przepłynięty dystans). 

 

Ratownik WOPR – egzamin


Samo ukończenie kursu nie jest jeszcze podstawą do zatrudnienia na stanowisku ratownika WOPR. Kluczowe jest zdanie odpowiedniego egzaminu, który składa się z części teoretycznej oraz praktycznej.
Egzamin rozpoczyna się sprawdzianem pisemnym. Jest to test jednokrotnego wyboru, co oznacza, że musimy wybrać jedną odpowiedź z 3 podanych. Podstawą zaliczenia sprawdzianu pisemnego jest uzyskanie co najmniej 80% poprawnych odpowiedzi. Do części praktycznej możemy podjeść tylko wtedy, gdy pozytywnie zaliczymy poprzedni etap.

Zadania na sprawdzianie praktycznym to: przepłynięcie 100 metrów dowolnym stylem w czasie 1 minuty 40 sekund, nurkowanie w głąb 25 metrów przy starcie z powierzchni wody, nurkowanie w głąb i wydobycie manekina z głębokości około 4 m, podczas jednej próby, przy starcie z powierzchni wody oraz przepłynięcie łodzią wiosłową odpowiedniej odległości w czasie krótszym niż 2 minuty 40 sekund.

 

Uprawnienia ratownika wodnego


Podstawą prawną, dotyczącą zawodu ratownika wodnego, jest ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Warto tutaj zaznaczyć, że sam kurs to nie wszystko. Uprawnienia do pracy w zawodzie ratownika wodnego można otrzymać dopiero po zdaniu egzaminu. Kandydat powinien jeszcze ukończyć szkolenie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

 

Ratownik wodny – zarobki


Ile zarabia ratownik wodny? Miesięczne wynagrodzenie ratowników WOPR wynosi mniej więcej 2 615 zł brutto. Ratownicy, którzy mogą pochwalić się dłuższym doświadczeniem, mogą liczyć na pensję w wysokości 2 913 zł brutto. Niestety, płace dla ratowników wodnych w Polsce są znacznie niższe niż np. w Niemczech. Z tego powodu wielu ratowników decyduje się na wyjazd do naszego sąsiada, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, dzięki czemu mogą liczyć na wyższe zarobki.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    6 godz.
    Miejsce pracy: Reguły i budowy na terenie Polski. Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w...
  • Inżynier / Kierownik Robót - branża elektryczna

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Asystent / Asystentka ds. Wsparcia Dyrektora Technicznego

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna   dziś wygasa
    asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy (organizacja podróży służbowych, zarządzanie kalendarzem, przygotowywanie prezentacji i innych dokumentów); Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Bieżące i efektywne monitorowanie...
  • Asystentka / Asystent Dyrektora

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Lubisz się uczyć i rozwijać? Chcesz poznać jeden z działów innowacyjnej firmy? A może chcesz uczestniczyć w tworzeniu projektów specjalistycznych i bliżej poznać tajniki prawa zamówień publicznych? Albo czujesz się dobrze w zadaniach, gdzie jasno wiadomo czego od Ciebie się wymaga?...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

Osoby z niepełnosprawnością na rynku pracy – prawa, obowiązki pracodawcy, czas pracy

W UE jest około 101 mln, a w Polsce od 4 do 7 milionów osób z niepełnosprawnością. Teoretycznie cieszą się pełnią praw pracowniczych, jednak czy rynek pracy jest dla nich przyjazny? – Ich sytuacja jest złożona, ale widoczne są pozytywne zmiany, które mogą przyczynić się do większej inkluzji i wykorzystania potencjału tych osób – zauważa prezeska fundacji TAKpełnosprawni Agata Robińska. 

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.