Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Restrukturyzacja firmy zamiast bankructwa

Restrukturyzacja firmy zamiast bankructwa

 
Restrukturyzacja firmy zamiast bankructwa

Restrukturyzacja - definicja

 

Restrukturyzacja zawsze oznacza zmiany. Mogą one przebiegać na wielu płaszczyznach. Naprawie poddaje się strukturę przedsiębiorstwa, modernizuje potencjał, kapitał, wyznaczone zostają nowe cele. Wszystko po to, by uchronić przedsiębiorstwo przed całkowitym i ostatecznym upadkiem albo dostosować firmę do zmiennych rynkowych realiów.

 

1 stycznia 2016 r. w Polsce weszła w życie ustawa prawo restrukturyzacyjne. Jej wprowadzenie daje przedsiębiorcom, którzy przeżywają kryzys, narzędzia umożliwiające funkcjonowanie w trudnym okresie i pozwalające uniknąć bankructwa. Działania restrukturyzacyjne mogą podjąć zarówno niewypłacalni przedsiębiorcy, jak i ci zagrożeni niewypłacalnością.

 

Restrukturyzacja firmy - na czym polega?

 

Restrukturyzacja firmy przebiega według jednego z czterech schematów. W każdym z nich przewidziane są inne procedury, osobna droga szukania porozumienia między zadłużonym przedsiębiorstwem a jego wierzycielami.

Pierwsza z możliwości to postępowanie o zatwierdzenie układu. Proces restrukturyzacji polega na tym, że na drodze przedsądowej dłużnik i wierzyciele wypracowują warunki porozumienia, których ostateczną formę potwierdza sąd. Jest to najlepsze rozwiązanie dla firm, których kłopoty finansowe nie są jeszcze bardzo duże.

 

W kolejnych metodach restrukturyzacja przedsiębiorstw przebiega już od początku pod nadzorem sądu. Przyspieszone postępowanie pozwala zawrzeć układ między dłużnikiem i wierzycielami po sporządzeniu i zatwierdzeniu w trybie uproszczonym spisu wierzytelności. Nadzorca sądowy kontroluje przebieg procesu, ale to dłużnik zarządza majątkiem przedsiębiorstwa.

 

Kolejna możliwość to postępowanie układowe. Jeśli wobec dłużnika prowadzone są liczne postępowania egzekucyjne, a wierzytelności budzą spory, nadzorca sądowy ogranicza zarządzanie majątkiem należącym do dłużnika.

 

Ostatni sposób wychodzenia z kryzysu finansowego to postępowanie sanacyjne. Dłużnikowi odbiera się prawo zarządzania przedsiębiorstwem i gospodarowania firmowym majątkiem. Powołany przez sąd doradca restrukturyzacyjny przejmuje te uprawnienia i sporządza plan restrukturyzacji.


Proces restrukturyzacji firmy - korzyści

 

Restrukturyzacja zakładu pracy jest niejednokrotnie jedyną perspektywą na przetrwanie. Daje dłużnikowi czas na uregulowanie zaległości i wyjście na prostą, a dla wierzycieli jest szansą na wyegzekwowanie należnych im kwot. Prawo restrukturyzacyjne wprowadziło udogodnienia dla przedsiębiorców. Dzięki wstrzymaniu egzekucji z chwilą ogłoszenia postępowania restrukturyzacyjnego i możliwości rozłożenia spłat należności mają oni szansę przeprowadzić przedsiębiorstwo przez czas kryzysu bez szwanku i bez konieczności ogłaszania upadłości likwidacyjnej.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Background screening w rekrutacji – na czym to polega

Kandydaci kłamią w czasie rekrutacji – oczywiście nie wszyscy, ale wielu uważa, że koloryzowanie i zatajenie pewnych spraw pozwoli im zdobyć stanowisko, a potem „jakoś to będzie”. Przyjęcie niewłaściwej osoby to dla pracodawcy ogromny problem, dlatego wiele firm decyduje się na background check. Specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz wyjaśnia, jak legalnie zweryfikować prawdomówność kandydata.

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Moje i twoje czy nasze? Jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zrujnować związku

Nieporozumienia na tle finansowym są jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu związków w Polsce – tłumaczy socjolog i coach finanansowy Anna D. Nowicka. O konflikt nietrudno, bo dla wielu par temat pieniędzy to tabu. A do ustalenia jest naprawdę wiele, począwszy od wspólnego konta, przez domowy budżet, po wspólny kredyt. Ekspertka radzi, jak rozmawiać o pieniądzach, by nie zepsuć relacji.

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynier wiertniczy – praca, wymagania, pensja, obowiązki zawodowe

Inżynierowie wiertniczy potrzebni są na platformach wiertniczych, w kopalniach, pracowniach geotermalnych, laboratoriach badawczych czy chociażby w budownictwie. W parze z szerokimi perspektywami pracy idą bardzo wysokie zarobki. Jednocześnie praca w tym zawodzie jest odpowiedzialna i wymagająca. Chciesz podjąć takie wyzwanie? Wyjaśniamy, jak wejść na tę ścieżkę zawodową.

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Cechy i nawyki ludzi sukcesu – jak osiągnąć zadowolenie w pracy?

Zwyciezcy i przegrani mają te same cele, więc dlaczego ci pierwsi spełniają marzenia, a ci drudzy pozostają w tyle? Odpowiedzią mogą być właściwe nawyki oraz... nastawienie. – Pewne cechy osobowości odgrywają kluczową rolę w osiąganiu satysfakcji zawodowej – tłumaczy trener biznesu Wiktor Tokarski. Jakie nawyki pomagają w spełnieniu zawodowym? Jak się zachowywać, by budować swój sukces?

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Urlop okolicznościowy – śmierć matki

Każda osoba zatrudniona na umowę o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego z powodu ważnych wydarzeń w życiu osobistym, w tym pogrzebu bliskiego członka rodziny. Wyjaśniamy, jak skorzystać z takiego wolnego, kiedy należy nam się jeden, a kiedy dwa dni urlopu, a także co napisać na wniosku urlopowym i czy pracodawca ma prawo go odrzucić.

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka

Przyjście na świat dziecka to ogromna radość i duże przeżycie dla całej rodziny. Z tej okazji pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy na urodzenie dziecka. Jak złożyć wniosek o urlop, czy będzie to płatna nieobecność w pracy i dlaczego najczęściej to ojcowie wykorzystują urlop okolicznościowy z powodu przyjścia na świat potomka?